Yabancı Dİl

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi okuyan öğrencilerin öğrenmesi gereken yabancı dil hangisidir?

Öncelikle, Dünyada en çok konuşulan dil olan İngilizcenin şu an 1.12 milyar insan tarafından ana dil veya ikinci dil olarak konuşulduğunu unutmamak gerekir. Buna bağlı olarak, İngilizce konuşulan ülkeler, İngilizce konuşulmayan ülkelere göre büyük bir farkla dünyada para (GSYİH) ve ticareti kontrol ediyorlar.  Bu sebepten ötürü uluslararası ilişkiler ve/veya siyaset bilimi okuyan öğrenciler, ayrıca bu dallarda çalışan kişilerin en az bir adet yabancı dil öğrenmesi şarttır. Günümüz şartlarında bu alanlardan mezun kişilerin %40’ı yabancı dil bilmemekte olup, bu sebeple iş bulamamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz dillerden herhangi bir veya birden fazla yabancı dil öğrendiği takdirde iş bulma imkanları %80 oranında artış göstermektedir.

DİLLER

  1. Mandarin (Pekin lehçesi, Çin Halk Cumhuriyet’i ve Tayvan’da resmi dil olarak kabul edilmiştir.) Bu dili ana dil veya ikinci dil olarak konuşan yaklaşık 1.10 milyar insan vardır ve giderek bu sayı yükselmektedir. (Güney Çin dili ve diğer lehçeler bir yana… ancak Mandarin dilini konuşulduktan sonra, ayrıca 200 milyon kadar bu dili konuşan kişinin bu kategoriye eklenebileceği kolay anlaşılabiliyor.) Çin yakında dünyanın en büyük ekonomisi ve yeni ekonomi merkezi olacak. GSYİH (gayrisafi yurt içi hasıla) olarak şu an dünyada 2. sırada, ancak ABD’den daha hızlı büyüyor ve küresel altyapı projelerinde ve ortaklıklarında çok daha fazla yer alıyor. Benim gibi düşünüyorsanız, Çin’de yaşamak ve çalışmak için harika bir yer bulabilirsiniz. En azından ziyaret etmek için harika bir ülke. Mandarin dili okumayı ve yazmayı yapabilirseniz, aynı zamanda Japonca dilini okuma ve yazma alanında anlayabilirsiniz – bu da 130 milyon kişi için ayrıca bir olumlu yön anlamına gelir.
  2. İspanyolca, ana dili ve ikinci dil olarak konuşanlar açısından (513 milyon kişi) İngilizce, Mandarin ve Hintçeden sonra 4. sırada yer alır. ABD, Avrupa, Orta ve Güney Amerika’da yaygındır ve bu nedenle sosyal ve ticari açıdan oldukça pratik bir dildir. İspanya kültürü çok canlı ve eğlencelidir. Dili tona uygun değildir ve İngilizce alfabesi kullanılır. Hint-Avrupa-Roman dili olarak, Portekizce ile (236 milyon kişi ile 10.sırada) yakından bağlantılıdır, İspanyolca öğrenerek muhtemelen Portekizceyi de hızlıca anlayabilirsiniz.
  3. Almanca, ana dili ve ikinci dil olarak konuşma açısından 132 milyon kişi ile 12. sıradadır. 84 milyon vatandaşı ve Avrupa Birliğinin ekonomisi açısından tespit noktası özelliğiyle ABD, Çin ve Japonya’nın ardından dünyada 4. en büyük ekonomiye sahiptir. Tarihsel olarak, son 150 yıldır dünya konuları/meselelerinin politik ve ekonomik merkezi olmuştur. Almanca gelecekte orantısız siyasi ve ekonomik fırsatları vaat ediyor. İngilizce gibi, Hint-Avrupa-Germen dilidir, Almanca dil bilgisi öğrenmek aynı zamanda İngilizce dil bilgisi ve düşünce süreci hakkında aşırı bir bilgiye ve anlamaya sahip olabileceğinizi gösterir.
  4. Fransızca, 285 milyon konuşmacısı ile 6. Sırada yer alır. Fransızca diploması ve nezaket dili olarak resmi/ana dil olarak görülür. 67 milyon vatandaşı ve dünyanın en büyük 7. gayrisafi yurt içi hasılası bulunmaktadır. Tarihsel olarak, Fransa sanat, mimarlık, felsefe ve dünya siyasetine büyük katkılarda bulunmuştur. Fransızca dilinin güzel telaffuzunu dinlemek ve Fransızca stilini gözlemlemek, sizin ruhunuzu geliştirmeye yardımcı olabilir. Fransızca aynı zamanda, dünyanın en hızlı büyüyen nüfuslarından biri olan Afrika Sahra Çölü Güney Bölgesinde de yaygın olarak konuşulur.
  5. Rusça, gayrisafi yurt içi hasıla alanında 12. sırada ve 264 milyon ana dil ve ikinci dil olarak konuşanlar olarak 8. sırada yer almaktadır. Son 100 yıl içinde, Sovyet komünist devriminden başka dünyayı politik olarak muhtemelen herhangi bir başka ülke/olay etkilememiştir. Rusya, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş’ın merkezindeydi ve gelecekte uluslararası ilişkilerin tam merkezinde olmaya devam edecektir. Coğrafi olarak, Avrupa ve Asya bölgesi üzerinde en büyük ülkedir. Rus kültürü çok sayıda farklı halktan etkilenmiş ve son derece çeşitli bir kültürdür. Tarihsel olarak büyüleyicidir. Rusça bir Slav dilidir bu yüzden İngilizceye göre çok farklı bir düşünce tarzı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir