Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

1. Pasaport

Bulgaristan vize başvurularında kullanacağınız pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ay içinde geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vizenizin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir.

2. Biyometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz, 35×45 mm ölçülerinde 2 adet fotoğraf sunulmalıdır. Bulgaristan vize başvurusu için yüz, çene, alın ve kulaklar net bir şekilde görünecek şekilde fotoğraf çektirilmelidir. Vize başvurusunda sunulacak olan biyometrik fotoğraflar güncel tarihli olmalıdır.

3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden alınmış olmalı, aile ve kardeş bilgileri ve adres bilgilerini içermelidir. E-devlet portalından almış olduğunuz barkodlu belgeler de kabul edilmekle birlikte bazen bilgi eksikliği bulunduğundan Nüfus Müdürlüğü’nden almış olduğunuz nüfus kayıt örneğinizle vize başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz.

4. Banka Hesap Dökümü

Seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar (en az 5.000 TL’lik) bakiyenin yer aldığı banka hesabının son 1 aya ait dökümü Bulgaristan turistik vize başvuru evrakları arasında yer almalıdır. Banka tarafından kaşeli ve imzalı orijinal hesap özeti sunulmalıdır. Banka hesap dökümünün son hareket tarihi 10 günden eski olmamalıdır.

5. İkametgah Belgesi

E-Devlet portalından veya muhtarlıktan alınmış ikamet adresinizi gösteren belge, Bulgaristan vize başvuru belgeleriniz arasında yer almalıdır.

6- Hotel Konfirmasyonu

Hotelin anteli kağıdına, seyahat tarihlerinizi ve seyahat edecek her kişinin ismini ve soyismini içeren, kaşeli ve imzalı bilgi formu.

7. Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

-Emekli iseniz; emekli kartınızın fotokopisi yeterlidir.

-Şirket sahibi iseniz; imza sirküleri yeterlidir.

-Şirket çalışanı iseniz; son ayın maaş bordrosu yeterlidir.

-Öğrenci iseniz; okulunuzdan yakın tarihli öğrenci belgesi yeterlidir.

-Reşit değilseniz; 18 yaş altı çocuklar için anne ve babasıyla birlikte seyahat edecek olsalar dahi noter tasdikli, orijinal muvafakatname belgesi sunulmalıdır.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bir AB ülkesinden aldığınız Schengen vizeniz ile ilk girişinizi Bulgaristan’a yapmayınız. Aksi takdirde bir sonraki Schengen başvurunuzda vizenizi doğru kullanmadığınız için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.
  • Bulgaristan’a seyahat ederken hotel konfirmasyon belgesini, seyahat sağlık sigortanızı ve yeşil sigortanızı, uluslararası ehliyetinizi mutlaka yanınızda bulundurunuz. Bulgaristan hudut polisleri gerek Bulgaristan Havaalanı’nda gerekse sınır kapılarında polis bu belgelerinizi göstermenizi isteyebilir. Bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak için belgelerinizi seyahatiniz süresince yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Vize başvurusu sırasında evraklarınızın Bulgarca Yeminli Tercüme Hizmetine ihtiyacınız olduğu takdirde Bulgarca Yeminli Tercüme hizmetimizden yararlanmak için bizimle irtibata geçiniz.

Ankara Yeminli Tercüme Bürosu & Ostim Yeminli Tercüme Bürosu