Eğitime Yatırım

 

Eğitime Yatırım

Hangi ülkelerdeki aileler, çocuklarının eğitimi için en çok yatırım yapıyor?

Çocukların eğitimine yatırım yapmak söz konusu olduğunda, en çok Hong Kong’daki aileler yatırım yapmaktadır. Bu miktar yaklaşık ilkokuldan üniversiteye kadar 130.000 dolarından fazladır.

Hong Kong’dan sonra çocukların eğitimine en çok yatırım yapan ülke yaklaşık 100.000 dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Birleşik Arap Emirlikleri’ni 70.000 dolar ile Singapur takip etmektedir.

En iyi 10 evrensel üniversitenin 6’sını bünyesinde bulunduran ABD’de de ise, aileler yaklaşık 58.000 dolar harcamaktadır. Bu miktar Hong Kong’daki ailelerin harcadığı paranın yarısından azdır.

 

Dünyadaki farklı ülkeler ve bölgelerdeki ailelerin çocuklarının eğitimi için ne kadar harcadıklarını inceleyen HSBC’nin yeni bir araştırmasına göre yukarıda gösterilen miktarlar ortaya çıkmıştır.

Fransa’daki ailelerin harcadıkları miktar, 16.000 dolar ile ankete katılan 15 ülke içinde en düşük olanıdır. Ailelerin çocuklarının eğitimi için ortalama 20.000 dolardan daha az harcadıkları ülkeler; Hindistan, Endonezya, Mısır’dır.

Fransız ebeveynler, çocuklarının gelecekteki beklentileri ve başarıları konusunda oldukça karamsardır. Bu ebeveynlerin yarısından daha azı (%42), çocuklarının parlak bir geleceği sahip olması konusunda kendilerinden emindir. Bu oran dünya genelinde yaklaşık %75’tir. Bu konuda en iyimser görüşü olan ülkeler Asya’da bulunur, Hindistan’daki dokuz ebeveynden neredeyse biri (%87) çocuklarının geleceği konusunda iyimserdir ve Çin’deki ebeveynlerin %84’ü bu konuda Hintliler ile hemen hemen aynı görüştedir.

Çocuklarının eğitimine yatırım sağlamak çoğu ebeveyn için öncelikli bir konudur; Dünyadaki ebeveynlerin %87’si çocuklarının eğitimine yatırım yapmaya çalışmaktadır.

Bu durum, okul/üniversite eğitim ücretlerini, kitapları, üniformaları, ulaşım ve konaklama ücretlerini ödemeyi içermektedir. Ebeveynler, çocuklarının geleceğine yatırım yapabilmeleri için büyük çaba harcamaktadır. Aileler çocuklarının eğitimine yatırım yapmak için hobilerini ve boş zaman faaliyetlerini ve hatta tatil sürelerini azaltmak gibi kendilerinden birçok konuda fedakarlık yapmaktadır.

Çocuklarınızın ahlaklı, topluma yararlı bir birey olmasını istiyorsanız aileler olarak bahse konu fedakarlıkları yapmanız gerekmektedir.

 

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri