Tayca Tercüme

Tayland Dili Tarihi

Dünyada yaklaşık 50 milyon Tayca dilini konuşmaktadır. Tayland’daki nüfusun yaklaşık %85’inin yanı sıra ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur’da bazı bölgelerde de bu dil kullanılmaktadır. Tayca insanlara değişen derecelerde saygı göstermeleri veya bir kişinin sosyal düzeyini tanımaları için farklı yollar göstermektedir. Örneğin; Bahsedilen kişiye saygı gösterdiğini belirtmek veya konuşmacının görüşlerini iletmek için cümlenin sonuna eklenebilecek ek/sözcükler vardır.

Tayland’ın ekonomisi önümüzdeki birkaç yıl boyunca Asya’daki en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmaya devam edecektir. Ülkedeki GSYİH büyüme oranı 2003 yılında dünyadaki en yüksek büyüme oranlarından biri olan %6.7 oranında artmıştır. 2004 yılında öngörülen GSYİH büyüme oranı ise %7 – %8’dir. Güçlü ekonomik büyümenin kilit faktörlerinden biri güçlü tüketici talebi ve Tayland Bankası’nın sürdürdüğü yurt içi ekonomik faaliyetlerdir.

Taycanın Kökeni

Bazen Tayca olarak da bahsedilen, Tayland Dili Tai dili ailesinin bir parçasıdır. Bu ailedeki diller, çok daha büyük bir dil grubu olan Avustronezya dil grubuna aittir. Günümüzde konuşulan dilin, Vietnam ile Çin arasındaki sınır bölgesinden kaynaklandığına inanılıyor. Yazılı Tayland dili, üçüncü Sukotay Kralı olan Ramkamhaeng tarafından 1283 yılında tanıtıldı. Bu yazı sistemi, tanıtıldığı tarihten bu yana çok az değişime uğramıştır. Bu nedenle Sukotay döneminden gelen yazıtlar modern Tayland dili okurları tarafından okunabilmektedir. Yazı sistemi Pali, Sanskrit ve Hint kavramlarına dayanmaktadır ve Avustroasya dillerindeki kelimeler bu dile girmiştir.

Bölgesel Farklılıklar

Tayland’da, güney, kuzey (“Yuan”), kuzey doğu (Lao diline yakın) ve ülkenin merkezi bölgelerine karşılık gelen dört ana lehçe vardır. Bunlardan sonuncusu Merkezi Tayland dili veya Bangkok Tayland dili olarak bilinir ve tüm okullarda öğretilir. Ayrıca bu dil birçok televizyon yayınlarında kullanılır ve tüm bölgelerde yaygın olarak anlaşılır.

Günümüzde, İngilizce de tüm devlet okullarında öğretilmektedir. Az nüfusun bulunduğu yerlerde konuşulan Phuan ve Lue gibi birkaç Tayland dili lehçesi bulunmaktadır. Ayrıca Tayland’da küçük etnik azınlık grupları (kabileler olarak adlandırılanlar dahil) Tayland diliyle ilgili olarak nitelendirilmeyen yaklaşık altmış dil kullanmışlardır.

Taycanın dört ana lehçesi, farklı sosyal durumlarda Taylandlıların kullandığı dört farklı dil ile karıştırılmamalıdır. Örneğin; belli başlı kelimeler kraliyet dilini yaratmak için sadece Tayland Kraliyet ailesi tarafından kullanılır.

Alfabe, Tonlama ve Dilbilgisi

Tayland alfabesi kırk dört ünsüz ve on beş ünlü harf kullanılır. Bunlar heceleri, sözcükleri ve cümleleri oluşturmak için boşluk olmaksızın yatay olarak yerleştirilir ve soldan sağa doğrudur. Ünlü karakterler (ve birkaç ünsüz) çeşitli bileşik sesli harf üretmek için birçok şekilde birleştirilebilir.

Çincenin aksine, Tayland dilinde sistem alfabedir bu nedenle bir kelimenin telaffuzu kendi anlamından bağımsızdır (İngilizce de bir alfabetik dildir). Ayrıca, İngilizcenin aksine, Tayland dili Çince gibi ton dilidir.

Tayland dilinin dil bilgisi, Batı dillerine kıyasla çok daha basittir. En önemlisi, kelimeler zaman uyumları, çoğul, cinsiyete göre ve özne fiil uyumuna göre değiştirilmez ve bunlara göre türetilemez. İngilizcede kullanılan “a”, “an” ve the” gibi artikeller yoktur. Zaman uyumları özne fiil nesne formatında olup, nezaket düzeyi, fiilden isim türetme ve diğer dil kavramları eklenerek gerçekleştirilir.

Tayca ilgili daha detaylı bilgi ve tayca çevirileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir