İngilizce Mülakat için 7 Öneri

Çok iyi bir iş buldunuz, gerekli evrakları teslim ettiniz ve mülakata çağrıldınız. Her şey yolunda gidiyor ancak bir probleminiz var. Mülakat İngilizce olacak ve sizin anadiliniz İngilizce değil.

Bu makalede anadili İngilizce olmayanlar için İngilizce mülakat sırasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Sakin Kalın ve Konuşun

Hiçbir işveren sizden mülakatta tüm sorunlarına cevap olmanızı beklemiyordur. Ancak bunları bir arada tutmanızı bekliyorlardır. Cevaplarınız öznel bile olsa net bir şekilde konuşun.

Mülakatı yapan kişinin sizin özgeçmişinizi bildiğini unutmayın, ve anadiliniz İngilizce değilken sizden mükemmel ve akıcı bir İngilizce beklemediklerini göz önünde bulundurun.

İngilizcenin, dünya genelinde giderek daha fazla ihtiyaç duyulan bir dil haline gelmesiyle, konuşurken akıcılığı kontrol altında tutmanız önemlidir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ancak hiçbiri anadili İngilizce olan birinin konuşması kadar etkili değildir.

Mülakatta hazırlanmış bir şekilde görünmek istiyorsanız, anadili İngilizce olan biri ile bir iki saat boyunca görüşme fırsatı yaratabilirsiniz. Size fazlasıyla olumlu etkisi olacaktır.

Özgeçmişinizi Konuşmanıza Göre Düzenleyin

Anadili İngilizce olmayan biri olarak, özgeçmişiniz mülakat öncesi ve sırasında en büyük yardımcınız olacaktır. Özgeçmişinizdeki becerileri ve niteliklerinizi açıkça vurgulayın.

Mülakatta Sorulan Yaygın Sorulara Hazırlanın

Güçlü yönlerinize ek olarak, cevaplamanız gereken rutin ve yaygın mülakat soruları da vardır. Özgeçmişinizi, çalışmalarınızı ve mülakata girdiğiniz iş pozisyonuyla ilgili isteğinizi en iyi şekilde belirtin. Ayrıca, kişisel hedeflerinizi ve gelişme planlarınızı vurgulayın.

Mülakata Girdiğiniz Şirketin İnternet Sayfasına Göz Atın

Şirket hakkında mülakat öncesinde birkaç önemli bilgi edinmek size mülakatta avantaj sağlayacaktır. İnternet sayfalarında başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili bilgiler, konferanslar vs. gibi bölümler varsa onlara mutlaka göz atın.

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Bilin

Bu çok önemlidir, çünkü mülakata giren kişi “zorlandığınız alanlar nedir?” veya “yapmak istemediğiniz işler nedir?” gibi sorular sorar. Elbette bunların hepsini söylemek zorunda değilsiniz, ancak bu konuyla ilgili konuşurken iyi bir İngilizce ile ifade etmeniz önemlidir. Kariyeriniz, dil öğrenme süreciniz ve nitelikleriniz hakkında konuşurken mutlaka anlaşılır ve sade bir İngilizce kullanmalısınız.

İngilizce Mülakat için Yapılması Gerekenler

İngilizce mülakat göz korkutucu bir iştir, ancak bunu atlatmanız gerekmektedir. Aşağıda belirtilen ipuçları yardımcınız olabilir.

Korkmayın. Bir şeyi söylemek, yapmaktan daha kolaydır. Uygun bir hazırlık ile mülakata girmeye hazır olacaksınız.

Yavaşça konuşun. Zaman ayırın, cevabınızı düşünün ve sonra net bir şekilde cevap verin. Bu şekilde yanılma ihtimalinizi azaltırsınız.

Cevabınızı düşünmek için birkaç dakika bekleyin. Hemen konuşmak için kendinize baskı yaratmayın.

Sizin anadilinizin İngilizce olmadığını mülakatta herkes bilir, bu yüzden karmaşık yapılar veya kelimeler kullanmaya çalışmayın. Basit ve sade bir dil kullanın. Sorulara bu şekilde cevap verin ve herhangi bir kafa karışıklığı yaratmayın.

Mülakatta sorulacak temel, yaygın ve rutin soruları kendi kendinize cevaplayın, veya bir yakınınızdan bunun için yardım isteyin. Mülakat öncesi bunu yapmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Ankara Yeminli Tercüme – BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir