Yerelleştirme

Yerelleştirme (Lokalizasyon) işleminde kaynak metin, hedef dile uygun hale getirilir. Metni, yazıyı, makaleyi okuyan kişi tarafından daha anlaşılır olması için metinde düzenlemeler yapılma işlemidir. Örnek vermek gerekirse atasözleri, deyimler yerelleştirilen unsurlar arasındadır. Bunun yerine bir metni talep edilen / istenen bir amaca göre yerelleştirmek de olası bir durumdur. Yerelleştirilen metin, orijinal metne birebir sadık olmak zorunda değildir. Kaynak dil ve hedef dil arasında içerik olarak birebir bir çeviri olmasa dahi anlamın benzer olmasına dikkat edilir.

Web siteleri, marka içerikleri, reklam metinleri genelde yerelleştirme hususu dikkate alınarak tercüme edilir.

Çeviri

Çeviri genelde kaynak metne sadık kalarak yapılır. İngilizce konuşan bir insana bir ürünü nasıl kullanması gerektiğini anlatmak istediğinizde kaynak metne sadık kalmak gerekir. Bu da kaynak ve hedef metnin birbiriyle tutarlı olmasını gerektirmektedir..

Resmi dökümanlar, kullanma kılavuzları, teknik açıklamalar, sözleşmeler gibi alanlarda daha yaygındır. Orijinal metne büyük bir sadakat söz konusudur.

Web Sitesi Çevirisi

Web sitesi çevirisi ve yerelleştirmesi bazı kısımlarda birbirinden ayrılır. Çeviri bazı sektörlerde daha uygunken özellikle duygu yaratımı, müşteri davranışını etkileme gibi pazarlama ve satış odaklı alanlarda adaptasyon yani yerelleştirme daha uygun olacaktır.

Web sitesi çevirisi kaynak dildeki içeriği diğer dile anlamı kelimesi kelimesine aktarma işiyken, web sitesi yerelleştirmesi,bir içeriğin adaptasyon işlemidir. Yerelleştirmede kültürel unsurlara dikkat edilerek  hedef dildeki kültürel yapıya adapte edilir.

Web sitesinde resmi, teknik bilgi, reklam metni gibi farklı metin türleri bulunuyorsa, bu içerikleri gözden geçirerek metinlerin türüne göre çeviri ve yerelleştirme arasında bir karar vermek gerekir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri olarak 102 dilde ihtiyacınıza göre ve siz değerli müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla, Whatsapp uygulaması, e-posta gibi uygulamaları kullanmaktayız. Bahse konu uygulamalardan herhangi biri vasıtasıyla belgenizi veya belgelerinizi göndererek tercüme hizmeti alabilirsiniz. Belgeleriniz alanında uzman yeminli tercümanlarımız tarafından tercüme edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir