İş Dünyası ve İngilizce
İş Dünyası ve İngilizce

İş Dünyasında Bilmeniz Gereken İngilizce Deyimleri

En Başından Başlamak

Bu popüler ifadenin ardındaki anlam, bir şeye en baştan tekrar başlamaktır çünkü beklediğiniz gibi gitmiyodur. Örneğin, iş projelerinizden biri başlangıçta planladığınız şekilde gitmiyorsa, en başa dönüp bu durumu çözmelisiniz.

Kararlaştırılmamış / Neticeye Bağlanmamış

Bu ifade genellikle işler çok belirsiz olduğunda kullanılır. Başka bir deyişle, karar verme sürecindeyken bu ifadeyi kullanabilirsiniz. Mesela; belki hafta sonuna kadar bi sözleşme imzalamak istersiniz, ancak hala havada olan çok fazla şey var.

Öğrenme Eğrisi

Bu ifade, özellikle de deneme yanılma şeklinde geldiğinde öğrenme sürecini tanımlamak için kullanılır. Ayrıca, bir şeyin öğrenme eğrisine sahip olduğunu söyleyebilirsiniz, bu da kavramak için çok zor olduğunu gösterir; belirli bir işin tüm gereksinimlerini karşılamak istiyorsanız işleri hızlı bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Örneğin, hisse senedi ticareti dünyasında başarılı olmak istiyorsanız üstesinden gelmeniz gereken bir öğrenme eğrisi vardır.

Kurallarına/kitabına göre

Her zaman tüm kurallara uymayı seven insanlardan biriyseniz, bu deyimi seveceğinize eminim! Bu ifadenin ardındaki anlam çok açık – zafere giden yolda aldatmaya çalışmadan, kesinlikle kurallara göre bir şeyler yapmak istediğinizde kullanılır. Örneğin, mali yetkililer tarafından yakalanma riskiyle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, her şeyi kitabına uygun yapmanız gerekir.

İki Arada Bir Derede Kalmak

Bu ifade genellikle kötü bir durumdan kurtulmanın kolay bir yolu olmadığında kullanılır. Ne yaparsanız yapın, sonuç kimse için memnun edici olmayacaktır.

Sadede Gel

Sadede gelmek bir şey hakkında ciddi olmaya başlamak demektir. Örneğin, “Tüm sabah belli bir konu üzerinde beyin fırtınası yaptık. Artık işe koyulma vakti geldi.”

Atla Deve Değil

Neyi anlamak zor biliyor musunuz? Çok zor bir şey değil! Bu ifade, bir şeyin bazı insanların söylediği kadar karmaşık olmadığını belirtirken kullanılır.

Kestirmeden Gitmek

Hemen hemen her şeyi yapmak için bir kısayol bulmaya çalışan insanlardansanız, bu ifade tam size göre. Kestirmeden gitmek, zamandan veya paradan ya da her ikisinden tasarruf etmek için düşünebileceğiniz en hızlı ve en ucuz şekilde şeyler yapmak anlamına gelir.

Kaybedeceğini Bildiği Halde Pes Etmemek

Bu ifade sonuna kadar savaşmayı seven birini ifade eder. Bir işletme sahibiyseniz ve kariyerinizle ilgili gerçekten büyük sorunlarla uğraşıyorsanız, ancak yine de işiniz için savaşmak istiyorsanız ve sonuna kadar savaşmaya devam ederseniz, kendinizle gurur duyabilirsiniz çünkü kaybetseniz bile sonuna kadar mücadele etmişinizdir.

At Gözlüğünü Çıkarmak

Alışılmadık bir düşünme yönteminiz varsa, olaylara başka bir perspektiften bakmayı seversiniz. Genel olarak, başka bir perspektiften düşünmeyi seven insanlar her zaman yeni fikirlere açık olan yaratıcı bireylerdir. Rekabetin yüksek olduğu iş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, farklı bir açıdan düşünmeniz gerekir.

Eğer iş adamı iseniz ve dış ticaretle uğraşıyorsanız, İngilizce ve İş Dünyası yazımızda belirttiğimiz ifadeleri dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir