Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler 

Davetiye: Rusya Federasyonu’nda tur operatörlüğü yapan kuruluşun kişiyi kabul ettiğine ve karşılayacağına dair belgedir. Orijinal nüshası ibraz edilmelidir.( Bu belgeyi ibraz etmeyen kişilerin Rusya Turist vizesi başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.)

Pasaport: Rusya Turist Vizesi müracaatında kullanılacak pasaport vize süresinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay da geçerliliğini korumalı ve pasaportta Rusya vizesinin basılması için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Fotoğraf: Rusya Turist vizesi başvurusunda 2 adet 35×45 mm ölçülerinde, önden çekilmiş net görüntülü, koyu renkli olmayan gözlük camları ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal veya dini inançlarından dolayı pasaport fotoğrafında başı kapalı olanlar hariç) renkli ve arka fonu açık renkli vesikalık fotoğraf sunulmalıdır.

Başvuru Anketi: Rusya Turist Vizesi için müracaat eden şahıslar, Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı web sayfasındaki vize anketi elektronik formunu doldurup, imzalayıp ibraz etmelidir. (Belgelerin sunulacağı yerin seçiminde şahıs belgeleri ibraz edeceği vize merkezi bilgisini sunmalıdır. Örneğin: Ankara vize merkezi, Antalya vize merkezi,….. gibi.)

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

– Rusya Federasyonu vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalı ve pasaport vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Aksi durumda vize için müracaat eden kişiler pasaportlarını yenilemelidir.

– Resmi tatiller vize işlemlerinin neticelendirilmesini etkileyeceği için seyahat planlarında aksamalara neden olabildiğinden, Rusya Büyükelçiliği’ne ya da Rusya Konsolosluğu’na vize için müracaat edecek şahıslar, vize müracaatının Rusya ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) tekabül edip etmediğine dikkat etmelidir.

–   Mmüracaat eden kişi AB vatandaşı ise, vize müracaatında yukarıda beyan edilen belgelere ek olarak seyahat süresini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi ibraz etmelidir.

–    Rusya Federasyonu vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta Rusya vizesinin işlenebilmesi için en az iki adet boş sayfa bulunmalıdır.  Rusya vizesinin işleneceği pasaportun vize sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği olmalıdır.

–    Rusya Turist Vizesi için müracaat eden şahıslardan ek evrak talep edilebilir, kişi mülakata davet edilebilir ya da vize düzenleme süresi uzatılabilir.

–    Rusya Turist vizesi harç bedeli vize merkezine doğrudan, nakit ve USD olarak sunulur. (Vize harç bedeli vizenin kalış süresi, seyahat amacı gibi etkenler doğrultusunda Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenir)

–       Rusya Konsolosluğu,  vize müracaatlarını (istisnai durumlar hariç) 4 ile 10 iş günü içerisinde değerlendirip sonuca ulaştırmaktadır.

(*) Rusya turistik vize tek girişli veya çift girişli olarak talep edilebilir.

NOT:

Rusya’ya kısa süreli gezi, kültürel etkinliklere katılma ya da önemli yerlerin ziyaret edilmesi gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya Turistik vizesi işlemlerine müracaat etmelidir. Tek ya da çift girişli olup sahibine Rusya Federasyonu’nda en fazla 30 gün konaklama hakkı sağlamaktadır. Rusya Turistik vizesi, Rusya Federasyonu’nda tur operatörlüğü faaliyeti yürüten kuruluşların “kişiyi karşılayacağını beyan ettiği kabul ve onay belgesi” alınması şartı ile verilmektedir. Rusya Federasyonu’na kısa süreli iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon ya da bilimsel araştırma gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen şahıslar da Rusya Turistik vizesi ile seyahatini gerçekleştirebilir. Müracaat eden şahıslar bu vizeyi hangi amaçla talep ettiklerini açıkça ibraz etmelidir.

Vize başvurusu sırasında gerekli evrakların Rusça yeminli ve noter onaylı tercümesi gerektiği durumlarda profesyonel ve alanında uzman Rusça Yeminli Tercümanlarımız tarafından sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İletişim : Ankara Yeminli Tercüme & Ostim Yeminli Tercüme Bürosu