Reklamlar İçin Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Bazı radyo veya TV reklamları, reklamlarda kullanılan görsellerin yanı sıra reklamlarda kullanılan ses nedeniyle hemen dikkatinizi çeker; bu, dış sesin reklam kampanyasının önemli bir parçası olduğunun kanıtıdır.

Hiçbir reklam kuşağı, reklamlarda yer alan kişilerin orijinal sesini kullanmaz. Bu kısım için çoğu zaman bir seslendirme sanatçısı rol alır. Reklamın anlatım kısmı için de seslendirme sanatçısı kullanılır. İyi bir seslendirme sanatçısı, reklam mesajı için doğru karakter ve ton sağlayarak hizmet veya ürüne dikkat çekmeye yardımcı olabileceğinden bu, stratejinin bir parçasıdır.

Daha büyük şirketler için genellikle; ürünü sıradan bir raf doldurucusundan bir ürüne dönüştüren, çoğu tüketici tarafından sevilen tanınmış bir şahsiyet olan, markayla bütünleşmiş ilgi çekici sesi olan ve ürünü, iyi bir arkadaş olarak tanımlayan özel bir seslendirme sanatçıları vardır.

Mükemmel Bir Dış Sesin Etkisi

Bir reklamda en önemli unsur sestir. Markanın tonunu iletir ve bir hizmet veya ürün hakkında bilgi verir. Bir reklamda kullanılan ses, tüketici demografisine ve hedef kitleye bağlıdır. Bu nedenle, ses belirli bir konuda uzman, bilim insanı, bilgili bir eğitimci veya hemen yan kapıdaki arkadaş canlısı bir kişi olabilir.

Bir reklam üretimi, müşteri, yönetmen ve reklam ajansı tarafından incelikli planlama ve dikkatli karar vermeyi içeren çetrefilli bir süreçtir. Bir reklam seslendirme sanatçısı öncelikle belirli bir kitleye ulaşmak için seçilmiştir. Bu yüzden genelde bir kamyon reklamı için kalın, sert bir sese sahip bir kişinin sesini duyarsınız.

Bir seslendirme sanatçısı seçimi yalnızca aksan veya ses tonuyla ilgili değildir. Dikkate alınan diğer faktörler, konuşmadaki değişikliklerin oranıdır. Konuşmadaki hesaplanan ve daha alçak ses genellikle, reklamda dramatik duygular, karmaşık konular veya samimi şeyler tartışıldığında uygulanır.

Reklamlar, bir aciliyet duygusu iletmek istediğinde veya daha genç izleyicilere yönelik olduğunda, hevesli ve daha hızlı sesler kullanılır.

Bu nedenle sesin farklı tonlarını, kendi sesine uyan farklı konuşma kalıplarını ve ses uyumunu bilmek seslendirme sanatçısı için önemlidir. Marka için unutulmaz ve farklı bir ses yaratmak size kalmıştır.

Seslendirme Sanatçısının Tanımı

Bir seslendirme sanatçısı, reklam afişi şeridi sağlamak için, reklamın görsellerinde gösterilmeyen ek bilgileri hedef kitleye sunmak için reklamın senaryosunu okur. Seslendirme sanatçısı videoda yer almaz. Reklamdaki rolü kamera dışındadır. Seslendirme sanatçısının asıl rolü, ya hizmet veya ürün hakkında heyecan yaratmak ya da daha fazla bilgi vermek için reklamın diyaloğunu veya anlatımını gerçekleştirmektir.

Bir seslendirme sanatçısının mükemmel bir konuşma sesi olmalıdır. Senaryoyu doğru telaffuz, açıklık, duygu ve tonla okuyabilmelidir.

Seslendirme sanatçısının birincil rolü, ürünün mesajını verirken reklamın senaryosunu hayata geçirmektir. Ayrıca, bir seslendirme sanatçısı, inandırıcı doğru bir ton ve tutumu korumak kadar senaryoya duygu ve hayat vermek için de çok çeşitli seslendirme sanatçılığı yöntemleri kullanır. İzleyicide veya dinleyicide duygusal bir his uyandıran şey onların ses sanatçılığıdır.

Seslendirme sanatçısının ikinci rolü belirli bir ürün için farklı bir sesi ustalıkla işlemektir. Benzersiz bir sese sahip olmak, bir ürünün markalaşmasına yardımcı olur ve ona belirli bir ses ve karakter kazandırır. Bu, eğitim ve oyunculuk deneyimi gerektirir.

Reklamlar İçin Nasıl Seslendirme Sanatçısı Olursunuz?

Reklamlar için seslendirme sanatçılığı yapmak oldukça heyecan vericidir. Ancak bazı ünlülerin seslerini yıllar boyunca gördüğünüz bazı reklamlara verdiğini biliyor muydunuz? İşte onlardan bazıları.

 • K. Simmons – M & Ms (the bumbling yellow goofball)
 • Zach Braff – Cottonelle (puppy)
 • Jon Hamm – Mercedes-Benz
 • Tina Fey – Walgreens
 • Julia Roberts – Ulusal Sigorta
 • Chris Pine – BMW
 • John Krasinski – Sigorta
 • Paul Rudd – Hyundai
 • George Clooney – Budweiser
 • Morgan Freeman – Visa
 • Jeff Bridges – Duracell
 • Will Arnett – GMC trucks
 • Ving Rhames – Arby’s
 • Matt Damon – TD Ameritrade
 • David Duchovny – Pedigree
 • John Goodman – Dunkin ‘Donuts

Popülerliklerinin yanı sıra, sesleri tanıdık, güvenilir ve sevilebilir olduğu için seçildiler. Ses her zaman hedef kitleyle konuşmalıdır.

Reklamlarda seslendirme sanatçısı olmayı düşünüyorsanız, aksanları, cinsiyetleri ve yaşları nedeniyle aynı şekilde seçildiklerini unutmayın.

Özel Belirleyici Nitelikler

Çoğu ürün uluslararası ölçekte satıldığı için dildeki akıcılık bir etkendir. Bu, hedef tüketicilerde bir etki olacağından yerel ayrıntıları vurgulayabilmelisiniz.

Çok yönlülük de değerli bir niteliktir. Farklı reklamlar farklı tonlar gerektirir, bu yüzden seslendirme konusunda çok yönlülüğünüzü göstermek için hazırlıklı olun.

Unutmayın ki, konuşma şekliniz ve sesinizin nasıl duyulduğu ilk önce dinleyiciler tarafından fark edilen şeylerdir. Bir seslendirme sanatçısı, ses marka ile ilişkilendirileceği için ürün veya hizmetin gerekli ses tonunu anlamalıdır. Marka rehberinin yokluğunda sanatçının, marka kişiliğini düşünmesi ve güçlü, güvenilir, kaygısız, cana yakın, komik ya da enerjik olup olmadığını düşünmesi gerekir. Müşteri, reklam ajansı, reklam yönetmeni ve siz karakteri kararlaştırır kararlaştırmaz bu tonu sürekli tuttuğunuzu garantilersiniz.

Seslendirme sanatçısı, mesajın markaya en uygun tarzda gönderilmesinden sorumludur. Mesajın iletimi için yaygın olarak üç yaklaşım kullanılır.

 1. Israrla satış usulü. Bu zorunluluk duygusu ile güçlü gönderim gerektirir. Seslendirme sanatçısı genellikle dinleyiciye reklamın izin verdiği süre kadar bilgi sağlar. Seslendirme sanatçısı çoğu zaman kulağa ısrarcı, enerjik ve hevesli gelir.
 2. Zorlamadan ikna ederek satış usulü. Buradaki yaklaşım o kadar da güçlü değildir. Bunun yerine, seslendirme sanatçısı genellikle daha fazla konuşma yaklaşımı kullanır. Bu genellikle lüks ürünlere ve parfümlere uyan rahat ve akla yatkın bir sestir.
 3. Bu dış ses türü bir konuşma parçası olarak hazırlanmış senaryo olduğu için genellikle iki veya daha fazla seslendirme sanatçısına sahiptir. Sanatçılar genellikle yakın zamanda denedikleri yeni bir üründen bahsederler.

Becerilerinizi Geliştirme

İyi bir sesiniz olabilir, ancak bu sizi otomatik olarak seslendirme sanatçısı yapmaz. Önce seslendirme becerilerinizi geliştirmelisiniz. Reklamlar için bir seslendirme sanatçısı olarak, farklı senaryolar okuyor olacaksınız ve uygun telaffuz hüneriniz için çok önemlidir.

 • Seslendirme becerilerinizi geliştirmek için yapmanız gereken ilk şeylerden biri sürekli sesli okumaktır. Haber makalelerini, dergileri, kitapları ve diğer basılı materyalleri okuyun, böylece senaryoları okurken çok rahat olabilirsiniz. Bunu her gün telaffuz ve tonlama üzerinde yoğunlaşarak en az 30 dakika yapın. Şunu unutma ki, okuyormuş hissi vermemelisin. Bunun yerine, performans sergilemelisin.
 • Bir senaryoyu okurken veya bir monolog yaparken sesinizi kaydedin.  Kaydı dinleyin ve iyileştirilmesi gereken şeyler hakkında notlar alın. Uygulamaya devam edin böylece kendinizi geliştirebilirsiniz ve en sonunda mikrofonun önündeyken daha rahat olabilirsiniz.
 • Diyaframınızı kullanmayı öğrenin, çünkü göğüsten gelen ses en güzel ve güçlüdür.Ağız sesi biraz sessizken genizden gelen bir ses kulağa rahatsız edici gelir. Bir göğüs sesi de kulağa güzel gelir.
 • Sesinizi geliştirmek ve kontrol etmek için vokal alıştırmaları yapın. Vokal egzersizler nefes almayı içerir. Pipetten hava üflerken mırıldanabilirsin, yerde uzanabilirsin ve derin bir şekilde nefes alıp verebilirsin Dümdüz oturun ve omuzlarınızı geriye doğru itin. Tekerlemeler söylemeyi denemelisin. Bu alıştırmalar sesinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Farklı sesleri ve popüler sanatçıların seslerini taklit etmeyi öğrenin. Taklit; ton, ses perdesi ve esneklik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Başka sesleri taklit etmek, sesinizin şeklini değiştirmenizi sağlar ve daha çok yönlü olmanıza yardımcı olur.
 • Bu bir reklam sesi yeteneğinin gerektirdiği şeylerden biridir bu yüzden pratik yaparken karakterinize uygun olarak doğaçlama yapın. Bu, daha sonra bir ürünün karakterini veya kişiliğini kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca oyunculuk ve ses dersleri alın. Kariyeriniz için faydalıdır. Bunu yapmak ses skalanızı genişletmenize, sesinizin volümünü ve sesleri çıkartma şeklinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Oyunculuk dersleri, repliklerinizi etkili bir şekilde sunmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi Pazarlamaya Başlayın

Becerilerinizi geliştirdikten ve reklam seslendirme çalışması için hazır olduğunuzdan emin olduğunuzda, kendinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmelisiniz. İşte bazı ipuçları:

 • Mevcut senaryo ve karakterlerin taklitlerini veya orijinal eserinizi taklit edebilecek bir demo reel oluşturun. Yetenek setinizin ve çeşitliliğinizin demo reelde vurgulandığından emin olun. Demo reelin profesyonelce yapıldığından ve ses kalitesinin çok iyi olduğundan emin olun.
 • Özgeçmişinizi oluşturmaya başlayın. Henüz bir çalışmanız olmadığından, atölye çalışmalarına katılarak, ses ve oyunculuk dersleri alarak, orijinal çalışmanızı YouTube’da göstererek veya topluluk içinde sesle ilgili çeşitli etkinliklere katılarak başlayabilirsiniz.
 • Sizi temsil edecek yetenekli bir acenta bulun. Aynı zamanda, özgeçmişinizi ve demo reelinizi sık sık reklamlarla çalışan çeşitli stüdyolara gönderin. Çoğu yayın yönetmeni İnternet üzerinden yetenekler ararken, çevrimiçi olarak bir portföyün olması avantajlıdır.
 • Açık çağrı seçmelerine katılın ve çevrimiçi seçmelere katılın. Her zaman hazır olduğunuzdan emin olun. Seçmelere çağrıldığınızda, vaktinden önce gittiğinizden emin olun. Dahası, profesyonel olduğunuz izlenimini uyandırmak için uygun bir şekilde giyinmelisiniz.

Reklamlar için nasıl seslendirme sanatçısı olacağınızla ilgili en uygun önerilerden bazıları burada vardır. Unutma, önemli olan böyle olmaya nasıl hazırlanıldığıdır.

Ankara Yeminli Tercüme & Ostim Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir