JAPON KÜLTÜRÜ HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 10 ŞEY

1.            NAKİ SUMO YARIŞMASI

Değişik hareketler yaparak bebekleri korkutma yarışmasıdır. Naki Sumo, korkutması ve ağlatması amacıyla ebeveynlerin kendi çocuklarını sumo güreşçilerine verdiği bir yarışma çeşididir. Bebekleri, değişik maskeler takarak veya sadece bebeklerin yüzlerine bakıp çığlık atarak korkutmaya çalışırlar. Bu yarışma yüzyıllardır süren bir gelenektir ve bebeklerin hıçkırarak ağlamasının şeytanları uzaklaştırdığına ve en yüksek sesle ağlayan bebeğe ise şansa geleceğine inanmaktadırlar.

2.            ÇOK ÇALIŞ ÇOK UYU

Japonya’da işteyken uyumak zorunlu bir şeydir. Japonlar işyerinde veya okulda biraz şekerleme yaptığınızda, sizin gün içinde çok çalıştığınıza düşünürler. Bu aktiviteye “inemuri” denmektedir.  Hatta bazı şirketler çalışanları için özel olarak planlanmış siesta adı verilen öğle uykusu programı bile yapmıştır. Bu program için anons yapılır. “İnsan Kaynakları Departmanı için uyku vakti”.

3.            ASLA BAHŞİŞ VERME

Japonya’ya ilk kez gelmiş yabancıların bahşiş bırakmaması anormal olarak karşılanır ancak bir garsona, teslimatçıya veya hizmet sektöründe çalışan herhangi bir personele bahşiş verilmesi, çok kaba bir davranış olarak görülmektedir. Yaptıkları iş için onlara hesaptan fazlasını ödemenizi kendilerine yapılmış bir hareket olarak algılarlar. Bu nedenle nakit paranızı bir kenara kaldırın ve asla bahşiş vermeyin.

4.            KANCHO

Bu aslında bir çeşit şakadır. Eller silah haline getirilir ve eğilmiş olan bir insanın kalçalarına arkadan hayali silah yardımıyla dokunulur. Eller sanki bir suçluyu yakalıyormuş gibi silah tutar şekildedir. Evet, eğer Japonya’daysanız, bu şekilde muzipliklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle arkanızı daima kollayın.

5.            KAMPAİ (ŞEREFE)

Bir parti veya daha başka bir yerde size içecek servis edildiğinde ne kadar susamış olursanız olun içeceğiniz asla içmeyin. İçecekler herkese dağıtılıncaya kadar beklemek zorundasınız. Ardından bir kişi bir konuşma yapar ve yüksek sesle şerefe anlamındaki “Kampai” der. Siz de aynı şekilde “Kampai” diyerek karşılık vermelisiniz aksi takdirde kaba olduğunuzu düşünürler. Tüm bunların ardından gönül rahatlığıyla içeceğinizi içebilirsiniz. Yemekte uyulması gereken görgü kurallarından dikkat çeken bir başka kural ise eğer yemeğiniz noodle ise ağzınızı şapırdatarak yiyebilirsiniz. Çünkü ağız şapırdatmak yemeğinizi beğendiğinizin bir göstergesidir.

6.            HER ŞEYİ YAKIN

Yılbaşı boyunca insanlar kendilerine şans ve uğur getirsin diye pek çok şey satın alırlar. Ancak bu aksesuarları bir yıldan fazla süre saklamanın uğursuzluk getirdiğine inanmaktadırlar. Satın alınan aksesuarları atmanın da uğursuzluk getireceğine inanmaktadırlar. Bu durum ise şans getiren objelere çok değer verdiklerini göstermektedir. Bunun yerine Dondo Yaki adlı festivalde, tüm bu aksesuarlar bir araya getirilir ve yakılır.

7.            EĞİLEREK SELAM VERME

Japonların büyük çoğunluğu eğilerek selam verir. Eğilerek selam verme Japonlar için büyük önem arz eder ve farklı durum ve insanlar için eğilmenin birkaç farklı şekli vardır. Japon halkı eski çağlardan bu yana saygıya önem vermiştir. Eğilerek selam verme eskiden kişinin kendini başka insanlar önünde küçük düşürmesi anlamına gelmekteymiş ancak zamanla şimdiki anlamına yani saygı ve güvenin sembolü haline dönüşmüştür. Japonlar arkadaşları gibi samimi oldukları insanlara selam vermek için hafifçe eğilir, daha üst veya yaş olarak daha büyük biri için daha fazla eğilirler.

8.            KFC NOELİ

Harika Yılbaşı! Büyülü ışıklar, kar ve Japonya’da yerel KFC dükkanlarının önünde uzun mu uzun kuyruk… Klasik bir Japon aile Noel’de kızarmış tavuk kovası alır. Eğer şanslıysanız siz de bir tane kızarmış hindi bulabilirsiniz. Başka kültürlerde Noel zamanlarında eve fast food ile geldiğinizde öfkeli bakışlara maruz kalabilirsiniz ancak Japonya’da bir kova dolusu kızarmış tavukla gelirseniz, aile halkı size koşa koşa sarılacaktır.

9.            TECRİT GÖREVLERİ

Japonya’nın katı hukuki kuralları vardır. Eğer bir şirket bir elemanını özellikle de hiçbir neden yokken işten çıkarmak isterse, çalışanına yüklü miktarda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

Bu durum kıdem tazminatı parasını ödemek istemeyen Japon firmalar için sorun teşkil etmektedir. Bu problemi çözmek içinse, işten çıkarılmak istenen elemanları tecrit odalarına koyarak onlara beyin yakan işleri yapmalarını söylerler. Bunu da elemanlar işten sıkılsın ve istifa etsin diye yapmaktadırlar. Kişi kendi isteği ile istifa edince kıdem tazminatı alamayacaktır.

10.          OKULA GİDEN ÇOCUKLAR TEMİZLİKLERİNİ KENDİLERİ YAPAR

Okullarda hademe bulunmaz. Diğer batı ülkelerinin aksine Japonya’da okula giden çocuklar okulun ve çevrenin temizliğinden sorumludur. Bazen sadece okul çevresini temizlemekle sınırlı kalmazlar. Yılda birkaç kez öğrenciler topluca okulun yakınlarındaki yerleri de temizlemeye gider. . Bu gelenek, küçük çocuklarda sorumluluk ruhunu geliştirmek içindir. Çocuklara çevreyi temizleme bilinci aşılar.

Japonya’da uzun uzadıya konuşabileceğimiz çok fazla değişik ve tuhaf kültür vardır. Sizlerle en tuhaf ve farklı olanlarını paylaştık.

Ankara Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir