TÜRK KÜLTÜRÜ İZLERİ

Türk kültürünü yalnızca bir makalede özetlemek imkansızdır çünkü ülkede kültür çeşitliliği bulunmaktadır ve Yunan, Arap, Gürcü, Ermeni kültürlerinin de etkileri görülebilmektedir. Kuzeyinde Gürcü ve Laz kültürü, güneyinde Kürt ve Arap kültürü etkisini gösterirken, batıda Avrupa kültürünün yansımalarını görmek de mümkündür. Tüm bunlara rağmen, Türkiye’de bazı inanışlar yaygın olarak gözlemlenmektedir.

GÜNLÜK SELAMLAŞMA VE ORTAK DEYİMLER

Türk toplumu, pek çok durum veya özel günlerde selamlaşmayı ve sevinçlerini paylaşmayı seven bir toplumdur. Bir Türk vatandaşının arkadaşı hastalandığında, bir an önce iyileşmesi için “Geçmiş olsun” diyerek iyi dileklerde bulunur.  Veya bir mağazaya girdiğinizde “Hoş geldiniz” diyerek size selamlayan insanlarla karşılaşırsınız. Bu şekilde sayısızca örnek verilebilir. Türkiye’yi ziyaret eden pek çok turist, ülke insanlarının sıcakkanlı ve sevecen olduğunu dile getirmektedir.

NAZAR BONCUĞU

Aslında Türkiye’de yaygın din inancı olmasına rağmen, Müslümanlıkla ilgisi olmayan bir inanıştır. Nazar boncuğuna evde, işyerlerinde, otobüslerde, işletmelerde, kısacası her yerde rastlamanız mümkündür. Türkler bu tılsımlı objenin kötü ruhları ve gözleri kendilerinden uzaklaştırdığına inanmaktadır ve ayrıca insanlara hediye vermek için çok uygun bir hediye olduğu kanaatindedirler.

YEMEK, KAHVALTI VE EKMEK KÜLTÜRÜ

Yemek Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Türk inancında,  yemek Allah’ın bir hediyesidir, ziyan edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle kadınlar çeşitli yemekler yapmak için mutfakta çok fazla zaman harcar. Kahvaltı ise Türk kültürünün vazgeçilmezidir. Yemeğin yanında mutlaka ekmek tüketilmektedir.  Tüm bunlara ek olarak, davet edilen misafirin yapılan yemekten yememesi ise hoş karşılanmaz. Bu durumun Türklerin yemeğe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olabilir.

TÜRK HAMAMI

Hamam kültürü Roma kültürü sayesinde Türk toplumuna ulaşmış ve Osmanlı kültürüyle harmanlanarak Türk hamam kültürünün özünü oluşturmuştur.

TÜRK HALI VE KİLİMİ

El emeği göz nuru diye nitelendirilen halı ve kilimler, kendilerine has model ve işlemesiyle oldukça göze çarpan ve Türk kültürünü yansıtan bir Türk eşyasıdır. Desenler işlenirken renkler uyumla harmanlanır ve ortaya görsel bir şölen sunar. Kırmızı ve lacivert renklerinin ağırlıklı olması ise göçebe yaşamın bir göstergesidir.

ULUSAL İÇECEK

Türk toplumunun en çok tükettiği içecek kuşkusuz ki çaydır. Kahvaltıda, öğlen aralarında, misafirlikte ve akşam yemeklerinden sonra çay tüketmeyi tercih ederler. Aynı zamanda pek çok köy veya kasabada, bir bardak çay eşliğinde sohbet edebilecekleri çay evleri bulunmaktadır.

Ankara Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir