Korona Virüsü Salgını İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

İş ve tüketici hayatını etkileyen bir salgından daha kötü ne olabilir? İspanyol gribinin tüm Avrupa’nın çoğunluğunu ele geçirdiği zamanı hatırlıyor musunuz? O zamanlar da hayat neredeyse durmuştu. Bir başka örnek olarak, 1929’da ABD Menkul Kıymetler Piyasası’nın çökmesi, birçok ülkeyi ekonomilerini büyük ölçüde etkilemişti.

2019’un sonunda, korona virüsü salgını Çin’de başladı ve şimdi ise yüzlerce ülkeye yayıldı ve ölümcül salgını durdurmak için bugüne kadar ciddi tedbirler alınmasına rağmen neredeyse her ülkenin ekonomisini bitirdi (tamamen olmasa bile).

COVID-19 nedeniyle Dünyanın Dönüşümü

Dünya iş analistleri ve uzmanları, iş sektöründe yaklaşmakta olan kıyameti engellemenin yeni yollarını düşünüyorlar. Dünya ülke liderleri, yerel ve küresel işletmeler üzerinde başka bir büyük etki planlıyorlar. Sosyal mesafe herkesi birbirinden uzak tuttuğu için Telekom her şeyi devralıyor.

Telekom ve Teknoloji

Zoom’un pazarlama sorumlusu Janine Pelosi konuyla ilgili “Evden veya uzaktan çalışma bir akıl sağlığı ortamı değildir. Bundan sonra hiçbir şey 2019 yılı Aralık ayındaki gibi olmayacaktır.” Açıklamasında bulundu.

Tedarik Zincirinde Önemli Aksama

Çok sayıda insan Çin’deki hastalıkla temas ettiğinde, bölge kısa sürede dramatik bir etki görmek zorunda kaldı. Her şey tamamen veya kısmen kapatıldı.

Kapatılan fabrikalar ve şirketler hem çalışanlar hem de işverenler için panik yarattı. Mal ve ürün imalatı durdurulduğundan pazarda düşük arz ile sonuçlanan teknoloji şirketleri için özellikle endişe verici oldu. Örneğin, Çin’de bir Apple üreticisi olan Foxconn kapatılması, piyasada iPhone’un daha az tedarik edilmesiyle sonuçlandı. Bu gibi durumlarda, şirketlerin bir acil durum planı vardır.

Amerika’da işler bir süreliğine normal ilerlemiş olabilir, ancak şimdi Çin durgunluktan çıkarken, dünyadaki çoğu işletme kapanıyor. İmalata geçildiğinde Çin’in hızlılığını tekrarlayabileceklerini düşünülmesi ne yazık ki bir yanılgıdan ibaret olacaktır. Çin  malı telekomünikasyon ekipmanı ve yarı iletkenler (yarı hammaddeler) milyarlarca büyük yatırımla yapılır (önceden ödenir). Asıl soru şu: İşletmeler milyarlarca dolarlık zararı karşılayabilir mi?

Yarıda Kalan  Ortaklık Fırsatları

Bir toplantı düzenlenmezse milyonların batmasına neden olabilir, teknoloji konferanslarının virüsün yayılması nedeniyle ertelenmesiyle veya iptal edilmesiyle kaynaklanan gerilemeyi nasıl düzeltebiliriz?

Mobil Dünya Kongresi etkileyici iş ortaklıkları oluşturmak için şirketleri bir araya getirir, yenilikleri ve teknoloji keşiflerini paylaşılmasına imkan sağlar. İspanya’daki virüs salgını durumunu göz önünde bulundurarak, 24-27 Şubat 2020 tarihlerinde Barcelona’da düzenlenmesi gereken bu önemli konferans maalesef ertelenmek zorunda kalmıştı.

Ticari konferansların birçoğu yeniden planlandı, ancak COVID-19’un yaklaşan tehlikeleri konferansların tamamen iptal edilmesine neden oldu.

Dijital Medya

John Hopkins’in de dediği gibi “Sosyal mesafe, hastalıkların yayılmasını önlemek için insanları güvenli ve sağlıklı tutma sanatıdır.”

Sosyal Medya Kullanımı

Tüketici tarafından bakıldığında sosyal medya bir cennettir. Dijital medya tüketimi artıyor, insanlar çeşitli işletmeler tarafından akıllıca yürütülen bilinçlendirme kampanyasından faydalanıyor.

Sosyal medya forumları, dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlayan önemli bir araçtır ve internet bağlantısı sayesinde hala güvenilir çevrimiçi satışlar durumun üstesinden gelmiş gibi görünmektedir.

Durgun hayatı bir avantaja çevirerek, video hizmetlerinin akışından yararlanma olasılığı yüksektir. İnsanlar sosyal medya kullanıcılarının artmasına neden olan eğlence, haber ve diğer bilgilendirici içerikler arıyor. Netflix, Hulu, YouTube ve Amazon Prime Videoları gibi birçok alternatif bulunmaktadır.

Ödemeler

Konteyner taşımacılığı gibi 2020’nin başından beridir duran yurtdışı işleri ne yazık ki tedarik zincirinin bozulmasına neden olacaktır.

Nakitsiz Ödemelerde Artış

Güney Kore gibi birçok ülke merkez bankasındaki tüm parayı karantinaya almaya, dezenfekte etmeye ve sonra dağıtıma karar verdiler. Benzer şekilde, Çin başka durumlardan kaçınmak için önlemler almaktadır. Kripto para birimi kullanımı birkaç ülkede şimdiye kadar nominaldir. Nakit akışını kısıtlamaya yönelik tedbirler hiçbir şekilde kolay bir iş değildir, ancak nakit dışı ödemeler gün geçtikçe artmaktadır.

Ödemelerin eğri etkisi vardır. Nakit dışı ödemeler arttıkça, mevcut durumlara uyum sağlama şansı artar. Çoğunlukla nakit dışı kullanım Çin ve Güney Kore gibi Asya ülkeleri arasında görülmektedir. Bu ülkelerde yaşayanlar da mevcut ekonomi için daha sağlıklı bir değişiklik olan nakitsiz ödeme olasılığını beğenmişlerdir.

Lojistik Zorluklarda Yeni Trend

Nakitsiz ödeme eğilimi, e-Ticaret satışları artıracak, ancak bununla birlikte yeni bir zorluğu da ortaya çıkaracaktır.

İnsanların alışveriş için dışarı çıkmalarını azaltacak ve onları çevrimiçi alışveriş yöntemine yönlendirecektir. ABD örneğinde olduğu gibi, nüfusun dörtte üçü alışveriş merkezine gitmiyor, internet kullanımı ve online perakende satış artıyor. Geleneksel satışlar (tahmini satışların% 85’i) çevrimiçi olarak değişebilir, ancak yine de geleneksel pazarlama ve satış yöntemini izleyecektir.

Ayrıca, çok kanallı ticaret de bu dönemde kullanılabilir. E-Ticarete geçiş geçici veya kalıcı olsun, satışlardaki artış sayesinde; çoğunluktaki işletmeleri söndürmekten kurtarabilir.

Bankacılık

Dijital Banka

Sosyal mesafe nedeniyle, bankaya gidenlerin sayısı sürekli olarak düşmüştür. Müşteriler artık internet bankacılığını kullanmayı tercih ediyor.

Bankalar herhangi bir ekonominin belkemiğidir, hepsi kapanamaz, ancak bankaların gündüzleri çalışması da bu günlerde sınırlandırılmıştır. Hong Kong, bankaların çalışma saatlerini azaltmak için inisiyatif aldı, çünkü müşteriler hala paralarına ihtiyaç duyuyorlar ve bu yüzden yüz yüze yapılan bazı nakit işlemler veya iş ilişkileri engellenemiyor.

Ancak, müşterilerin büyük bir kısmı çeşitli işlevlerle dijital bankacılık hizmetlerinden faydalanmaktadır. Kolay erişim için, bankalar zaten uygulamaları indirme ve bunları evde kalma rahatlığı ile kullanma olanağı sunuyor.

Birikim Hesaplarının Durumu Ne olacak?

Korona virüsün yayılmasının etkisi bankacılık sektöründe görülebilir. Birikim hesabı alma hakkına sahip olan kişiler, bankaların ekonominin akışını sürdürmek için acil durum indirimleri yapmaları faiz oranlarında ani değişikliklerle karşılaşmak zorunda kalabilirler.

Örneğin, Avustralya neobank Xinja’daki birikim hesapları için faiz oranı % 2,25 oranında sabit tutmaya çalışılıyor. Ancak bu arada herhangi bir yeni hesabın açılmasını askıya alıyorlar, bu arada mevcut durumlardan dolayı kredi faaliyetlerini de belirsiz durumda.

İşyerleri kapatılabilir, bu da çalışanların zor durumda kalmasına neden olur. Çoğu işletme, personeline ödenmemiş izinler için bildirimde bulundu veya bazıları gelecekteki belirsizliğini koruduğu için gönüllü olarak yarım maaş vermeye hazırlanıyor. Hükümetler ellerinden geldiğince yardımcı olmak için teşvik tedbirleri alıyor ve bu nedenle kredilerde ani artışa neden oluyor.

Korona Virüsü Salgını ve Sağlık Hizmeti

Dijital sağlık firmaları

Dijital sağlık firmaları, hastalık teşhisinde yardımcı olan hastanelere, tıp uzmanlarına yardımcı olmaktadır.

Mevcut koşullar altında, tele tıp tedarikçileri hastaların hastanelerden ziyade evde kalmasını önermektedir. Uygun bakım ve izolasyon, belli süre içinde iyileşmenin daha iyi bir yoludur. Koşullar kötüleşirse, elbette bir sonraki en iyi seçenek hastaneye yatırılmaktır.

Sosyal medya sayesinde çeşitli çevrimiçi platformlarda daha fazla bilgi aktarılıyor. Tedavi veya kontrol için tıbbi güncelleme bir klinik veya hastaneye gitmek yerine online olarak yapılmaktadır. Bir kez daha online platform birçok yönden yararlı uygun olduğunu kanıtlıyor.

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir