EMOJİ

Emojiler olmadan iletişim kurabilir miyiz?

Bir süre önce, bir arkadaşıma mektup yazmak istedim. Elle yazılmış normal bir mektup. İkinci cümleyi tamamladıktan hemen sonra bir emoji kullanmaya ihtiyacım olduğunu hissettim. O sarı yüzlerden birini kullanmadan mesajımı aktarabileceğimden emin değildim. Sonra kendime şunu sordum. “Emoji kullanmadan iletişim kurabilir miyiz?” “Onları kullanmadan kendimizi ifade edebilir miyiz?”

İnternette gezinirken her türlü düşünceye ulaşmıştım. Örneğin, bu emojiler kelimelerin yerine geçecek kadar etkili değildiler. Dünya genelinde aynı şekilde yorumlanmayacağından ve algılanmayacağından dolayı çelişki veya kargaşa yaratabilirler. Dili ve dil kullanımını verimsizleştirirler. Sözel olmayan iletişimde ise iletişim gücünü güçlendirebilirler. Bu son fikrin, içlerinde diğerlerine göre daha anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Konuşurken sadece kelimeleri kullanmıyoruz (sözlü iletişim), aynı zamanda onlara bir tonlama (ses iletişimi) veriyoruz ve jestlerle/el kol hareketleri ve mimiklerle bu kelimeleri birleştiriyoruz. (sözel olmayan iletişim). Sözel olmayan ve sözlü iletişim, duyguları dinleyicilere aktarmamıza yardımcı olur. Gülümseyerek bir şey söylemekle, gözleri yaşla doluyken bir şey söylemek aynı değildir.

Çoğu zaman, yazılı kelimeler istediklerimizi doğru bir şekilde aktarmak için yeterli değildir, örneğin ironi yapacağımız zaman veya şaka yaptığımızda sadece kelimelerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu sarı yüzler işte bu gibi durumlarda bizim kurtarıcımız oluyor. Kelimelerin yeterli olmadığı durumlarda bir şeyi ifade etmemize yardımcı oluyorlar, duygu ve düşüncelerimizi daha etkili bir şekilde aktarmamızı sağlıyorlar.

Emojiler kelimleri değiştirir mi ?

Emojilerin kelimeleri tamamen değiştirmediği doğrudur, ancak onları pekiştirebilirler ve sadece harflerle ifade edilemeyenleri aktarmamıza yardımcı olabilirler. Ne olursa olsun, emojilerin dili ve dil kullanımını verimsizleştirdiğini düşünmüyorum. Aksine, jestler/el kol hareketleri ve mimikler veya tonlamaların sözlü iletişimi güçlendirdiği gibi emojiler de dili zenginleştiriyor.

Kuşkusuz, emojilerin bazen kargaşa, çelişki veya kafa karışıklığı yaratabilecekleri doğrudur. Daha önce söylediğim gibi, emojiler her cihazda aynı şekilde görünmüyor ve kişini yaşına veya oturduğu yere bağlı olarak, insanlar aynı emojiyi farklı şekilde yorumlayabiliyor. Aynı durum evrensel olmayan jestler el kol hareketleri ve mimikler için de geçerlidir.

Gelecekte ne olacağını bilemeyiz ancak şimdilik emojiler hayatımızda yer almakta. Elbette, onlar olmadan da iletişim kurabiliriz ama ne zaman onları kullanarak iletişimde bulunursak iletişimin daha akıcı ve duygusal olacağını düşünüyorum.

Bayram Serdar İŞGÖR