Ukrayna dili: kökeni, geçmişi, lehçeleri

Ukraynaca, Ukrayna’da resmi dil olarak kabul edilmiştir, çünkü 1991’de bağımsız olarak ilan edilmiştir. Ukraynaca, Belarus ve Rusça ile birlikte Doğu Slav dil grubuna aittir. Ukrayna’da, ayrıca Belarus, Rusya, Polonya, Romanya ve Slovakya’da da yaygındır. Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde Ukrayna ulusal azınlıkların diline veya bölgesel diline sahiptir.

Ukrayna dilinin tarihi

Ukrayna dili kökeni için birçok teoriler vardır. Mikhail Lomonosov teorisine göre, Doğu Slav halkının Eski Rus döneminde (9-12. Yüzyıl) kullandığı ortak bir dil vardı. 13.-17. Yüzyıllarda Polonya ve Türk dilleri, Büyük Rus ve Küçük Rus (Ukrayna) arasında önemli farklılıklar gerektiren Ukrayna üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Onun teorisi “polonizasyon” olarak adlandırıldı.

Diğer teorinin yazarı Rus dil bilimci Alexei Shakhmatov’dur. Onun anlayışına göre Ukrayna dili Eski Rus dilleri çöküşü (sırasıyla proto-Slav lehçelerinden geliştirilen) 14-15. Yüzyıllarda ortaya çıktı.

Ukraynalı filolog Stepan Smal-Stotskyi’nin yanı sıra Yevhen Tymchenko’nun Olena Kurylo, Eski Doğu Slav dil grubunun varlığını reddetti. Protokol Slav dillerinden geliştirilen Doğu Slav kabilesi lehçelerinde ısrar ettiler. Ukrayna dili, Ukrayna toprakları boyunca göç nedeniyle kabile lehçeleri sürecinin birleştirilmesi sonucu oluşmuştur.

Ukrayna ulusal dil gelişiminin tarihi birkaç döneme ayrılabilir.

Orta Çağ zamanları

Scythian ve Sarmatian kabileleri, Orta Çağlara kadar Slavlarla temas ettikleri için, (h) harfi ile modern Ukrayna diline katkıda bulundular.13. yüzyılda Alman yerleşimciler Galiçya-Vollhynia’nın prensleri tarafından Ukrayna’ya davet edildi. Bu dönemde, günümüzde kullanımda olan birçok yeni Almanca kelime ortaya çıktı. Bu kelimeler “ринок” (market), “папір” (kağıt), “дах” (çatı) vb.

Polonya ve Litvanya etkisi

  1. yüzyılın ortalarında, modern Ukrayna toprakları Moğol Tatarları ile Litvanya Büyük Dükalığı arasında bölünmüştü, bu yüzden her iki bölgesel dil birbirinden tamamen ayrılmıştı.
  2. yüzyılda Ukrayna dili Eski Kilise Slavonu, Ruthenian ve Polonya dillerinin karışımından oluşuyordu. Lehçe dili Ukrayna kelime dağarcığına büyük katkı yaptı. Ukrayna dilinde “раптом” (aniden), “качка” (ördek), “обіцяти” (söz), “завжди” (her zaman) gibi Lehçe sözcükler ortaya çıktı.

Sovyet dönemi

Sovyet döneminde Ukrayna dili teorik olarak Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yerel dili olarak kabul edildi. Ama pratik olarak yasaklandı. Rus dili eğitim, kitle iletişim araçları ve ticarette egemen oldu. Sadece SSCB’nin 1991’de çökmesinden sonra Ukrayna dili bağımsız Ukrayna’nın resmi dilinin statüsünü aldı.

Ukrayna dili lehçeleri

Ukrayna lehçeleri üç ana gruba ayrılabilir:

 

Kuzey lehçeleri (Polissian olarak da bilinir) komşu Belarus lehçelerinden etkilenmiştir. Doğu Polisi (Chernihiv, Sumy, Kyiv), Orta Polissian (Zhytomir, Rivne) ve Batı Polissian (Volyn ve Rivne bölgeleri) ağızlarından oluşmaktadır.

Güneybatı lehçeleri, yabancı lehçeler etkisinden dolayı (Macarca, Slovakça, Lehçe) önemli bölünebilirlik özelliklerine sahiptir. Üç alt gruba ayrılabilirler:

Vinnytsia, Khmelnytskyi, Cherkasy, Zhytomyr, Ternopil bölgelerinde Volynian ve Podillian lehçeleri konuşulmaktadır.

Galiçya ve Bukovynian lehçeleri Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Chernivtsi bölgelerinde konuşulmaktadır.

Karpat diyalektleri (Boyko, Lemko) Lviv, Ivano-Frankivsk bölgelerinde konuşulmaktadır.

Güneydoğu lehçeleri alt gruplara sahiptir:

Orta Dinyeper lehçesi “standart” Ukrayna diline çok yakın olduğu düşünülmektedir. Merkezi Ukrayna bölgelerinde, Cherkassy ve Poltava bölgelerinde konuşulmaktadır.

Slobodan, Ukrayna ve Rus dillerinin artan bir karışımından oluşturuldu. Kharkiv, Luhansk, Donetsk, Sumy bölgeleri için tipiktir.

Bozkır lehçesi Zaporozhian Kazaklarının ana dili idi. Şimdi Zaporizhzhia, Dnipro, Kherson ve diğer güneydoğu ve güney bölgelerinde konuşulmaktadır.

Ukrayna ve Rus dilleri arasındaki farklar

Ukrayna ve Rusça Slav dilleridir, ancak bunları karşılaştırmak için bazı farklılıklar vardır.

 

Ukrayna’da seslenme durumu vardır, ancak Rusça’da bu yalın durum halini aldı. Ukrayna’da “brate” ya da “brat” yerine (kardeş) “mamo” veya “mama ” yerine de (anne) diyorlar.

Ukraynalı telaffuzda “S” ortak Slav harfi “g” olarak değiştirildi. Örneğin, “harnyi” (iyi), “pohanyi” (kötü), “noha” (bacak).

Ukraynaca’da Rus sesi “yě”, “i” ye dönüştürülmüş, örneğin, Rus “les” ve Ukraynalı “lis” (orman), Rus “pechka” ve Ukraynalı “pichka” (soba) karşılaştırılmıştır.

Ukrayna dil öğrenme

Ukraynaca çok melodik ve güzel bir dildir ve öğrenilmeye değer. Eğer Ukrayna dilini nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız bazı ipuçları var.

  1. 33 harfle oluşan Ukraynaca alfabeyi öğrenerek başlamalıyız. Her dilin temelidir. Daha sonra kelimeleri ve kelime kombinasyonlarını incelemeye devam edin.
  2. Ses ve video kursları Ukraynaca telaffuzunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yeni bilgileri pekiştirmek için dinleme diyalogları ve monologlar yararlı olacaktır.
  3. Ukraynalı filmleri seyretmek ve Ukrayna edebiyatını okumak aslında eğitim sürecini hızlandırır. Ukraynaca konuşmayı öğrenmek için bazı yabancılar, konuşma pratiği temel unsur olduğundan, anadili Ukrayna olan konuşmacıları bulurlar.

Ukrayna dilinin güzelliği

Ukrayna’nın yanı sıra İtalyanca da dünyanın en romantik dillerinden biri olarak kabul edilir. Sevginizi eşsiz bir şekilde ilan etmek istiyorsanız, Ukraynaca kelime öbeklerini öğrenmelisiniz. En popüler Ukrayna aşk ifadeleri şunlardır:

“Я тебе кохаю” (Ya tebe kohaju) Seni seviyorum

“Ти – моє кохання, мої крила” (Ty moje kohannia, moji kryla) Sen benim aşkım ve kanatlarımsın

“Ти – все моє життя, мій всесвіт” (Ty vse moje zhyttia, mij vsesvit) Sen benim bütün hayatım, evrenimsin.

 

Ukraynaca (Ukrayna dili) çevirileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir