yabancı dil

Neden yabancı bir dil öğrenmeliyiz? İki dilliliğin faydaları

Yabancı bir dil öğrenmek, sadece özgeçmişinize destek olmak veya seyahat etmekten çok daha kullanışlıdır.

Fizyolojik çalışmalar, iki veya daha fazla dil konuşmanın bilişsel sürece büyük bir varlık olduğunu ortaya çıkarmıştır. İki dilli insanın beyinleri, tek dil konuşanlardan farklı çalışır ve bu farklılıklar çeşitli zihinsel faydalar sunar.

Aşağıda yabancı dil öğrenmenin yedi bilişsel avantajı vardır. Bu özelliklerin çoğu yalnızca düzenli olarak birden çok dil konuşan kişilerde görülür – A seviyenizden beri yabancı bir dil konuşmamışsanız, beyniniz bu iki dilli faydalara sahip olmayabilir. Bununla birlikte, dil öğrenimine yetişkinlerin hayatlarında başlayan insanlar yine de genç bir öğrenci olarak aynı akıcılık seviyelerine ulaşabilir ve yine aynı zihinsel faydaları da elde edebilirler.

Daha akıllı olursunuz

Yabancı bir dilden bahsetmek beynin işlevselliğini, farklı dil sistemlerinde tanımak, anlamlandırmak ve iletişim kurmak için zorlayarak geliştirir. Bu yetenek, diğer problem çözme görevlerindeki anlamını müzakere etme yeteneğini de artırır.

Yabancı dil öğrenen öğrenciler, özellikle matematik, okuma ve kelime dağarcığı kategorilerinde, tekdüze akranlarına göre standartlaştırılmış testlerden daha iyi puan alırlar.

Çoklu görev becerilerini geliştirirsiniz

Çok dilli insanlar, özellikle çocuklar, iki konuşma, yazma ve yapı sistemi arasında geçiş yapma konusunda yeteneklidir. Pensilvanya Eyalet Üniversitesinden yapılan bir araştırmaya göre, bu “hokkabazlık” becerisi, onları farklı yapılar arasında kolayca geçiş yapabildikleri için iyi birçok görevi yapar. Bir çalışmada, katılımcılar aynı zamanda ayrı ve dikkat dağıtıcı görevleri yaparken bir sürüş simülatörü kullanmışlardır. Araştırma , birden fazla dil konuşanlar, sürüşlerinde daha az hata yaptılar.

Alzheimer ve bunamayı defedin

Bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmış ve sonuçlar tutarlıydı. Tek dilli yetişkinler için, bunamanın ilk belirtilerinin yaş ortalaması 71.4’tür. İki veya daha fazla dil konuşan yetişkinler için, bu ilk işaretlerin yaş ortalaması 75.5’tir. Çalışmalar, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, cinsiyet ve fiziksel sağlık gibi faktörleri dikkate alırken, sonuçlar tutarlıydı.

Hafızanız iyileşir

Eğitimciler genellikle beyni bir kas haline benzetir, çünkü egzersizle daha iyi çalışır. Bir dili öğrenmek, zihinsel “kas” ı güçlendirmeye yardımcı olan kuralları ve kelimeleri ezberlemeyi içerir. Bu alıştırma genel hafızayı geliştirir, bu da çoklu dil konuşanların listeleri veya dizileri hatırlamakta daha iyi olduğu anlamına gelir. Çalışmalar, iki dilin, alışveriş listelerini, isimleri ve yönleri korumakta daha iyi olduğunu göstermektedir.

Daha çok kavrayışlı olursun

İspanya’nın Pompeu Fabra Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, çok dilli insanların çevrelerini gözlemlemede daha iyi olduğunu ortaya koydu. İlgili bilgilere odaklanmak ve ilgisizliği düzeltmek konusunda daha ustalar. Yanıltıcı bilgileri tespit etmekte daha iyidirler. Sherlock Holmes ve Hercule Poirot’un yetenekli poliglot (çok dil bilen kimse) olduğu bir sürpriz mi?

Karar verme becerileriniz gelişir

Chicago Üniversitesinden yapılan bir araştırmaya göre, iki dilliler daha rasyonel kararlar alma eğilimindedir. Herhangi bir dil, kelime haznesinde ince ayrıntı ve ince anlamlar içerir ve bu önyargıları yargınızı bilinçaltında etkileyebilir. İki dilde, ikinci dilde düşünerek ve ilk sonuçlarının hala ayağa kalkıp kalkmadığını görerek seçimlerine daha fazla güveniyorlar.

İngilizcenizi geliştirirsiniz

Yabancı bir dil öğrenmek, odağınızı dilin mekaniğine çeker: dilbilgisi, çekimler ve cümle yapısı. Bu, dilin daha fazla farkına varmanızı ve bunların yapılandırılıp manipüle edilebilmesini sağlar. Bu beceriler sizi daha etkili bir iletişimci ve daha keskin bir editör ve yazar yapabilir. Dil konuşmacıları, dinleyicilerin anlamını ayırt edemedikleri için dinleme için daha iyi bir kulak da geliştirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir