Rusya Vatandaşlığı

Rusya Vatandaşlığı

Rus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Başlangıç noktası- Başvurulması gereken kurumlar ve kaynaklar

Çifte vatandaşlık ve Rusya Vatandaşlığı

Oturma izni

Doğuştan Rus Vatandaşlığı

Soydan Vatandaşlık

Vatandaşlığa Göre Rusya Vatandaşlığı

Evlilik yoluyla Rus Vatandaşlığı

Yatırım yoluyla Rus Vatandaşlığı

Başlangıç noktası- Başvurulması gereken kurumlar ve kaynaklar

Vatandaşlık işlemlerine başlamak için yerel konsolosluğu öneriyoruz. Rus elçilikleri vatandaşlık prosedürleri ve gerekli belgelerle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayabilir. Göçmenlik hakkında çevrimiçi bilgi almak için web sitelerini arayarak başlayabilirsiniz. Başvuru sürecinde size yardımcı olabilecek hukuk firmaları da bulunmaktadır.

Çifte vatandaşlık ve Rusya Vatandaşlığı

Rusya’nın, aynı anda iki farklı vatandaşlığa sahip olma uygulamasını teknik olarak yasaklayan az sayıda ülkeden biri olduğu biliniyor. Ancak, Rus hükümeti bunu resmi olarak belirtmedi. Ne olursa olsun, çifte vatandaşlığına izin verilip verilmediğini kontrol etmek için önce ülkenizdeki düzenlemeyi doğrulamanız gerekir.

Oturma İzni

Daimi Oturma İzni (PRP) beş yıl geçerlidir ve dilediğiniz kadar yenileyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür izinler için vatandaşlıktan farklı kılan bazı kısıtlamalar vardır: PRP sahiplerinin Rusya şehirlerine ve bölgelerine kapalı olan bazı seyahat kısıtlamaları vardır. Bu yerler genellikle askeri denetimleri vardır ve bu yüzden bu yerlere yalnızca Rus vatandaşları erişebilir.

Daimi Oturma İznini alabilmek için Rusya’da en az beş yıl kesintisiz bir şekilde yaşamış olmanız gerekir. Ancak bu yılların her birini en fazla üç ay yurtdışında geçirmek gibi istisnai bir durum da vardır.

Doğuştan Rusya Vatandaşlığı

Rus vatandaşlığını elde etmenin en kolay ve mantıklı yolu, Rusya’da doğmaktır. Vatandaşlık ile ilgili Rus yasalarının 12. Maddesine göre, Rus vatandaşlığı için doğumla ilgili bir talebin kabul edileceği üç koşul vardır (bunlardan en az birine uymanız gerekir):

  • En az bir ebeveyn Rus vatandaşıdır.
  • Çocuk Rusya’da ikamet eden ancak vatandaş olmayan (veya vatansız insanlarsa) ebeveynlerden doğmuşsa ve ebeveynler çocuğun başka bir ülke vatandaşlığını iddia etmiyorsa, çocuk vatandaşlık kazanabilir.
  • Rusya’da bir çocuk bulunduğunda ve çocuğun ebeveynleri bilinmiyorsa, çocuk bulunduktan sonraki altı ay içinde çocuğa hak talebinde bulunulmazsa, o zaman Rus vatandaşı olur.

Soydan Vatandaşlık

Adından da anlaşılacağı gibi, “soy hakkı”na başvurabilir ve ebeveynlerinizden en az biri orada yaşayan bir Rus vatandaşı ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Rusya Federasyonu Vatandaşlık Federal Yasası’nın 14. maddesi ile belirtilen özellik budur. Dolayısıyla, bu senaryoda yabancı uyruklu olmanız sorun çıkarmaz.

Bununla ilgili ilginç olan şey, Rus olmayan ebeveynlerden doğuyorsanız, ancak ebeveynlerde biri Rus vatandaşı olur ve aileniz 16 yaşınıza gelmeden önce Rusya’da yaşarsa vatandaşlığa başvurulabilir. Bu ayrıcalık bir kerede vatandaş olmalarına yardımcı olmak için Rusya’ya taşınan ailelere uygulanır.

Vatandaşlığa Göre Rusya Vatandaşlığı

Bunun için Rusya’da ikamet etmeniz gerekecek. En azından Geçici Oturma İznine (TRP) sahip olduğunuzda, vatandaşlığa geçiş yoluyla vatandaşlık alma süreci başlayabilir, ancak bunun en az 2-2,5 yıl alabileceğini unutmayın.

Sizi Rusya’da vatandaşlığa kabul için aday yapacak bazı koşullar vardır, bu nedenle aşağıdaki koşullardan hangisinin sizin için geçerli olduğuna bağlı olarak vatandaşlık almak için bu işleme başlayabilirsiniz:

  • Eski bir Sovyet ülkesinde yaşayan Sovyetler Birliği’nin eski vatandaşıysanız.
  • Rusya’da doğmuş olduğu için Rus vatandaşı olan küçük bir çocuğunuz varsa ve ikinci ebeveyn ya ölen ya da çocuk üzerinde vesayetini kaybetmişse.
  • Çalışmanızı engelleyen bir engeliniz varsa ve Rusya vatandaşı olan ve başvurunuz için sponsor olmaya istekli “yasal olarak yetkin bir yetişkin çocuğunuz” varsa.
  • Bu koşulların herhangi birinde, vatandaşlığa kabul için başvurabilirsiniz ve (özel durumunuza bağlı olarak), yeterli derece Rusça bildiğinize dair lise eğitimi sertifikası veya Rusya’da düzenli bir gelir elde ettiğine dair kanıt gibi diğer belgelere uymanız gerekecektir.

Evlilik Yoluyla Rusya Vatandaşlığı

Bu şekilde, süreci biraz daha hızlı geçebilirsiniz. Yine de Geçici Oturma İzni (TRP) almak zorunda kalacak olsanız da, verilen geçici oturma izinlerinin yıllık kotasıyla sınırlı kalamazsınız. Bu kota zaten karşılanmışsa, bir Rus vatandaşıyla evliyseniz geçici ikamet başvurusunda bulunmaya devam edebilirsiniz.

Daha sonra, en az üç yıldır Rusya Federasyonu vatandaşıyla evliyseniz, “basitleştirilmiş” bir prosedürle vatandaşlık başvurusunda bulunabileceksiniz. Böylece başvuru prosedürünü başlatmak için daha önce belirtilen 5 yılı beklemek zorunda değilsiniz. Geçici oturma iznini aldıktan hemen sonra ihtiyacınız olan her şeyi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Başvurunuzu gönderilmeye hazır olduktan sonra alabilecek iki kurum vardır: yerel Federal Göçmenlik Bürosu veya ülkenizde bulunan Rus konsolosluğu veya diplomatik temsilcilik.

Yatırım Yoluyla Rusya Vatandaşlığı

Rusya’ya taşınmak istediğiniz bir işletmeniz varsa veya yalnızca Rus işletmelerine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz:

  • Vatandaşlık başvurusunun yapıldığı yıldan önceki üç yıla kadar Rusya’da (hükümetin belirlediği ekonomik alanlardan birinde) faaliyet gösteren bir Rus işletmesinin hisselerinin en az% 10’una sahip olmak. Bu işletmenin toplam sermayesi, yıllık vergiler ve yılda en az 6 milyon ruble olan sigorta katkılarıyla 100 milyon ruble olmalıdır.
  • Rusya’da, başvurunun yapıldığı yıldan en az üç yıl önce aktif olan bir işletmeye sahip olmak. Ve bu üç yıl içinde en az 1 milyon rubleye ulaşan işletme adına Emeklilik Fonu’na vergi ve sigorta primi ödemesi.

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme