Jamaika

Jamaika

 

Jamaika ile ilgili 10 İlginç Gerçekler

Çok dilli bir geçmiş, bugün ve gelecek

Adada 2.8 milyondan fazla nüfus vardır, bu durum Jamaika’yı Amerika kıtasının İngilizce konuşan en kalabalık üçüncü ülkesi yapıyor. Ancak, dil söz konusu olduğunda, Jamaika’da işler biraz daha karmaşıklaşıyor.

1494 ve 1655 yılları arasında Jamaika, “Santiago” olarak bilinen bir İspanyol kolonisiydi. 1655’te koloni İngiliz birlikleri tarafından istila edildi. İngiliz yönetimi altında yeniden adlandırıldı. Jamaika 6 Ağustos 1962’ye kadar İngiliz yönetimi altında kaldı.

İngilizce ülkenin ilk resmi dilidir, ancak çalışmalar adanın 2.8 milyonluk nüfusunda sadece 200 bin insanın İngilizce konuştuğunu göstermiştir. Çoğu Jamaikalı, güçlü Batı Afrika etkilerine sahip İngilizce tabanlı bir dil olan Jamaikalı Patois (veya “Jamaican Creole”) konuşmaktadır.

Ulus Çeşitliliği

Jamaika’nın ulusal sloganı “Out of Many, One People” ülkenin olumlu ve çeşitli kültürünü kapsamaktadır. Komşu ülkelerle ve Milletler Topluluğu’nun diğer üyeleriyle yıllarca süren değişim, Jamaika’yı zengin ve çeşitli bir ülke yapmıştır.

Ancak Jamaika’nın çeşitliliğe olan bağlılığı burada bitmiyor. Örneğin Jamaika, Güney Afrika Apartheid rejimine yaptırım uygulayan ilk ülke oldu.

Dünyanın en hızlı koşucuları

Dünyadaki en hızlı 5 erkek koşucudan 4’ü Jamaikalı. Bunlar Usain Bolt, Yohan Blake, Asafa Powell ve Nesta Carter. Ama bu durum bir tesadüf değildir.

Atletizm neredeyse tüm Jamaika okullarında önemli bir yer tutar. Bu, okullar arasında “Okullararası Atletizm Şampiyonası” olarak adlandırılan her yıl düzenlenen bir yarışma düzenlenir Ayrıca, Jamaika’nın ABD ile yakın bağları vardır ve birçok Amerikan kurumu Jamaika’da yetenekli 100 metrelik koşucuları yakından takip etmektedir.

En eski batı golf kulübü

Manchester Golf Kulübü, Batı Yarımküre’de var olanen eski kulüptür. 1865 yılında inşa edilmiş ve Mandeville’de bulunmaktadır.

Alışılmadık ve Yeni bir Rakip

Jamaika, Kış Olimpiyatlarına yarışmacı bir ekip gönderen ilk tropik ülkeydi.

Caribbean Soccer Leaders

Jamaika’nın spor başarısı tarihi burada bitmiyor. 1997’de Jamaika, Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan ilk İngilizce dili konuşulan Karayip ülkesi oldu.

Ian Fleming’in İlhamı

James Bond’u yaratmakla ünlü İngiliz yazar Ian Fleming Jamaika’da yaşıyordu. “Goldeneye” adını verdiği Jamaika rüya evinde yaşarken on kitap yazdı. Fleming’in çalışmasını benimseyen yönetmenler Jamaika’yı unutmadı. Ülkede Live and Let Die ve diğer Bond filmlerinden görüntüler kaydedildi.

Dünyanın İlk Muz İhracatçısı

Jamaika, ticari olarak muz üreten ve ihraç eden ilk Batı ülkesiydi. Ülkenin muz endüstrisi 1866’da başladı ve çoğunlukla Gros Michel muzlarını ticarileştirdi. Robusta ve Lacatan gibi diğer yaygın çeşitler 20. yüzyılın ilk on yıllarında tanıtıldı.

 

Dijital Pazarlama Öncüleri

Jamaika hükümetinin geçen yıl dijital pazarlama sektörüne girişi ülke açısından çok yabancı bir durum değildir. Ülkenin Turist Kurulu on yıllardır online işlemlerde bir öncü oldu. Örneğin, 1994 yılında www.jamaicatravel.com online sektöre girmiştir ve Jamaika’yı ilk websitesi oluşturan Karayip ülkesi yapmıştır.

İlk Posta Servisi

Gabriel Martin, 31 Ekim 1671’de posta müdürü olarak atandıktan sonra Jamaika, kendi posta hizmetini kuran ilk İngiliz kolonisi oldu. Posta servisi Jamaika’nın ekonomik, sosyal ve politik yaşamının önemli bir parçası olmaya devam etti. Adanın 1962’deki bağımsızlığı üzerine eski pullar “1962” üzerine basıldı. İki yıl sonra, ülkenin kültürel kimliğini kutlayan bir dizi pul çıktı. Miss World Carole Crawford gibi karakteristik Jamaika figürleri sundular.