DİL

Günümüzde, kabilelerin ve toplulukların dış dünyadan tamamen soyutlandığı bazı gizli yerle hala mevcuttur. Gelenekleri, inançları, beslenme türleri ve elbette kullandıkları dillerle ilgili olarak, onlar hakkında bilinen çok az şey vardır.

Neredeyse bilinmeyen topluluklardan oluşan bir grup içinde olağanüstü bir durum vardır: Hint Okyanusu’ndaki Bengal Körfezi’nde Andaman Adaları’nda bulunan küçük Kuzey Sentinel Adası. Peki, bu adada yaşayan insanları bu kadar özel yapan şey nedir? Ada bilindiğinden beri, adada yaşayanlar başından beri çok net bir mesaj bırakıyordu: Ada dışından kimse aralarına kabul edilmiyordu. Güzel sahillerine adım atan kim olursa olsun, herhangi bir uyarı almadan derhal idam ediliyordu. Bu nedenle, adaya yaklaşmak, sadece kesin bir ölüm riski nedeniyle değil aynı zamanda da bütün nüfusu yok edebilecek olan dışardan taşınabilecek grip virüsü de dahil olmak üzere her türlü hastalık sebebiyle, Hindistan hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

O zaman yapılacak en iyi şey onları yalnız başlarına bırakmaktır. Bu adada yaşayan yerlilerin yaklaşık 50.000 yıl önce Afrika’dan geldikleri ve o zamandan beri etnik kökenlerini ve kültürlerini korudukları tahmin ediliyor. Avcılık, balık tutma ve meyve toplayarak geçindikleri bilinmektedir. Ancak gelenekleri ve yaşam biçimlerine dair bilgiler henüz tamamen mevcut değildir. Kullandıkları dilleri bilmek, diğer yerel dillerin evrimini anlamanın anahtarı olabilir. Dilbilim uzmanları ve antropologlar için çok zor bir durum ve bunu araştırmayı istemenin bedelini canlarıyla vereceklerini biliyorlar.

Sentinel

Genç bir Amerikalı misyonerin Tanrı sözünü Sentinellilere öğretmek için yasadışı yollardan adaya girmeye cesaret etmesi üzerine, Kuzey Sentinel adası kısa süre önce haberlere konu olmuştur. Ancak bu kişi sahile ulaşır ulaşmaz, ada sakinleri onu kelimeler yerine zehirli oklarla karşıladılar.

Bilindiği kadarıyla, şu ana kadar sadece bir antropolog bu adada yaşayan kişilerle etkileşime geçebildi. Onun sırrı da hediyelerle birlikte adaya ulaşması, asla adaya adım atmaması bunun yerine suyun içinde kalması ve Sentinelliler kızgın olduklarında veya tehdit ettiklerinde hemen geri adım atmasıydı. Bu yakın temaslara rağmen, bu antropolog da onlar hakkında fazla bir bilgiye ulaşamadı. Bu yüzden kültürleri ve hatta adadaki nüfus sayıları ve dilleri hala bilinmemektedir ve elbette onların kullandığı dili tercüme etmek için herhangi bir tercüman bulunmamaktadır. Bu yüzden belki de onları yalnız başlarına bırakmak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir