Japonca

Japonya’da Japonca olarak  Ryukyuan dilleri, Ainu dilleri, Orok dili ve Nivkh dili de dahil olmak üzere birçok lehçe ve dil kullanılmaktadır. Bu diller Japonya’da konuşulan iki dil ailesine aittir. Bunlar Japon dili ve Ainu dil ailesidir.

Japon dili aşağıdakileri içermektedir.

Lehçeler ve Diller

Japon dilleri: Hachijo, Doğu, Batı ve Kyushu

Ryukyuan dilleri: Amami, Kunigami ve Okinawa gibi Kuzey Ryukyuan dili ve Miyako, Yaeyama ve Yonaguni gibi Güney Ryukyuan dilleri

Ainu dilinin üç lehçesi vardır. Sakhalin Ainu ve Kuril Ainu artık kullanılmamaktadır. Sadece Hokkaido Ainu dili kullanılır.

Günümüzde birçok dil, neslinin tükenmesinin eşiğindedir çünkü sadece eski nesilden birkaçı tarafından kullanılmaktadır. Örneğin; birçok kişi tarafından konuşulan Ryukyuan, Nihongo’ya çok benzemektedir. Ancak son yıllarda kullanımı azalmıştır çünkü genç nesil Nihongo konuşmayı tercih etmektedir. UNESCO’ya göre, Ryukyuan nesli tükenmekte olan dillerdendir.

Hokkaido Ainu

Çoğu 80’li yaşlarında olan kişiler tarafından konuşulmaktadır. Araştırmacılara göre, 10 yıl içinde bu dil de artık kullanılmayacak diller kategorisinde olacaktır.

Nivkh dili

Çok küçük bir bölgede kullanılır. Amur nehri yakınında yaşayan Nivkh halkı tarafından kullanılır ve yaklaşık 200 kişi bu dili konuşmaktadır.

Bonin Adaları’nda yaşayan Japonlar, İngilizce kökenli ancak Japoncadan fazla etkilenen Bonin İngilizcesini konuşur. Günümüzde 1000-2000 kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilmektedir.

Uitra ve Orok dili

Rusya tarafına yakın yaşayan Japonlar tarafından konuşulur. Son verilere göre yaklaşık 50-100 kişi bu d, ili konuşmaktadır. Bu nedenle nesli tükenecek diller arasında yer alır.

Japonya’da konuşulan diller

Yaklaşık 67000 kişi tarafından birinci veya ikinci dil olarak kullanılır. Miyako dili konuşanların çoğu 60 yaş ve üstü kişilerdir.

Yaeyema dili, yaşlı insanlar tarafından dualarda ve şarkılarda kullanılır. Yaklaşık 47000 kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilmektedir. Miyako diline çok benzemektedir. Üç lehçesi vardır. Taketomi, Iriomote ve Ishikagi.

Ryukyuan dili olan Amami, Kyushu yakınlarında konuşulsa da Japonya tarafından resmi dil olarak tanınmıyor ve bu nedenle lehçe olarak sınıflandırılıyor. Amami, özellikle Okinawan diline benzer. İki alt lehçeye ayrılır. Kuzey Amami ve Güney Amami. İlginç şekilde, Amami grubuna ait en güneydeki Yoronjima ve Okinoerabujima adalarında konuşulan dil, Amami yerine Kunigami dili olarak sınıflandırılır.

Kunigami, Yanburu bölgesinde özellikle Nago ve Kunigami Bölgesi’nde kullanılır. 2004 itibariyle yaklaşık 5000 kişi tarafından konuşulduğu bilinmektedir ve nesli tükenmekte olan bir başka dildir.

Okinawa’nın güneyinde Aguni, Tonaki, Kumejima ve Kerama adalarında kullanılan dil Okinawan’dır. Okinawan dilinde birçok şiir ve şarkı yazılmasına rağmen, UNESCO bu dili nesli tükenmekte olan dil olarak açıklamıştır. Kullanımdaki düşüşün bir nedeni de bu dili konuşan çoğu kişinin artık Japonca dilini tercih etmesidir. Buna rağmen müzik ve tiyatro gibi alanlarda hala kullanılmaktadır.

Hachijo, Tokyo’nun güneyinde bulunan Izu Adaları’nda, Hachijo Adası’nda ve Aogashima ve Daitō Adaları’nda konuşulur. Ryukyuan dilleri ve Kyushu lehçeleri ile bazı benzerlikleri vardır

Günümüz Japonya’sı

Bunlar günümüzde Japonya’da en sık kullanılan dillerdir. Ancak Japonya yıllar sonra kapılarını tüm dünyaya açtığında, birçok yabancı dil de ülkede kullanılmaya başlandı. . Günümüzde Japonya’da Fransızca, İspanyolca, Rusça, Portekizce, Almanca ve İngilizce konuşulmaktadır. Bazı bölgelerde Çince, Korece, Tayca, Vietnamca ve Türkçe konuşulanları da görebilirsiniz.

İki standart Japonca biçimi vardır. Standard Japoncaya Hyojungo denir. Eğitim kurumlarında öğretilen dildir. Aynı zamanda resmi iletişimde ve medya tarafından da kullanılır. Diğer standart dil ise Kyotsugo’dur. Japon dili, Batı ve Doğu Japonlar arasında uzun süredir devam eden bir ayrım ile aksan olarak da farklılık göstermektedir. Batıda Kansai aksanı, doğuda daha basit olan Tokyo aksanı kullanılıyor.

Japonca çeviri ihtiyaçlarınız için :
Ankara Yeminli TercümeBSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir