İngilizce öğrenimini hızlandırmak

İngilizce Öğrenimini Hızlandırmak için 11 ipucu

Hızlı bir şekilde öğrenmek için sıkı ve faydalı çalışmalısınız. Yüksek kaliteli dil kazanımında kendinize en iyi şansı vermek istiyorsanız, bilgileri hızlı bir şekilde elde etmenin ve bu bilgileri saklamanın sırlarını bilmeniz gerekir.

Sıkışıp Kalmak

Tereddüt etmeyin, sadece konuşun!. Ne kadar çok oturursanız ve üzerinde kofa yorarsanız, konuşmak için bir o kadar da zorlanırsınız. İngilizce iletişim kurmak için her fırsatı değerlendirdiğinizden emin olun. İngilizce dersine ne kadar katkıda bulunduğunuzu not alın ve bir sonraki sefere bunu ikiye katlamaya çalışın.

Özür Dilemeyin

Hata yapmaktan korktuğunuz için “Üzgünüm ama İngilizce konuşamıyorum” demek kesinlikle yanlış bir tutumdur.

Öğrenme aşamasında olduğunuzu ve başlarda hata yapma ve yarım cümle kurma ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Konuşamadığınızı söylemek yerine ve konuşmak için şansınızı yok saymak yerine, “Özür dilerim tekrar edebilir misiniz/ yavaş konuşabilir misiniz, İngiliz değilim, Yeniden söyleyebilir misiniz?” gibi cümleler kurmak daha uygun olur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, konuşamadığınızı söylemek yerine durumu hemen fırsata çevirin.

Hata yapmaktan korkmayın!

Korku öğrenmenin önünde bir engeldir ve tamamen gereksiz bir histir. İnsanlar size gülecek diye çekiniyorsanız, veya mükemmel bir dil bilgisine sahip olmanıza rağmen bunu iletişimde kullanamıyorsanız, dili geliştirmenizi yavaşlatıyorsunuzdur.

Bir dili öğrenen herkesin hatalar yaparak dili öğrendiğini sakın unutmayın. Hatalar öğrenmenin bir parçasıdır. Eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız, bol bol hata yaparak öğrenmelisiniz.

Asla pes etmeyin

Öğrendiğiniz her yeni şeyde olduğu gibi, pes etmek isteyeceğiniz bir dönemle yüzleşeceksinizdir. Anadili olanlar dışında hiç kimse doğuştan şakır şakır İngilizce konuşamaz. Her beceride olduğu gibi, ne kadar çalışırsanız o kadar iyi olursunuz. Kendinizi bir sporcu olarak düşünün, çizgiyi geçmek istiyorsanız antrenman saatlerinizi arttırmanız gerekir.

Birebir Çeviri Yapmayın

Duyduğunuz her kelimeyi ana dilinize çevirisini yaparsanız, kendinizi geliştirmeyi yavaşlatırsınız. Bunun yerine, anladığınız kelimelerden faydalanın ve jestlerden ve yüz ifadelerinden görüntülere ve eylemlere kadar iletişim sırasında gerçekleşen tüm bağlamsal ve kavramsal ipuçlarını kullanın.

Herkesi dinleyin

Sadece harfi harfine dil bilgisi yapılarını içeren teknik örnekleri dinlerseniz veya tek tek kelimelere hakim olmaya çalışırsanız, kendinizi geliştirmeyi zorlaştırışınız.

Öğrenme ve bilgileri taze tutma açısından, iletişime akıcılık katan cümleleri ve sözcük gruplarını anlamak çok daha yararlıdır. İngilizce filmler veya TV kanalları izleyerek, İngilizce kitaplar okuyarak bunu yapabilirsiniz. Böylece sadece kitaplardan İngilizce öğrenmek yerine, İngilizce iletişimin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Not Alın

Yanınızda bir not defteri bulundurmak veya telefonunuzda not alacağınız uygulama kullanmak yararlı olabilir. Böylece duyduğunuz tüm cümleleri not alabilirsiniz.

Anlamadığınız bir cümle veya sonradan kullanabileceğiniz bir cümleyi not almak, daha sonra bu not aldığınız cümleleri kullanacağınız anlamına gelebilir.

Hedeflerinizi belirleyin

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için, neden İngilizce öğrenmeyi tercih ettiğinizi aklınızda tutmalısınız.

Hedefleriniz neler? Örneğin; İngilizce öğrenim görmek mi istiyorsun? veya Yeni bir dil öğrenmek mi istiyorsun? veya İngilizce konuşulan ülkelere seyahat ettiğinde avantaj sağlayacağını mı düşünüyorsun?

Amaçların neler? İngilizceyi ne kadar sürede öğrenmeyi amaçlıyorsun? Hangi öğrenme yöntemlerini tercih ediyorsun? İngilizce öğrenirken hangi aşamada kendini mutlu hissedeceksin?

Öğrenmekten Vazgeçmeyin

Öğrenim sürecinde bir yerde takılıp kaldıysanız veya zorluk yaşıyorsanız, değişimi benimseme zamanı gelmiş demektir. Öğrenme sürecine ne kadar farklı yöntem dahil ederseniz, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Online öğrenme kaynakları, internet üzerinden yayınlar, elektronik radyo, filmler, İngilizce müzik dinleme gibi olabilecek tüm yöntemleri deneyin.

Öğrenme ihtiyaçlarınızın kişiden kişiye değiştiğini unutmayın

Elbette bir ders kitabına ihtiyacınız olacaktır ancak ders kitabı yapısının ihtiyaç duyduğunuz desteği ve araçları sağlayamadığında tamamen ders kitaplarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ders kitapları bir yere kadar faydalı kaynak olarak kullanılabilir, öğrenme sürecinizi bilmeniz gereken şeyler etrafında yapılandırmanız asıl önemli olandır.

Son olarak, Pozitif Olun

Sürekli kendinize iyi olmadığınızı ve İngilizce konuşamayacağınızı söylüyorsanız, gerçekten kendinizi geliştiremezsiniz. Bu uzun bir süreçtir. Bir gecede bitecek bir şey değildir.

Olumsuzluğu kabul edin, sorunu belirleyin ve kendinize bir mola verin. Bunun zor olduğunu kabul edebilirsiniz, ancak öğrenmeye ve her koşulda pozitif olmaya devam etmelisiniz. Herkes yeterince zaman ve çaba göstererek öğrenebilir

 

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri