İş Başvurusu
İş Başvurusu

Başarılı İş Başvurusu

Tercümanlar tarafından sorulan en yaygın sorulardan biri, nasıl yeni iş sahibi olunacağıdır. Bu soru tek başına yeni iş sahiplerinden daha fazlasını içerir; İşinize değer veren, tercüman dostu koşullar sunan ve birlikte çalışmaktan memnun olan iyi iş sahipleri edinmekle ilgilidir. Başka bir deyişle, mükemmel bir iş sahibinden isteyebileceğiniz her şeydir.

Tercümanların kendi kriterleri ve şartları olsa da, iş sahiplerinin de – hem çeviri büroları hem de doğrudan iş sahibiler – kriterleri ve şartları vardır. Aşağıdaki kurallar, tercümanların piyasa gereksinimlerini karşılamalarına ve aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilir; ideal işler ve mükemmel iş sahibidirler.

Başarılı İş Başvurusu için İpuçları

1. Sadece kalifiye olduğunuzu düşündüğünüz işler için başvuru yapın

Bir satış elemanı olarak deneyiminiz varken avukatlık için iş başvurusunda bulunmak muhtemelen işe yaramayacaktır, çünkü avukat olmak için gereken deneyim ve becerilere sahip değilsinizdir. Tüm sektörler gibi bu kural çeviri sektöründe de geçerlidir. Başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği tecrübe ve bilgilere sahipseniz, zaten hemen hemen sektörün içinde bilinen bir kişisinizdir.

2. Şartları, kriterleri ve talimatları dikkatlice okuyun ve bunlara uyun

Potansiyel iş sahibinin ihtiyaç duyduğu ve istediği şeylere ne kadar aşina olursanız, beklentilerini karşılamanız o kadar kolay olur. Unutmayınız ki Siz mükemmel bir iş sahibi ararken, potansiyel iş sahibiniz de mükemmel bir tercüman aramaktadır. Farklı kaynaklardan (internet siteleri, iş ilanları ve talimatlar) çok sayıda değerli bilgi elde edinebilir. potansiyel iş sahibinizin ne istediğini anlamak için zaman ayırın ve şartlarını olabildiğince karşılamaya çalışın.

3. İş Başvurusu Ön Yazınıza ve CV’nize Yatırım Yapı

Bir ön yazı hazırlayın ve bunu doğru kişiye (eğer varsa) gönderin. Sizi diğerlerinden ayıran güçlü yönlerinizi ve niteliklerinizi vurgulayın. Bunlar, iş sahibinin neden sizin en iyi aday olduğunuzu anlamasını sağlayacaktır. Kısaca güçlü yönlerinizi ve o ana kadarki çalışmalarınızı açıklayın ve bir iş ilanına cevap veriyorsanız tüm soruları yanıtladığınızdan emin olun. İletişim bilgilerinizi imzanızın bir parçası olarak ön yazınıza ekleyin. Bu, kartvizitiniz olarak işlev görür.

Mümkünse CV’nizi PDF olarak hazırlayın. Bu okuyan taraf için en uygun yöntem olacaktır. Potansiyel iş sahibiniz deneyiminiz ve eğitiminiz hakkında bilgi sahibi olmak ister. Gereksiz bilgileri CV’nize eklemeyin. CV belgeleri 10 sayfadan fazla olmamalıdır, ancak bir sayfa da çok kısadır. İdeal olarak 2-3 sayfa yeterlidir. Daha fazla bilgiye ihtiyaçları olursa endişelenmeyin, size bunları soracaklardır.

CV’nizi kontrol edin ve ön yazı mektubunuzda ve CV’nizde yazım hataları olmadığından emin olun. Başvurunuz anadiliniz dışında bir dilde ise, belgelerinizi gözden geçirecek o anadili konuşan birinden yardım isteyin. Bir iş görüşmesine çağrıldığınızda harika görünmek istersiniz, CV’niz ve ön yazınız da aynı şekilde harika olmalıdır.

4. Uygun Fiyat Teklif Edin

Bu potansiyel iş sahibinin ödemek istediği fiyatı teklif etmek veya ödenmesini istediğiniz fiyatı teklif etmek anlamına gelmez. Niteliklerinizi ve hizmetlerinizi en iyi yansıtan fiyatı teklif etmek anlamına gelir. 30 yıllık deneyime ve belli derecelere sahip bir tercüman, iş kariyerine yeni başlayan tercümanlardan daha fazlasını isteyebilir. Becerilerinizi ve fiyatları yönlendirmek için piyasa fiyatlarını öğrenin.

Başvurunuzu neden bu kadar donattınız?

Çünkü başvurunuzun başarılı olmasını istiyorsunuz. Başvurunuzu en yüksek kalitede düşünürseniz ve potansiyel iş sahibiniz tarafından belirtilen tüm sorulara ve şartlara cevap verirseniz, sadece iş sahibinin dikkatini çekmezsiniz – işi alma şansınız da oldukça yüksektir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir