İşlerin gelişmesi için dil neden önemlidir?

Dünya ilginç ve birçok çeşitliğin bulunduğu bir yerdir. Sonuçta, her yer aynı olsaydı sıkıcı olurdu. Bununla birlikte, dil ve kültürdeki farklılıklar, farkında olmadan yanlış anlamaya ve anlaşmazlığa neden olabilir. Dil, işinizi dünyaya açarken hayati bir rol oynar. Dünyanın dört bir yanında şubeleri olan Google veya Amazon gibi çok uluslu bir şirketseniz biliyorsunuzdur. Ancak küçük bir şirketseniz bu sizin için daha az belirgin olabilir. Peki, ticari büyüme için yabancı dil neden önemlidir?

Dil, İngilizce konuşulan dünyanın kibirli bir bakış açısına sahip olduğu bir şeydir. Geçtiğimiz yıllarda, iş yapmak istiyorsanız, İngilizce olarak yapılması gerektiği anlaşılabilirdi çünkü tüm iş dünyası İngilizce dilinde çalışıyordu. İnternetin yaygın olmaya başladığı ilk günlerinde neredeyse her şey İngilizceydi. Bugünlerde ise internetin büyük bölümü hala İngilizcedir, ancak önceki yıllara göre daha az kullanılmaktadır. Çince, Arapça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça, Lehçe, İtalyanca ve çeşitli Hint dilleri artık daha önemli roldedir ve bu dillerin uluslararası ticaret yapmak isteyen İngiliz işletmelerine göre büyük bir avantajı vardır.

İngiltere’nin Karşılaştığı Sorun

Almanya’yı örnek alırsak; Ülkeye dışarıdan baktığımızda güçlü bir ekonomisi olduğunu görüyoruz. Uzmanlar ülkenin kıskanılacak otomobil endüstrisine, uzun zamandır devam eden mühendislik becerilerine ve ünlü iş ahlakına sahip olduğunu belirtirler. Ekonomistler son zamanlarda ekonomik istikrarların büyük bölümünün KOBİ’lerinin başarısından geldiğini belirtmişlerdir.

Peki bir Alman küçük işletmesi bir İngiliz rakibini nasıl geride bırakıyor?

Pek çok faktör vardır. Bunlar para birimi, devlet iştirakleri ve vergi indirimi, başlangıç ödenekleri vb. – ancak dikkate almamanız gereken önemli bir şey şudur: Alman şirketinin bir İngilizce web sitesi ve İngilizce konuşan çalışanları vardır. Bu nedenle, Alman şirketi büyük Alman tüketici pazarına (Avrupa’nın en büyüğü) erişebilir ve aynı zamanda İngiliz tüketici pazarına rahatça erişebilir.

İhracatta yabancı dil neden önemlidir?

Küçük tüketici alımları ararken, İngilizce konuşmayan kişiler, hazırlanmış web sitelerini kendi dillerindeki web sitelerine dönüştürerek kullanıyorlar. Bu nedenle, karşılarındaki firmayla kendi dillerinde iletişim kurmayı ve iş yapmayı istiyorlar. Yabancı iş fırsatlarını belirleyememe ve yeni pazarları bulmak ve analiz etmek için bilgiye sınırlı erişim, küçük İngiliz şirketlerinin ihracat yapmasının önündeki en önemli engeller arasında yer alıyor.

Ankara Yeminli Tercüme & Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir