Muvafakatname Nedir?

Bir kişinin gerçek veya tüzel kişilere sahip olduğu haklarını kullanması için verdiği yetkiye muvafakatname denir.

Hangi Durumlarda Talep Edilir?

  • Boşanmış anne – babaların çocuk veya çocukları için pasaporta çıkartma işlemi sırasında, velayetin kimde olduğuna bakılmaksızın anne veya babadan muvafakatname istenir.
  • Çiftlerden biri aile konutunu satmak istediği durumlarda eşinden söz konusu yetki belgesini alması gerekmektedir.
  • 18 yaşınıdan küçük olan (reşit olmayan) çocuklarının yalnız ve/veya bir kişinin gözetiminde yurtdışına çıkmak istediği durumlarda anne-babadan muvafakatname istenir.
  • 18 yaşınıdan küçük olan (reşit olmayan) çocukların spor, gezi gibi etkinliklere katılabilmesi için muvafakatname istenir.

Yabancı uyruklu kişiler bahse konu işlemleri yapmak istediği durumlarda pasaport tercümeleri ile birlikte Noterde muvafakatname yazdırabilirler.

Muvafakatname Çevirisi

Muvafakatnameler Türkçe dilinde hazırlanmaktadır. Türkçe bilmeyen kişilerin Noterde muvafakatname işlemini yaptırmaları için yeminli olarak sözlü tercüme hizmetini sizlere sunmaktayız. Bu sayede yeminli tercümanımız belgeyi Türkçe bilmeyen ve yabancı uyruklu olan müşterilerimizin kendi diline çeviri ve bilgileri kontrol ettikten sonra söz konusu belgeyi imzalar. Türk vatandaşları ise söz konusu belgeyi çocuklarını göndermek istedikleri ülkenin diline yeminli tercümanlarımız aracılığıyla çevirtebilir ve böylece yurtdışında seyahat eden çocuğun, gerekli izinleri anne- babasından aldığı belgelenmiş ve tasdiklenmiş olur.

Muvafakatname çevirisi ihtiyacınız olduğu takdirde bizimle iletişime geçebilirsiniz.