Serbest Tercüman

Serbest Tercüman Nedir?

Herhangi bir tercüme bürosuna bağlı olmayarak kendi adına tercüme işi yapan kişilere serbest tercüman diğer adıyla freelance tercüman denir. Serbest Tercümanlar ev, ofis, kafe, park gibi her yerde  tercüme yapabilir.  Serbest tercüman olarak tercüme büroları ve noterlerle anlaşıp, çeviri işlerini alabilirler.  Gelişen teknoloji ve iletişim araçları sayesinde işlerini daha kolay ve özgür bir şekilde işlerini yapabilirler. Kadrolu tercümanlar her gün tercüme bürosuna, ofise, kuruma veya kuruluşa yani kısacası iş yerine gitmek zorundadır.  Tüm çalışanların çalışma ortamında bulunmaları yasa gereği zorunludur.

Avantajları

  • Kendi işinin patronu olmak,
  • Çalışma şeklini kendi belirlemek,
  • Gelir ve giderleri kontrol edebilmek,
  • İstediği işi kabul edebilmek, istemediği işi reddedebilmek,
  • Serbest çevirmenler alacakları çeviri ücretini kendileri belirlerler: Serbest çevirmenler verecekleri çeviri hizmeti karşılığında alacakları ücreti kendileri belirler. Serbest çevirmenler müşterileriyle uzun vadeli olarak ya da proje bitimine kadar olan süreyi kapsayacak şekilde bir sözleşme yapabilir.
  • Serbest tercüman müşterisi dışında herhangi bir otoriteye hesap vermez: Tercüman, herhangi bir kuruma veya kuruluşa bağlı olarak çalışmadığından yöneticilerden gelebilecek müdahalelerle karşılaşmaz.
  • Serbest tercümanlar müşterilerini kendileri seçebilir: İstedikleri müşteriyle çalışabilme imkanına sahiptirler. Müşterilerini gelecekte kendilerine daha iyi kapılar açabilecek, farklı iş imkanları sağlayabilecek bağlantıları olan kişilerden seçme şansları vardır.

Dezavantajları

  • Esnek çalışma saatlerinden dolayı çalışma saatleri belli olmamaktadır. Seyahat esnasında veya geceleri çeviri yapma ihtimali çok yüksektir. Belli bir süre sonra esnek çalışma saatleri tercümanın diğer işlerini yapmasına engel olduğundan çeviri işinden sıkılmasını veya kopmasını sağlayabilir.
  • Herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olarak çalışmadıklarından dolayı sağlık sigortası gibi kurum veya kuruluşlarca sağlanan sağlık sigortasından faydalanamadığı için, kendi sigortalarını kendileri yatırmalıdır.
  • Bazı işlerde fatura kesmek zorunda kalabilir. Fatura kesebilmesi için vergi mükellefi olmak zorunda kalabilir. Fatura kesilmesi gereken durumlarda kurum veya kuruluşlar vergi mükellefi olmayan serbest tercümanlara gider pusulası kesebilir.  Gider pusulası kesildiği durumlarda, yapılan işin vergisi ücretten kesilerek serbest tercümana ödeme yapılır.

Daha detaylı bilgi için : BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri