Makedonca

 

Makedonya Cumhuriyeti’nin resmi dilidir. Yarım milyon kişisi Makedonya’da olmak üzere,  Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan’da bulunan Makedonlar tarafından da konuşulur. Makedonca’nın dünya üzerinde en çok konuşulduğu şehirler sıra ile Üsküp, Manastır, Kumanovo, Pirlepe, Kalkandelen, Ohri, Köprülü, İştip, Koçani, Gostivar ve Strumica’dır. Makedonya’nın 542 yıl süren Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti sebebi ile özellikle günlük hayatta kullanılan bazı kelimelerde Türk izleri görülür.

19. ve 20. Yüzyıllardaki bazı yazarlar ve akademisyenler, yayınladıkları bazı kitaplar ve sözlüklerle dilin halk dili halinden çıkarak yazı dili haline dönüşmesini sağlayacak olan çabalar göstermiş, Makedon halkını bilinçlendirmeye çalışmışlardır. Yazılan kitaplar ve diğer yayınlar, Bulgar, Sırp ve Yunan propagandalarından kurtulmak gerektiğini ve Makedon milli özelliklerini taşıyan bir kültür ve milli edebiyat inşa edilmesi gerektiğini işaret ediyordu. Ama bu hedefe 2.Dünya Savaşı sonrasında kurulacak olan bağımsız Makedon devletine kadar ulaşmak mümkün olmamıştır. 2.Dünya Savaşı sonlarında Yugoslavya Nazi Almanyası’nın egemenliği altında bulunuyordu. 1944 yılının Ağustos ayında Prohor Pçinski Manastırında toplanan Makedonya Halkı Temsilcileri, Makedon dilinin devletin resmi dili olmasını kararlaştırmışlardı. Makedon Alfabesi de bundan kısa süre sonra resmi olarak kabul edilmiş ve kurulan özel bir komisyon imla kurallarını belirlemiştir.

Alfabe

Makedonca köken olarak Bulgarca diline çok benzediğinden dolayı  bu dillerden birini bilen biri bir diğerini özellikle günlük konuşmada rahatça anlayabilmektedir.  Köken açısından güney Slav dillerinin doğu grubundan olması, aynı zamanda Bulgarca ve Sırpça’nın etkileri sebebi ile bu dillerle akraba sayılabilir. Alfabe olarak Kiril alfabesini kullanırlar.

Makedon Alfabesi, Kiril Alfabesinden esinlenerek oluşturulmuş olan bir alfabedir. Toplam 31 harften oluşmaktadır. Ülkede Latin Alfabesi de kullanılsa da, asıl kullandıkları alfabe dokuzuncu yüzyılda oluşturulan alfabenin son şekli olan (Kiril alfabesinin atası) ve Makedon alfabesi olarak isimlendirilen 31 harfli alfabedir. Ülkede yerleştirilmiş olan önemli belirti ve sokak tabelaları, ya her iki alfabe birlikte kullanılarak ya da sadece Makedon alfabesi kullanılarak yazılır. Genel olarak dilin yazımında kullanılan alfabe fonetik yapıda bir alfabedir, her harf ve her kelime yazıldığı gibi okunur. Çok ender durumlarda ve bazı kurallar çerçevesinde, sadece bazı kelimelerin farklı şekilde telaffuz edildiği görülebilir.

Makedonca yeminli ve noter onaylı tercüme ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçebilirsiniz.