Portekizce
Portekizce

Avrupa ve Brezilya Portekizcesi Arasındaki 8 Temel Fark

Portekizce, İspanyolca, İngilizce, Hintçe, Arapça ve Çinceden sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı dilidir. Dünyada 220 milyon insan ana dili olarak Portekizce konuşur. Portekizcenin iki türü vardır: Avrupa’nın bazı ülkelerinde konuşulan Avrupa Portekizcesi ve Brezilya’da konuşulan Brezilya Portekizcesi. Portekizce bilmeyenler için hem Avrupa hem de Brezilya Portekizcesi birbirine benzer olabilir, ancak terim, telaffuz, dilbilgisi ve lehçelerinde farklıdır.

Portekizliler ve Brezilyalılar Birbirlerini Anlayabiliyorlar mı?

Dilin lehçeleri bölgesel farklılıklar nedeniyle farklıdır. Portekizliler ve Brezilyalılar telaffuz nedeniyle birbirlerini anlayamıyorlar.

Portekizliler Brezilya Portekizcesini anlayabiliyor, çünkü birçok Brezilyalı göçmen Portekiz’de ikamet ediyor ve Brezilya kültürü Portekiz’de ünlüdür. Birçok Brezilya pembe dizisi televizyonda yayınlanmaktadır. Ayrıca Portekiz’de Brezilya TV şovları ve müzik de yayınlanmaktadır. Ancak, Brezilya’da Portekiz kültürü ve müziği pek popüler değil.

Tu ’ve‘ você ’kullanımı

Brezilya Portekizcesinde insanlar Voce kelimesini hem resmi hem de günlük ve resmi olmayan iletişim için kullanırken, Avrupa Portekizcesinde durum böyle değildir. İnsanlar Portekiz’deki gayri resmi ve resmi iletişime göre Tu veya Voce kullanır ve fiil çekimi buna göre değişir.

İsim-Fiil

Brezilya Portekizcesinde insanlar düzenli olarak isim-fiilleri kullanırken Avrupa Portekizcesinde insanlar bu yapıları kullanmazlar. Fiilin mastar haliyle birlikte edatları kullanırlar.

Telaffuz

Hem Avrupa hem de Brezilya Portekizcesinin telaffuzu farklıdır. Brezilya Portekizcesinde insanlar açık ağızlı sesli harfleri söylerken, Avrupa Portekizli insanlar ünlüleri telaffuz etmez ve daha kapalı bir ağızlı sözcükleri söylemezler.

Ünsüzlerin telaffuzu da her iki dilde de farklıdır, özellikle kelimenin sonundaki S’dir. Avrupa Portekizcesinde SH, Brezilya Portekizcesinde SS olarak telaffuz edilir.

Zamir Kullanımı

Brezilya ve Avrupa Portekizcesinde kişi zamirleri fiilden önce kullanılmaz, çünkü tüm zamirlerle farklı şekilde fiil çekimi yapılır. Ancak Avrupa Portekizcesinde Brezilya Portekizcesine göre biraz daha fazla kullanılır.

Brezilya Portekizcesinde zamirler fiilden önce gelirken, Avrupa Portekizcesinde zamirler fiillerden sonra gelir.

Yazım Kuralları ve Yeni İmla Kuralı Sözleşmesi

Telaffuz her iki dilde de farklı olsa da, birkaç kelime dışında kelimelerin yazımları aynıdır. Her iki dilde de kelimelerin yazılışlarını aynı tutmak için 2009 yılında yazılı anlaşma imzalandı.

Kelime Haznesi

Amerikan ve İngiliz İngilizcesi gibi, Brezilya ve Avrupa Portekizcesinde de aynı şeyi ifade etmek için için farklı kelimeler vardır.

Aksan

Brezilya Portekizcesini konuştuğunuzda açık aksanıyla kulaklarınıza gerçekten hoş geliyor, Avrupa Portekizcesi ünlülerin ortadan kaldırılması nedeniyle çok hoş gelmiyor.

Hangisi Daha Kolay? Avrupa Portekizcesi mi?, Brezilya Portekizcesi mi?

İtalyanca veya İspanyolca konuşamıyorsanız, Portekizce dil öğrenmek kolay bir seçim değildir çünkü dilbilgisi söz konusu olduğunda, İtalyanca ve İspanyolca dil Portekizceye benzer.

Brezilya Portekizcesini öğrenen insanlar, kolayca anlayabilecekleri ve öğrenebilecekleri görüşündedir, çünkü Brezilyalılar tüm kelimeleri açık bir aksanla telaffuz eder, bu da anlaşılmasını kolaylaştırır, ancak bu durum Avrupa Portekizcesi için aynı değildir.

Portekizce yeminli tercüme ve Portekizce ardıl tercüme ihtiyaçlarınız için siz değerli iş ortaklarımıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir