Pandemi Sırasında İşinize Yardımcı Olabilecek 4 Temel Teknoloji

Koronavirüs salgınının çalışma şeklimizi değiştirdiğini inkar edemeyiz. Pandemi döneminde birçok işletme için, ekiplerin evden çalışması ihtiyacı, gecikmiş bir dijital dönüşümü teşvik etti. Ancak, özellikle yeni veya küçük işletmeler için, uzaktan çalışma araçları çok zor olabilir. Hangi cihazlara ihtiyacımız var ve bu cihazları ne için kullanacağız.

Pandemi döneminde hangisinin en uygun olduğunu görmek için birkaç araç denemek maliyetli ve zaman alıcı bir süreç olacaktır. Ayrıca, herkes dijital bir altyapısı olmadığından dolayı eğitim almaları da gerekebilir.

Kaliteli Bir İletişim Çözümü

Doğru iletişim platformuna güvenmek bizim için çok önemli. Zoom, Whereby, Skype, Jitsi veya toplantılar için kullanabileceğimiz diğer platformların yanı sıra, iş arkadaşlarımızla iletişim halinde kalmak ve zaman açısından verimli ve rahat bir şekilde işbirliği yapmak için bir kanalımız olmalıdır. Bu platform, sanal ortamdaki toplantılar için de uygun olabilir veya olmayabilir.

Slack, birçok işletme için başvurulacak bir seçenektir çünkü farklı kanallarda ve alt kanallarda ekipleri ve konuları düzenlemelerine izin verir. Slack ayrıca Mailchimp, Google Docs ve diğer yüzlerce araçla entegre olur ve botlar size haber bülteni kayıtlarından web sitenizin kapalı kalma süresine kadar her konuda güncellemeler sunar.

Diğer popüler seçenekler Microsoft Teams ve Cisco Spark’tır. Microsoft Teams söz konusu olduğunda, birçok işletme, Office 365 aboneliğine dahil olduğu için onu kullanır. Ancak incelemeler karışıktır.

Hatasız Proje Yönetim Platformu

Ekibinizin aynı sayfada olmasını, herkesin üretken kalmasını ve projelerin gerektiği gibi ilerlemesini sağlamak için görev yönetimi ve ilerleme takibi için bir araç kullanımı hayati önem taşır. Muhtemelen bunu için yüzlerce seçenek vardır. Basecamp, Trello, Asana, Atlassian, GoodDay, Avaza, Quire, Monday ve liste bu şekilde uzayıp gider.

Önemli olan, hangi özelliklerin gerçekten fark yarattığını, ekibinizin gerçekte neye ihtiyacı olduğunu analiz etmek ve hangisinin en iyi fiyata sunulabileceğini anlamaktır. Örneğin, Atlassian’ın Jira’sı muhtemelen geliştirme ekipleri için en yaygın kullanılan araçtır çünkü bir geliştirme iş akışı için tasarlanmıştır ve Github gibi ilgili araçlarla entegre olur.

Etkili Bir Zaman İzleme Aracı

Zaman izleme araçları, herkesin amaçlanan zamanda çalışmasını ve iş gününden en iyi şekilde yararlanmasını garanti eder. Proje yönetimi aracınızda olduğu gibi, işletmenizin ve ekibinizin ihtiyaçlarını ve ürünün bunları karşılayacak özelliklere sahip olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Örneğin Statushero, her bir ekip üyesinin başarıları, katılımı, ruh hali ve zorlukları hakkında platformlar arası istatistikler sağlamak için proje yönetimi ve mesajlaşma araçlarıyla entegre olur. Ayrıca, Toggl, kullanıcıların çalışma saatleri için adil bir şekilde ücretlendirildiklerinden emin olmak için zamanlarına parasal değer belirlemeye olanak tanıyan bir faturalandırma işlevine sahiptir.

Gerçek Zamanlı Telefonla Tercüme Çözümü

Uluslararası müşteriler ve ortaklarla çalışan şirketler için yabancı paydaşlarla ve ortaklarla yüz yüze görüşememek büyük bir engel olabilir. Ancak bir tercüman yardımıyla yabancı partnerlerinizle iletişim halinde kalabilirsiniz.

Gerçek zamanlı bir tercüme çözümü, sanal uluslararası toplantılarınızı profesyonel ve uygun maliyetli bir şekilde kolaylaştırabilir.

Yukarıda belirttiğim araç ve çözümler ve daha bunlar gibi niceleri size bu zorlu süreçte işinizle ilgili çalışmaları yapmanızda oldukça kolaylık sağlamaktadır. Günümüz koşullarını da göz önünde bulundurduğumuzda iş hayatımızı karmaşık hale getirmemek için bu ürünleri kullanmamız hepimize fayda sağlayacaktır.

Ankara Yeminli Tercüme – Ankara Yeminli Tercüman- Ankara Noter Onaylı Tercüme