JAPON TÜKETİCİYE İLİŞKİN DERİNLEMESİNE BİR ANALİZ

Dünyanın herhangi bir yerinde iş yapmanın bazı avantajları ve dezavantajları vardır. İşe yeni başlamış olmanıza veya daha önce kurulmuş bir iş yerini işletmenize bakmaksızın, tüketici tabanınızı anlamanıza yardımcı olmak amacıyla sürekli olarak bir mekanizma kurmanız gerekir.

 Müşterilerinizi memnun etmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri güvenilir bir şekilde alabileceğiniz bir geri bildirim kanalına ihtiyacınız var. Bir Japon tüketici ile çalışmak, bahsettiğimizden farklı durum değildir. Bununla birlikte, Japon tüketicisini farklı kılan şeyin ne olduğunu, ürünleriniz veya hizmetlerinizle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve markanızdan nasıl keyif aldıklarını anladığınızdan emin olmalısınız.

Şimdi sizlerle bir Japon tüketicinin nasıl ilgisini çekeceğinize dair sizin daimi müşterileriniz olmalarını sağlayacak bazı ipuçları paylaşacağız.

MARKANIZI DOĞRU KİTLEYE ULAŞTIRIN.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde, markanızı pazarlamak ve tanıtmak için interneti kullanmanın, işinizi bir “para kazanma makinesi” haline getirebileceğini gözlemledik. En az 127 milyon nüfusa sahip Japonya ekonomisinin zenginliğini teknolojiye borçludur. Japon tüketiciler, güvenlerini kazanabiliyorsanız, sizinle iş yapmaya her zaman hazırdır ancak bu işin bir roket kadar hızlı olamayacağını unutmamalısınız.

KENDİ REKLAMINIZI YAPIN.

Japon tüketici, reklamlarınızdan veya tanıtımlarınızdan ürünlerinizin ilk izlenimini anında alacaktır. Reklam, muhtemelen markanızla ilk temasları olacaktır. Bu nedenle, uygun reklamlara yatırım yaptığınızdan emin olun. Yaptıracağınız reklam sayesinde sizin işletmeniz ile ilgili bilgi alışverişinde bulunacaklardır.

Çalışan bir yerel işletmeniz varsa, reklamlarınızı Japoncaya çevirerek yeni Japon müşterileri satış hunisinden aşağı çekebilirsiniz. Reklam tek başına büyük olasılıkla başarısız olacaktır. Reklamlarınızın Japon müşterileriniz arasında yankı uyandırmasını sağlamak için en iyi seçeneğiniz, uluslararası pazarlama hizmetlerinde uzmanlaşmış bir şirkete yatırım yapmak olacaktır.

ELEKTRONİK REKLAMLAR JAPON MÜŞTERİLERİN DİKKATİNİ ÇEKMEKTEDİR.

Elektronik reklamcılık nedir? Elektronik reklamcılık, işinizi veya markalarınızı internet gibi dijital medya aracılığıyla tanıtmanın bir yolu olarak görülmektedir. Bunlar elektronik reklam panolarına, mağaza içi holograma, video gibi hareketli içeriklere yerleştirilebilir.

Japon nüfusunun en az% 78,7’si interneti kullanmakta ve hem Japon tüketicilerde hem de işletmelerde var olan % 90’lık bir internet servisiyle, Japon nüfusunun önemli bir kısmına ulaştığınızdan emin olabilirsiniz. Bu durum bizleri, Japon pazarına girebilmek için elektronik ve dijital pazarlama sektörüne yönlendiriyor.

DİJİTAL REKLAM VE TANITIMIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Şu anda kullandığımız tarzda “Klasik reklamlar” artık önemini kaybetmektedir. Günümüzde pek çok işletme ve marka dijital iş markalarına ve tanıtımına başladı. Ortalama bir Japon tüketicisi, bir ürünün YouTube, Facebook, Instagram ve benzeri gibi birkaç (sosyal) medyada yayınlanan reklamları izlemek için biraz zaman harcamaya tercih eder. Söz konusu platformların, Japon tüketicinin ürünler ve hizmetler ile olan ilişkisi üzerinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. İşletmeniz için özenle hazırlanmış bir reklam yayınlamak, Japon müşterileriniz üzerinde olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakacaktır.

Japon tüketicilerin yüksek kaliteli ürünleri internetten satın aldıkları bilinmektedir. Satış fikrinizi pazarlayabilir ve ne sunduğunuzu ve neden sizinle iş yapmaları gerektiğini anlamalarını sağlayabilirseniz, o zaman büyük bir engel aştınız demektir.

JAPON TÜKETİCİ VİDEO TANITIMLARINA İLGİ DUYUYOR!

Markanızı tanıtmak için video reklamları kullanmak, web üzerinden daha kapsamlı müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlar. Uygun maliyetlidir ve yönetilmesi kolaydır. Özenle hazırlanmış bir video internet ortamında belirli bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Japon tüketiciye ulaşmak için bir video reklamı kullanırken reklamınızı daha da iyi hazırlamak amacıyla video altyazıları / başlıkları ve seslendirmeleri dikkate almanız gerekir. Her ikisi de, reklamınızın Japon tüketicileriniz veya müşterileriniz üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Japonca altyazı kullanmanın avantajlarından bazılarına aşağıda yer verilmiştir.

Japon Tüketici ile kolayca iletişim kurmaya yardımcı olur.

•Altyazılı çevrimiçi videoların sağlanması, kullanıcının ilgisini ve deneyimini artırır.

•Altyazıları kullanmak, tüketici temelinizi artırmaya yardımcı olur çünkü Japon tüketicileri ve işitme sorunları olan ve anlamayı güçleştiren diğer engelli müşterilerle de etkileşim kurabilirsiniz.

•Ayrıca parklar, havaalanları, tren istasyonları, büyük salonlar ve benzerlerinde çok fazla gürültünün olduğu halka açık yerlerde de iyi iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca, Japonca tanıtım videoları yaparken seslendirmeler kullanmak, iletişim engellerinin aşılmasına yardımcı olacaktır. Hedef müşterilerinizin yani Japon tüketicilerin anadilindeki seslendirmeler, iletmek istediğiniz mesajda netlik sağlamanıza yardımcı olur.

Seslendirme yaparak Japon müşterilerine ulaşmanın yaratıcı başka yolları da şunlardır:

•Podcastlerde seslendirme yapılması

•Sesli E-mail tanıtımları

•Reklam aramaları

•Ürünleriniz veya hizmetleriniz için bir kullanıcı kılavuzu yapmak amacıyla profesyonel bir Japonca dış sesi kullanabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizle ilgili olabilecek tüm problemlerini çözerek Japon tüketicilerin kalbini kazanırsınız.

Ankara Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir