EN ÇOK YABANCI DİL BİLEN ÜLKE HANGİSİDİR?

Yabancı Dil Oranı

25 İla 64 yaş arasındaki Avrupa vatandaşlarının %65’i yabancı dil konuştuğu Eurostat raporunda belirtilmektedir.

Söz konusu Eurostat raporunda, İsveç (İsveç halkının %97’si en az bir dil bilmektedir), Letonya, Danimarka ve Litvanya (%96), Lüksemburg (%95), Finlandiya (%92) ve Estonya (%91)’dır.

Birleşik Krallık vatandaşlarının %65.4’ü yabancı dil bilmemektedir. Vatandaşların %20’si bir dil bilmekte olup, %9.6’sı iki dilde uzmanlaşmış olup, %5’lik bir kısımda üç dil bilmektedir.

Birleşik Krallığın hemen arkasında gelen Romanya’da halkın %64.2’si yabancı dil bilmemektedir. Bosna-Hersek’te halkın %61’i, Arnavutluk’ ta %59’u, Macaristan’da %57.6’sı yabancı dil bilmemektedir.

Lüksemburg’da üç adet resmi dil bulunmaktadır. (Lüksemburgca, Fransızca, Almanca) 2012 yılında yayınlanan rapora göre Lüksemburg vatandaşları resmi dillere ek olarak İngilizce, Portekizce ve İtalyanca bilmektedir.

Ülkemizde yabancı dil bilme oranı bir hayli düşük. Türk halkının %15.9’u bir dil, %2.3’ü iki dil, %0.3’ü üç dil biliyor.

Türk halkının %81.8’i ise hiç bilmiyor. Ülkemizde dil bilmeyen kişi oranı 2007 yılında %75.5 iken 2011 yılında %81,8′ çıktığı, bilenlerin oranının azaldığı görülmektedir.

Ülkemizde dil bilme oranını yükseltmek için halkın daha fazla teşvik edilmesi gerekmekte olup, bu konuda daha fazla bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca maddi durumu olmayan ve yabancı dil öğrenmek isteyen insanlara devlet tarafından maddi ve manevi destekte bulunulması gerekmektedir.

Ücretsiz kurslar veya burslu kurs /eğitimler ile destek verildiği takdirde ve dil bilmenin yararları hakkında insanlara seminerler, fuarlar düzenlenir ve hali hazırda düzenlenen fuar ve seminerlerin sayıları artırılırsa çok yararlı olacağı kanaatindeyiz.

Tabi bunlara ek olarak okullarda verilen dil eğitimlerinin kalitesinin de mevcut duruma göre daha da artırılması gerekmekte olup, dünya standartlarına ulaşmalıdır.

Avrupa Dil Günü, her yıl 26 Eylül’de kutlanmakta ve Avrupa’da dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından müştereken düzenlenmektedir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir