İsmi Duyulmamış İşler
İsmi Duyulmamış İşler

10 YIL ÖNCE İSMİ DUYULMAMIŞ İŞLER

Teknoloji, kariyer planlamasında tam bir devrim için bir katalizör olmuştur. Her yeni teknolojik ilerlemeyle birlikte, nasıl ve nerede çalıştığımızı şekillendiren ve değiştiren yeni bir iş fırsatı ortaya çıkıyor.

Büyüyen teknoloji bağımlılığımız ve işleri farklı şekilde yapma arzumuzla dijital çağ, her yerde fırsat pencereleri açarak 10 yıl önce ismi duyulmamış işler yaratılmaktadır.

İşte 2021 ve sonrasında yükselişte olan ve 10 yıl önce ismi duyulmamış işlere kariyerlere bir göz atalım.

1. Kripto Para Birimi Pozisyonları

Kripto para birimindeki kariyer hızla en çok aranan pozisyonlardan biri haline geliyor. Proje yöneticilerinden veri bilimcilerine ve madencilere kadar, bu iş alanındaki fırsatların kapsamı ve çeşitliliği, herkesin tahmin edebileceğinin çok ötesindedir.

2010 yılında başlangıç aşamasında olabilir. Ancak 10 yılda geldiği nokta o dönemde tahmin edilemezdi.

2. Veri Bilimcisi

Harvard Business Review, 2012 yılında “Veri Bilimcisi: 21. Yüzyılın En İlgi ÇEKİCİ İşi” yayınladı. Sekiz yıl önce, yetenekli veri bilimcilerine ve Büyük Veri analistlerine ihtiyaç neredeyse yoktu. Ancak son yıllarda veri bilimcilerinin rolü giderek daha popüler hale geldi.

Uzmanlar, dünya genelindeki verilerin 2025 yılına kadar% 61 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor ve bu da tüm bu verileri analiz edebilen, işleyebilen ve anlamlandırabilen yetenekli profesyoneller için bir fırsat penceresi yaratıyor.

3. Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

On yıl önce, müşteri deneyimi dijital düzeyde önemli değildi. Fakat daha fazla tüketicinin çevrimiçi alışverişe yönelmesiyle bir web sitesinin kullanılabilirliği hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Kullanıcı Deneyimi de (UX) tam olarak bu alana odaklanmaktadır.

Arama motorları, siteleri ne kadar kullanıcı dostu olduklarına göre sıralamak için algoritmalarını değiştirdi. Öne çıkmak için şirketlerin web sitelerini optimize etmeye ve Kullanıcı Deneyimini geliştirmeye yardımcı olabilecek profesyonellere ihtiyacı var.

4. Fenomen

Sosyal medya ve fenomen pizzadaki ananas gibi oldu; ya seviyorsun ya da ondan nefret ediyorsun. Fenomenler günümüzde ünlü kişiler gibi ilgi görüyor. Ancak on yıl önce bu tam zamanlı bir kariyer seçeneği değildi.

Fenomenler Instagram’daki tek bir gönderi de binlerce dolar kazanmaktadır. Artık bir sosyal medya fenomeni olmak için bir dereceye kadar öğrenim kariyerine bile kaydolabilirsiniz.

5. Uygulama Geliştiricisi ve Tasarımcısı

İlk iPhone, 2017’de piyasaya çıktı ve hemen ardından Android akıllı telefonlar geldi ve şimdi, dünyadaki yetişkin nüfusunun neredeyse yarısının bir akıllı telefonu var. İOS App Store ve Google Play sayesinde, uygulamalar dijital ekonominin ön saflarında yer alıyor. Uygulama tasarımcıları, yeni uygulamaların yaratıcı sonundan sorumluyken geliştiriciler, hepimizin kullandığı uygulamaların işlevsel ve verimli olmasını sağlamak için tasarımcılarla birlikte çalışır.

Profesyonel dil çevirmenleri gibi, geliştiriciler de uygulamanın tasarımını koda çevirerek kullanıcı deneyiminin her zaman hedef kitlenin gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Uygulama geliştiricilerine olan talep, son on yılda olağanüstü bir büyüme kaydetti ve talebin yakın zamanda azalacağı görülmüyor.

6. Bulut Bilişim Uzmanı

On yıl önce, bulutta çalıştığını söyleyen kişinin kastettiği şey sizi şaşırtabilir. Ancak bugün çoğumuz, Google’ın en önemli yazılım yaklaşımı olan bulut bilişimin ne olduğunun farkındayız.

Bulut bilişim 2018’de ana akım haline geldi ve 2019’un ilk yarısında, yedi bulut hizmeti ve altyapı segmentindeki gelirler 150 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Hızla genişleyen bulut ekosistemi, 10 yıl önce nadiren duyulan profesyonel bir unvan olan yetenekli bulut bilişim uzmanlarına olan talebi doğrudan etkiledi.

7. Genetik Danışmanları

Sağlık alanında biraz yeni olan genetik danışmanları, gelecekteki çocuklarda genetik bozuklukların veya doğuştan sakatlıkların olasılığını belirlemek için bir bireyin geçmişine derinlemesine bakarlar. Bu profesyoneller aynı zamanda genetik hastalıkların gelişimini de değerlendirebilirler.

Sağlık hizmetlerinde on yıl önce bu kadar önleyici bir yaklaşım yoktu, ancak yenilik ve teknolojik gelişmeler artmaya devam ettikçe, bu muhtemelen gelecek yıllarda da gelişmeye devam edecek bir kariyer seçeneğidir.

8. Dinleme Uzmanı

Bir sosyal medya yöneticisinden daha gelişmiş olan bir dinleme uzmanı, sosyal medyayı takip etmekten ve müşterilerle yüz yüze iletişimden sorumludur. Dinleme uzmanları, bir işletmenin iletişim ve pazarlama stratejilerinin etkinliğine işaret eden raporlar sağlamaktan sorumludur.

On yıl önce kendinizi Dinleme Uzmanı olarak adlandırdıysanız, insanlar için hiçbir anlam ifade etmezdi. Ancak günümüzde doğru becerilere sahipseniz, her ay binlerce dolar kazanabilirsiniz.

9. Pazar Araştırması Veri Madencisi

Pazar araştırması veri madencileri, belirli ürün ve hizmetler için neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ilişkin raporlar sağlamak için işletmelerin pazarlama ve etkileşim verilerini araştırır. Doğru pazar araştırması veri madencisi, yerel veya uluslararası pazarlar için düzenli veriye dayalı performans raporları sunarak bir şirketin performansını artırmaya yardımcı olabilir.

Bu kariyer seçeneği, bu metindeki diğer pek çok pozisyon gibi, on yıl önce diğer rollere entegre edilmiştir. Ancak şimdi kendi başına bir unvan haline gelen bir pozisyondur.

10. Drone Operatörü

İnsansız hava araçları Facebook, Google ve Amazon gibi şirketler arasında daha popüler hale geldikçe, drone operatörleri inanılmaz derecede yüksek talep görüyor. Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği, 2025 yılına kadar bu alanda 100.000 yeni iş yaratılacağını projelendiriyor, bu on yıl önce kimsenin öngörmediği bir talep artışı.

Sonuç Olarak

Işık hızında hareket eden teknolojiyle, bugünün iş pozisyonlar on yıl içinde geçerli olmayabilir. Tıpkı burada bahsettiğimiz işlerin on yıl önce çoğunlukla duyulmamış olması gibi. 2010’da göz ardı edilen işler, artık işletmelerin dijital ekonomideki performanslarını şekillendiriyor.

Bu kariyer seçeneklerinin hepsi gerçektir. Bazıları hala yeni olsa da, bu talep seviyesinde kalmak ve geleceğin iş gücünü çekmek için uygun fırsatlar sağlamaktadır. Gelecek 10 yıl içerisinde daha ne kadar ismi duyulmamış işler gün yüzüne çıkacak merakla beklemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir