Yurtdışında Evlilik
Yurtdışında Evlilik

Yurtdışında Evlilik

Evlilik, genellikle iki kişi arasındaki birlik olarak anlaşılan sosyal ve yasal bir kurumdur. Yasal olarak evlilik, ilgili kişilerin birbirlerine karşı sahip oldukları bir dizi hak ve yükümlülüğü taşır. Dünyanın birçok ülkesinde evlilik yasal olarak bir erkek ve bir kadın arasındaki birlik olarak tanımlanır ve bu durum eşcinsel çiftleri yurtdışında seyahat etmeye ve evlenmeye motive edebilir.

Ayrıca, yerel bir vatandaş ve bir yabancıdan oluşan eşcinsel ve heteroseksüel çiftler, sendikalarının yasal olarak tanınması için bazı özel zorluklarla karşılaşabilirler.

Bu yazıda, yurtdışında bir yabancı olarak dört farklı ülkede nasıl evleneceğimize bir göz atacağız: ABD, Japonya, Fransa ve Kanada.

ABD’de Yabancı Vatandaş Olarak Nasıl Evlenirsiniz?

ABD’de çalışma veya ziyaret vizesi ile yaşayan yabancılar, bir vatandaş veya yeşil kart sahibiyle evlenebilir. Vatandaş veya yeşil kart sahibi, evliliği takip etmesi gereken yeşil kart başvurusu olan “statü ayarlaması” yoluyla eşine “sponsor” olacaktır.

USCIS, ABD’de 90 günden daha az süredir yaşayan yabancıların başvurmasını engelleyen bir “90 günlük kurala” sahiptir. 90 günden önce ikametgahtan önce başvurmak, gelecekteki başvuru sürecini de zorlaştırabilir.

Eşlerden ikisi veya biri yurtdışında yaşıyorsa, yabancının K1 vizesine (veya “nişanlı vizesine”) başvurması ve ardından evlilikten sonra daimi ikamet izni için başvurması gerekecektir. Bu durumda da 90 gün kuralı karşılanmalıdır.

Fransa’da Yabancı Vatandaş Olarak Nasıl Evlenirsiniz?

Yurtdışında nasıl evleneceğinizi ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle Fransa’yı mümkün olan ilk yerlerden biri olarak düşünmelisiniz. Fransa’da, ya geleneksel bir evliliği ya da bir tür medeni birliktelik olan “pacte Civil de Solidarité” (PACS) seçebilirsiniz.

Evlenmeniz veya bir PAC’ye girmenizden bağımsız olarak, süreç yerel “Mairie” de (Belediye Binası) başlar. Her şehrin kendi yasaları ve belge gereksinimleri vardır. Genel bir kural olarak, siz, eşiniz veya ebeveynlerinizden biri, evlilik töreninden en az kırk gün önce o şehirde yaşamış olmanız gerekir.

Yetkililer, evlenmenize izin verildiğinin kanıtı olarak sizden bir “certificat de célibat” isteyebilir. Bu menşe ülkenize göre değişebilir, bu nedenle Konsolosluğunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir. Ayrıca, yabancı hukukun varlığı, içeriği ve yorumuyla ilgili yabancı bir avukatın tasdikini içeren bir gümrük belgesi almanız gerekecektir. Bu sertifika, verildikten 6 ay sonra sona erer. Bu belgeler yerel Belediye Binasına veya Mahkemeye verildikten sonra, orada sivil ve dini törenler için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Japonya’da Yabancı Vatandaş Olarak Nasıl Evlenirsiniz?

Japonya’da yabancı vatandaş olarak evlenmeyi planlıyorsanız, ülkenizin Tokyo’daki büyükelçiliğini ziyaret etmeniz ve yasal olarak evlenmenize izin verdiğinizi beyanname ile onaylamanız gerekir.  Bu beyanname belli bir süre sonra sona erer, bu nedenle yerel belediye dairenizden geçerliliğini kontrol edin. Evleneceğiniz kişi Japon değilse, onun da bu süreçten geçmesi gerekecektir.

Örneğin, Birleşik Krallık vatandaşıysanız, öncelikle Tokyo’daki İngiliz Büyükelçiliği’nden randevu almanız gerekir. Ardından, yeminli beyanı doldurmak için indirebilirsiniz (çift taraflı yazdırmayı unutmayın) ancak imzalamayın, bunun elçilikte yapılması gerekir. Yeminli beyanname ücreti kişi başı £ 50’dir ve nakit veya kartla ödeme yapabilirsiniz.

Elinizde bulundurmanız gereken diğer temel belgeler arasında pasaportunuz, doğum belgeniz, ikamet kartınız, herhangi bir adres kanıtı, vatandaşlık belgeleri ve önceki evliliklerin sona erdiğini kanıtlayan tüm belgeler lazımdır.

Kanada’da Yabancı Vatandaş Olarak Nasıl Evlenirsiniz?

Kanada’da ziyaretçi veya geçici oturma vizesi ile yaşıyorsanız, evlenebilirsiniz. Kanada’da vatandaşlar yabancılarla evlenme hakkına sahiptir ve yabancılar daimi ikametgah olmadan birbirleriyle evlenebilir.

İlden ile değişen bazı özel koşullar vardır. Örneğin, Ontario’da her iki eşin de en az 16 yaşında olması, yakın akraba olmaması, halihazırda evli olmaması ve evlilik cüzdanı başvurusu sırasında fiziksel olarak hazır bulunması gerekir.

Her eşin kimliğini kanıtlayan, devlet tarafından verilmiş geçerli belgeler sunması gerekecektir. Daimi ikamet edenler olması durumunda, göçmen girişine ilişkin bir kayıt talep edilecektir.

Gerekli Belgeler

Tüm yasal gereklilikler ülkeden ülkeye değişebilir, ancak yerel makamlar büyük olasılıkla eşlerden aşağıdaki belgeleri isteyecektir:

– Doğum belgeleri, Nüfus kayıt örneği

– Geçerli pasaportlar

– Vefat etmiş eşin ölüm belgesi (dul ise)

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir