İzlanda’da hangi dil konuşuluyor?

İzlanda, Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan bir İskandinav ülkesidir. 2020 Ocak ayı itibariyle 364 binden fazla nüfusu bulunmaktadır.

Kişi başına düşen yüksek gayri safi yurtiçi hasıla ile, eşitsizliğin düşük olduğu, sürdürülebilir kalkınmanın olduğu, eğitimde dünyanın öncülerinden olan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan doğal güzellikleri bulunan İzlanda eğitiminiz ve işlerinizi büyütmek amacıyla en uygun ülke olabilir.

İzlanda hükümetinden 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, İzlanda nüfusunun % 93,2’si İzlandaca konuşuyor. Dolayısıyla, işinizi İzlanda’da genişletmek için, İzlandaca çeviri hizmetleri zorunlu bir seçenektir. Ayrıca göç sebebiyle çeşitli diller de konuşulmaktadır. Nüfusun% 2.71’i Lehçe,% 0.43’ü Litvanyaca ve% 0.32’si İngilizce konuşuyor.

Danca, Norveçce, İsveççe, Fransızca ve İspanyolca da nüfusun çok küçük yüzdelerinin ana dilleri olarak mevcuttur.

İzlandaca Öğrenmek Zor mu?

ABD Dışişleri Bakanlığı Dil Çalışmaları Okulu, İngilizce konuşan birey temelinde başka dilleri öğrenmesinin ne kadar zor olduğuna yönelik bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmaya göre;

Cermen kökenlerine rağmen İzlandaca, “İngilizceye göre önemli dilsel ve / veya kültürel farklılıkları” nedeniyle Kategori III dilidir.

İngilizce ve İzlandaca çok farklı dillerdir.

Matt Eliason bu konuyla ilgili çok detaylı bir görüş paylaşmıştır

“İzlandaca dilini öğrenmemin en büyük iki zorluğu, ilk olarak, kelimeleri telaffuz etmektir (…) Sadece kelimeler çok uzun olmakla kalmaz, belirli heceler tipik İngilizce hecelerinden tamamen farklıdır.

İkincisi, fiil çekimler oldukça karmaşıktır. İzlandaca, dil öğrenen için öngörülemeyen isim biçim bilgisi sistemine sahip düzensiz yapışı olan bir dildir. Ayrıca fiiller, çoğu Hint-Avrupa dilinde olduğu gibi gerginlik, ruh hali, sayı ve kişi için değişebilir. Sıfatlarda ise 130 farklı şekilde değişiklik yapılabiliyor.

Ana dilinize en yakın yapıda olan dili öğrenmek her zaman daha kolaydır Örneğin, İspanyolca konuşan kişi için İtalyanca yerine İsveççe öğrenmek için daha zorlu bir süreç geçirecektir.

İzlandacanın en yakın dil akrabası Faroe Adaları’nda konuşulan dil olan Faroe dilidir. Konuştuklarında karşılıklı olarak anlaşamasalar da, diller arasındaki benzerlikler yazılı formlarında görülebilir.

İzlanda Eğitim Bakanlığı’na göre, İzlandaca öğrenmenin zor olmasına rağmen, tüm dünyada 200 binden fazla kişi bu meydan okumayı kabul etti ve şu anda çevrimiçi olarak İzlandaca öğrenmeye çalışıyorlar.

Ankara Yeminli Tercüme – Ankara Noter Onaylı Tercüme