Mandarin
Mandarin

Mandarin Dilbilgisi Yapısı Nasıldır?

Şu anda dünyada en çok konuşulan dil Çince. 1.3 Milyardan fazla anadili olarak konuşan kişi sayısı ile dünyanın ilk sıradaki dilidir. İkinci sırada 480 Milyon ana dili olarak konuşan kişi sayısıyla İspanyolca ve 3. sırada ise 379 Milyon anadili olarak konuşan kişi sayısıyla İngilizce yer alır.

Herhangi bir tercüman için kesin olan bir şey var: bir iş sahibi olmak için birden çok dili geliştirmeniz ve öğrenmeniz gerekir. Yani Mandarin dilini öğrenmek ve onunla çalışmak çok mantıklıdır.

Mandarin Ne Demek?

Huayu olarak da bilinen Mandarin Çincesi, Portekizce mandariminden gelir ve “bakan veya danışman” anlamına gelir ve orijinal olarak Ming ve Qing hanedanlarının yetkilileri içindir.

Çince ile Aynı mıdır?

Mandarin, Çin’de, özellikle ana toprak, Tayvan ve Singapur’da konuşulan resmi devlet dilidir. Kantonca dili, Guangzhou dahil olmak üzere Makao, Hong Kong ve Guangdong eyaletlerinde konuşulmaktadır.

Mandarin ve Çince arasında fark vardır. Çince yazma ve okuma (karakterler) dilidir ve Mandarin konuşma ve dinleme dilidir.

Çinliler Mandarin Dilini Anlar mı?

Çin Eğitim Bakanlığı’na göre, yalnızca yaklaşık 400 milyon kişi veya nüfusun% 30’u ülkenin ulusal dilini konuşamıyor.

Mandarin dilini konuşabilen nüfusun % 70’inin çoğu bunu yeterince iyi yapmıyor.

Hükümet, Çin’de dilsel birliği teşvik etmek için başka bir kampanya başlattı.

Çin, binlerce lehçeye ve birkaç azınlık diline ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında güçlü bölgesel desteğe sahip olan Kanton ve Hokkien bulunmaktadır.

Dilin Yapısı Nasıldır?

Mandarin ve Çince öğrenirken, batı beynimizin bu dilin dilbilimini daha iyi anlayabilmesi için biçimlendirilmesi gerekir.

Örneğin, zamanı gösteren bir fiil çekimi olmadığı gibi tekil veya çoğul da yoktur.

İki tür cümle vardır: basit ve karmaşık. İlki özne, yüklem ve nesneden oluşur. İngilizceyle karşılaştırıldığında yüklem her zaman bir fiil değildir, bazen bir sıfatla temsil edilir. Bu yapı, diğer birçok değişkenler arasında tek bir örnektir.

Genel olarak, karmaşık cümle basit olanların kombinasyonlarından oluşur. Dilbilimsel konularda, bir çevirmenin cümle kalıplarına hakim olması, kişinin dil becerisinden bahsetmesi nedeniyle oldukça önemlidir.

Pinyin ve Karakterler

Çince karakterler veya Hanzi bir değişikliğe uğradı ve 2 gruba ayrıldı: Geleneksel ve Basitleştirilmiş karakterler. Karakterler sesler yerine kelimeleri temsil eder. Bir şeyi veya fikri gösteren resim yazılardır. Geleneksel ve basitleştirilmiş karakterler arasında toplam 50.000 karakter vardır.

Kısaca Hanyu Pinyin veya Pinyin, Çin Ana toprağı ve Singapur’daki standart Çince’nin latin harfleriyle yazma versiyonudur. Pinyin, karakterin sesine sahip olması için harfleri kullanır. Pinyin’in 5 farklı tonu var ve aynı harfleri yazabilsek ve aynı kelimeleri söylesek de anlamları oldukça farklıdır.

Tercüme Edilemeyen Çince Kelimeler

Daha önce mandarin ve Çince arasındaki farklılıklardan bahsetmiştik. Biri olmadan diğeri olamaz, ancak Çince aslında dilin en alakalı kısmıdır ve yine Çince karakterlerin bir şeyi veya eylemi belirttiğini biliyoruz.

Doğrudan bir İngilizce çevirisi olmayan Çince’de en az 10 kelime vardır ve bunlara çevrilemez Çince kelimeler denir. Resim biçimli eski hiyeroglif yazısı analiz ederseniz, bu yazılara pinyin eklerken kafa karıştırıcı olacaktır.

Çince Tercüme

Birçok dil okuluna ve birçok profesyonel tercümana göre, profesyonel bir tercüman olmak için (Ana dili Çince olmayan) en az 8 ila 10 yıl eğitim almalısınız.

Çince (kitapları çevirirken) çok özel bir dildir, ancak redaksiyon değildir.

Bu arada Mandarin tercümesi yapmak daha zor olabilir çünkü günlük konuşma deneyimi gerektirir.

Ankara Yeminli Tercüme & Ankara Noter Onaylı Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir