Kasko mu Yaptırmalıyım, Trafik Sigortası mı?

Zorunlu Trafik Sigortası, trafiğe çıkan her araçta bulunur. Kasko ise Zorunlu Trafik Sigortası’nın kapsamadığı teminatları sunan ve isteğe göre yapılan bir poliçe sınıfındadır. İki sigorta türü arasında bir seçim yapmak söz konusu değil. Peki arasındaki farklar nelerdir?

 Farklar

  • Trafik sigortası zorunludur, kasko ise isteğe bağlıdır.
  • Trafik sigortası, eğer poliçe sahibi hatalıysa karşı tarafın kazadan kaynaklanan maddi ve bedensel zararlarını karşılayacak bir sorumluluk sigortasıdır.  Bu sebeple karşı tarafın mağduriyetini baz alır.
  • Kasko ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye odaklanır. Hatta poliçe kapsamına göre araçtaki diğer kişiler, trafik sigortası limiti yetmemesi halinde karşı araç ve üçüncü şahıslar da teminat kapsamında değerlendirilebilir.
  • Kasko; aracın yanması, çalınması veya kaza sonucu oluşabilecek zararlara kadar ayrıntılı bir güvence planı sunar. Bunun yanında poliçe kapsamına göre ek hizmet ve teminatlar ile sunulan kolaylıklar, güvenli yolculuklar için ihtiyaç duyulan şeyler baz alınarak oluşturulur.
  • Kasko teminatları, poliçe sahibini ve aracın güvenliğini koruma altına alır. Trafik sigortası ise sadece meydana gelen kazada devreye girer.
  • Trafik sigortasının limitlerini Hazine Müsteşarlığı belirler. Devletin Zorunlu Trafik Sigortası için belirlediği limitler, karşı tarafa verilen hasarın tümünü karşılamıyorsa sigortalı geri kalan hasar masrafını cebinden öder. Kaskoda ise poliçe kapsamını, ihtiyaçlarına göre sigorta sahibi belirlemektedir.
  • Kasko için karşıdaki sürücüye karşı duyulan sorumluluğun önemi kadar, poliçe sahibinin mutluluğu da önemlidir.

Teminatlar Nelerdir?

Çarpma, çalınma, yangın veya aracın çalınmasına teşebbüs gibi konularda teminatlar standart kaskolarda bulunuyor. Yalnızca standart teminatların yer verildiği kaskolar aracın sel baskını sonucunda hasar görmesi gibi durumlarda devreye girmemektedir. Kasko tazminatları, hak sahiplerinin en fazla sorun yaşadığı konu başlıkları arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda satın alınacak kaskoda belirleyeceğiniz teminatlarda karşı karşıya kalabilme ihtimalinizin olduğu riskleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Standart kaskolarda; çarpma, aracın yanma durumu, çalınma veya çalınmaya teşebbüs gibi konulara teminat sağlanmaktadır. Ek teminatların içerisinde doğal afetler, toplum hareketi ve terör olayı yer verilebilmektedir. Enflasyon teminatları, eskime payının düşürülmemesi ve yardım teminatı gibi olanaklar tanınabilmektedir. Zorunlu trafik sigortaları yaptırmamış olan araçların trafiğe çıkması söz konusu olamaz. Zorunlu trafik sigortasının bulunmadığı veya süresi tamamlanan araçlar yakalanırsa anında bağlanarak trafikten men edilir. Aracın olduğu otoparklarda görevli memurlara haber verilmektedir. Kasko ve trafik sigortası teklif alma işlemi dijitalleşmeyle birlikte artık yalnızca saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Zorunlu trafik sigortaları kapsamında belirlenen limit tutarları, trafik kazası meydana geldiğince oluşacak zararın türüne göre değişiklik göstermektedir. Yalnızca maddi hasarın yaşanması halindeyse ödenecek tutarlar farklılık gösterir. Bu bağlamda ödenecek tutarlar her yıl değişiklik göstermekte ve böylelikle her yıl ödenecek prim tutarları da değişiyor.

Uygun fiyatlı sigorta hizmetlerimizden yararlanmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek