İtalya
İtalya

İtalya Vatandaşlığı Almanın Üç Yolu

Her yıl, dünyanın dört bir yanından binlerce insan İtalya vatandaşlığına başvuruyor.

İtalya vatandaşlığı sayısız fayda sağlar. Örneğin, Avrupa Birliği kapsamında ikamet etme ve çalışma fırsatı, İtalya’nın önde gelen kamu sağlık sistemine ve yükseköğrenime erişimin yanı sıra AB vatandaşları için ayrılmış finansal hizmetlere erişim ve İtalya topraklarında mülk edinirken daha sorunsuz bir süreç.

Jure Sanguinis ile Çifte Vatandaşlık Nasıl Elde Edilir

İtalyan kökenli bir kişi Jure Sanguinis (kan bağı) aracılığıyla İtalyan vatandaşlığına başvurabilir. Ancak, bu durum doğuştan İtalyan akrabanızın aile ağacınızda annenizin veya babanızın ailesinin tarafında olmasına bağlı olacaktır.

İtalya’nın resmi kuruluş günü, 17 Mart 1861’den önce, hiçbir yerde İtalyan vatandaşı yoktu. Bu nedenle, İtalyan vatandaşlığı başvurunuz için güvendiğiniz akrabalarınızın bu tarihte veya bu tarihten sonra hayatta olması gerekir. Baba tarafından akrabalık açısından, kan bağınız olan hiç kimse İtalyan vatandaşlığını bırakmadığı sürece, İtalya’nın resmi kuruluş tarihinden itibaren herhangi bir nesilden birini göstererek vatandaşlık alabilirsiniz. Babanızın büyük büyükbabası İtalyan ise ve bunu ispatlayabilirseniz, İtalyan vatandaşlığı elde edebilirsiniz. Ayrıca, anne tarafından akrabalık üzerinden İtalyan vatandaşlığı 1 Ocak 1948’e kadar olan nesiller için geçerlidir.

Başvuru sürecinin bir kısmı, babanızın mirası veya annenizin mirası yoluyla İtalyan vatandaşı olup olmadığınız haricinde, İtalyan mirasınızı kanıtlayan ilgili belgeleri elde etmeyi içerir. Örneğin, İtalyan atalarınızın kendi ülkenize, ebeveynlerinizin veya büyükanne ve büyükbabanızın doğum belgesine, vs. göçünü teyit eden belgeler.

Bu belgelerin tercüme edilmesi ve onaylanması gerekecektir. Lahey Sözleşmesine katılan ülkelerdeki bireylerin bu belgelerin her biri için bir apostil (tasdik/doğrulama) sağlamaları gerekecektir. Bu apostilin tercüme edilmesi gerekmez.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Bir İtalyan vatandaşıyla evlenen herkes, İtalyan vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptir. Bu hak ancak eşin sabıka kaydı varsa veya ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen maddelerden biri nedeniyle hakkında soruşturma açılmışsa reddedilebilir. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin, eşiyle birlikte en az 2 yıl boyunca İtalya’da yaşaması gerekir. Yabancı eşlerden de en az B1 (orta) akıcı bir seviyede İtalyanca konuşmaları istenecektir. Bunun için B1 İtalyanca sertifikası istenebilir.

Vatandaşlığa Geçiş Yoluyla Vatandaşlık Elde Etmek

Vatandaşlığa geçiş, İtalyan vatandaşı olmak isteyenlerin de bir seçeneğidir. Vatandaşlığa geçiş, İtalya’da 4 yıl yaşayan, AB üyesi veya AB üyesi olmayan ülkelerde ikamet eden İtalyan kökenli insanlar için geçerlidir. En az on yıl İtalya’da yaşayan AB üyesi olmayanlar vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, AB ülkesinde ikamet edenler 4 yıl İtalya topraklarında yaşadıktan sonra başvurabilirler.

Ankara Yeminli Tercüme – Ankara Ticari Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir