Kira Kontratı Çevirisi

Kira Kontratı Nedir?

Kira kontratı, taşınmaz mal kiralamalarında imzalanıyor.

“Kanunen kira kontratı, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiğine dair sözleşmedir.

Kontratta Hangi Bilgiler Bulunmaktadır?

  • Kira süresi,
  • Kira bedeli,
  • Kiranın ödeneceği tarih,
  • Kira artış oranları
  • Demirbaşların durumu gibi hususlar sözleşmede yer almaktadır.

Ev Sahibi Kontrat Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Ev sahibi kira sözleşmesi yaparken görevli ve yetkili mahkemeyi, artış oranını ve hangi hususların kira kontratına aykırı olarak kabul edileceğini ve fesih sebebi olabileceğini açıkça belirtmesi gerekmektedir.

Kira Kontratı Süresi Bitince Ne Olur?

Kira kontrat süresinin dolması halinde yapılacak işlemler, mal sahibi tarafından herhangi bir bildirim yapılıp yapılmadığına, yapıldıysa da hangi bildirimi yaptığına göre değişmektedir.

Mal sahipleri kira kontratı dolmadan herhangi bir tahliye talebinde bulunmadıysa, kontrat aynı şartlarda yenilenmiş oluyor.

Bu durumda mal sahibinin kira bedeline zam yapma hakkı doğmaktadır.

Mal sahibi kira sözleşme süresi dolmadan kiracısına tahliye bildirimi verebiliyor. Eğer ortada haklı bir neden varsa ve bildirim sürelerine uyulmuşsa taşınmazın tahliye edilmesi gerekmek.

Kira sözleşmesi imzalandıktan sonra, eğer kiracı tahliye taahhüdü imzalamışsa, yine kiracının belirttiği tarihte taşınmazı boşaltması gerekmektedir.

Kira Kontratı çevirisi

Kira kontratı meskenler için düzenlenebileceği gibi iş makineleri ya da farklı türdeki araç gereçlerin kullanımı için de düzenlenebilmektedir.

Yabancı firmalar ile iş yapan firmaların, faaliyetlerini sürdürmek için kiraladıkları ofis, fabrika gibi mekanlar veya faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere kiraladıkları iş makinesi ve benzeri araç gereçlerin kira kontratını çeşitli işlemler için ibraz etmeleri gerekebilmektedir.

Bunlara ek olarak, yabancı uyruklu kişilerin,  mesken, araç gereç kiralama işlemlerinde noter huzurunda yeminli tercüman ile birlikte söz konusu işlem yapmalıdır.

Bu durumda kira kontratının tercüme edilmesi gerekmektedir.

Bahse konu kontrat ilgili dile alanında uzman yeminli tercüman tarafından tercüme edilip, noter onayından geçmelidir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri olarak 102 dilde ihtiyacınıza göre ve siz değerli müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla, belgelerinizin çevirileri noter onayı yapılıp, apostil işlemi ve gerekli olduğu durumlarda Dışişleri Bakanlığı ve Elçilik onayından sonra Türkiye’nin herhangi bir şehrine veya yurtdışına kargo ile gönderim yapılmaktadır.

Noter onaylı kira kontratı çevirisi için gereken tek şey bizimle iletişime geçmek !