İkinci bir dil öğrenmek hayatınızı değiştiren bir deneyim olabilir. Yeni bir dil, yeni insanlarla tanışma, yeni sanatın tadını çıkarma ve yeni deneyimler yaşamayı sağlar. Onlarca yıllık araştırmaya göre, ikinci bir dil öğrenmek bizi daha yaratıcı yapabilir. Ayrıca, iki dili konuşan ve çok dil bilen insanların meslektaşlarına göre daha iyi kariyer fırsatlarına erişme eğiliminde oldukları da gösterilmiştir.

İngilizce Konuşanlar İçin Öğrenilmesi En Kolay Diller

İngilizce konuşuyorsanız, Batı Germen dillerinin size yabancı gelmediğini göreceksiniz. İngilizce konuşanlar için öğrenmesi en kolay dil muhtemelen Felemenkçe, Almanca veya Afrikancadır. Akraba diller olmaları ve yaygın dilbilgisi yapıları bu dilleri anlamayı oldukça kolaylaştırır.

Ancak kendinizi bu üç seçenekle sınırlamanız gerekmez. Belirli inceliklere alışmak zor olsa da, Danca, Norveççe, İsveççe ve hatta İspanyolca veya Fransızca gibi bazı Latin kökenli dillerini de öğrenebilirsiniz.

İspanyolca Konuşanlar İçin Öğrenilmesi En Kolay Diller

İspanyolca konuşanlar için öğrenilmesi en kolay diller latin kökenli dillerdir. Latin kökenli diller Portekizce, İtalyanca, Fransızca ve Romence dillerini içerir.

İspanyolca bilen biri muhtemelen en kolay seçim olarak Katalanca diyecektir. Başlıca Katalonya bölgesinde, Valencia ve Balear Adaları’nda konuşulan Katalanca, İspanyolca bilen kişiler tarafından anlaşılan bir dildir.

İspanyolca yazılırken tamamen fonetik olsa da, Katalanca öyle değildir. Katalancada ayrıca İspanyolca’dan daha fazla sesli harf vardır, bazı ünsüzdür. Ancak, öğrenmesi kolay dilbilgisi ve kelime bilgisi olan diller söz konusu olduğunda, Katalanca kesinlikle İspanyolca bilen biri için doğru seçenektir.

Latin kökenli dil ailesinden başka bir seçenek arayanlar için İngilizce, İspanyolca konuşan kişiler için en iyi seçenektir. Sadece dilbilgisi yapılarından dolayı değil, aynı zamanda kültürel nedenlerden dolayı en iyi seçenektir.

Çince Konuşanlar için Yeni bir Dil Öğrenme Tavsiyeleri

Dil aileleriyle ilgili basmakalıp kuralları yıkacağız. Korece ve Japonca, anadili Çince olan bir kişinin öğrenmesi için en kolay diller olabilir. Korece ve Japonca, Çince’den farklı bir dil ailesinden olmasına rağmen, yüzyıllarca kültürel değişim Korece ve Japonca’yı Çince kelime hazinesi ile doldurmuştur, aslında Korece kelime dağarcığının % 60’ının Çince kökü vardır. Çinliler de yazı sistemlerini şekillendirmeye yardımcı oldular. Örneğin, Japon yazı sistemleri, bildikleri logografi ile Japonca cümleler yazan göçmen Çinli rahipler aracılığıyla şekillenmeye başladı, bu nedenle Çince üzerinde önemli bir etkiye sahiplerdir.

Türkçe Konuşanlar için Yeni bir Dil Öğrenme Tavsiyeleri

Anadili Türkçe olan bir kişinin yeni bir dil öğrenmesi düşünüldüğünden daha kolaydır. Gereken tek şey azim ve öğrenme isteğidir.

 • Bir dilin Türkçe ile aynı dil ailesinde bulunması, o dilin kolay öğrenilebilmesine büyük katkı sağlar. Bunların ilk sıralarda olması gereklidir ancak yıllar geçtikçe kelime ve telaffuz bakımından farklılıklar oluşur ve bu diller listemizde ilk sıraları başka dillere vermek zorunda kalırlar.
 • Bir dilin Türkçe ile aynı kelimeleri barındırması, o dilin kolay öğrenilmesine büyük katkı sağlar. Bu diller Türkler’in yıllarca aynı ortamda bulunduğu, dini veya siyasal sebepler ile çeşitli ilişkiler yaşadığı toplumlar ile kelime alışverişinde bulunmuştur. Bu kelimelerin birçoğu Türkçe’nin etkilemesi ile değil etkilenmesi ile ortaklaşmıştır.
 • Bir dilin küresel bağlamda konuşulması, o dilin kolay öğrenilmesine katkı sağlar. Sadece Türkler için değil diğer toplumlar içinde bu böyledir. Ki listenin başını da bu dil çeker. Örnek verirsek; Özbekler’in dilleri Türkçe’nin Özbek Lehçesi’dir. Birçok dilin Özbekler için kolay öğrenilebilmesine karşın, Özbekler’in en kolay öğrenebileceği dil, Rusça’dır.

Öğrenilmesi gereken diller ve öğrenilebilecek en kolay diller şunlardır;

 • İngilizce
 • Arapça
 • Farsça
 • Moğolca
 • Fransızca
 • Almanca
 • Macarca
 • Fince
 • Korece
 • Japonca

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir