İNOVASYON

İş dünyası, dünyanın her yerinde giderek değişiklik gösterir. Rekabet arttıkça, teknoloji geliştikçe, dijitale ve isteğe bağlı hizmete olan talep arttıkça ve bunlar gibi daha pek çok sebep arasında, işletme sahiplerinin öne çıkabilmesi için farklı açıdan bakması ve inovasyon yapması gerekir.

İşletmeler 2020’ye hazırlanırken geliri ve kâr marjlarını arttıracak yeni stratejiler geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Yatırımlarınızdan büyük gelir elde etmek istiyorsanız işletme inovasyonu göz ardı edilmemelidir.

Bu yazı, yeni yılda sizin işlerinize nasıl yenilik getireceğinize dair size yol gösterecektir.

İŞ İNOVASYONU (YENİLİĞİ) NEDİR?

İş inovasyonu en iyi şekliyle, meslektaşlarınızın müşteriye sunduğundan daha farklı şeyler sunmanızı sağlayarak sizin öne çıkmanızı sağlayan ve yaratıcı adımlar atmanızda yardımcı olan adımlar olarak yorumlanabilir. İş inovasyonu, işletmenizin doymuş pazarlarda hayatta kalması ve gelişmesi için uygun fırsatlar ve koşullar yaratır.

İŞ İNOVASYONUNDAN SİZİN İŞLETMENİZ NASIL FAYDALANIR?

Bu sorunun en net cevabı: DEĞER! İşletmenizi veya markanızı diğer işletme ve markalardan sıyrılarak öne çıkarmak, markanızı ve işletmenizi benzersiz kılar ve nihayetinde sunduğunuz ürüne değer katar. İş dünyası müşterinin en çok değer atfeden ürünü talep ettiğini söyler. İşletmenizin uğrak bir yer olmasını istiyorsanız, iş inovasyonu 2020 yılında yatırım yapmanız gereken yer olacaktır.

İş inovasyonu geniş çapta bir tartışma konusudur ve işleri doğru bir bakış açısıyla yoluna koymak ve bunları ivedilikle yapmanıza yardımcı olacak hususları sizlerle paylaşacağız.

Benimsemek istediğiniz stratejiye karar verirken dikkate almanız gereken birkaç iş inovasyon modeli vardır. Sonuç olarak asıl amaç müşterinin ilgisini uyandırmak ve rakipleriniz arasından sizi seçmelerini sağlamaktır. Aşağıda iki inovasyon modeli verilmiştir:

ARTAN ÜRÜN İNOVASYONU

Bu model müşterilerin sizin teklifinizi yeniden değerlendirmesini sağlayarak müşteriyi memnun etme amacı olan bir modeldir. Ürününüz en yüksek kalitede olsa dahi sizin en büyük rekabetiniz avantaj paketleri, daha modern tasarımlar ve satışı arttırmak için mağaza dizaynı ayarlamak olabilir.

Bu model için, ürünlerinizin değerini müşterinin gözünde arttırmak için kaynaklar kullanmanız gerekir. Ambalaj tasarımı, ek avantajlar (örneğin bir hediye kartı gibi) veya satışı arttıracak faktörleri (örneğin mağazaya farklı ambiyans katmak) göz önünde bulundurun.

Bahsettiğimiz iş inovasyonu modeli artımlıdır yani kar marjininizi arttırmanızda yardımcı olur. Ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus ise ürününüze veya işletmenize değer katmak maddi kayıplara yol açmaz, paranız suyunu çekmez.

Eğer bu modeli doğru şekilde uygulayabilirseniz, ürünleriniz daha çok satılacak ve kârınıza kâr katacaksınız.

EZBER BOZAN İNOVASYON

Bu iş inovasyon modeli genellikle gizli inovasyon modeli olarak bilinir. Çünkü bu durum kapsadığı yaklaşımdan kaynaklanmaktadır. Bu iş inovasyon modelinde sizden işletmenize yeni ve farklı bir şeyler katmanız ve çoğu zaman bir ilke imza atmanız beklenir. Daha basit şekilde ifade edecek olursak işletmenize yeni bir süreç ve yeni teknoloji katmanı z gerekir. Başlangıçta süreç pahalıya mâl olacak veya çok zaman alacakmış gibi gözükse de zamanla insanlar eski fikirleri bir çöpe atıp sizinkileri kullanmaya başlayacaktır.

Rakipleriniz durumun farkına varana kadar iş işten geçmiş olacaktır. Bu süreçte siz de ürününüzü piyasaya sürerek pazarlamaya başlarsınız. Bu durum sizinle rekabet edebilmelerini zorlaştırır. Siz sadece rahatlayın ve yükselmeye devam eden kârınızı izlemeye devam edin.

ANKARA YEMİNLİ TERCÜME – KIZILAY YEMİNLİ TERCÜME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir