İngilizce Kelimeler

İngilizlerin kullandığı ve Amerikalıların artık kullanmadığı 10 kelime

İnsanlar Birleşik Krallıkta ve ABD’de de dili farklı şekilde kullanıyorlar. Eğer Amerikalıysanız ve İngiliz TV programlarının hayranıysanız, karakterlerin kullandığı birçok kelimeyi muhtemelen aşina değilsinizdir.

Günümüzde sadece İngilizlerin kullandığını düşündüğümüz bazı kelimelerin aslında ABD’de de oldukça yaygın olduğunu bilmek bizleri şaşırtabilir. Söz konusu İngilizce kelimeler :

  1. Tetchy (huysuz, sinirli);
  2. Amongst (aralarında) İngiltere İngilizcesinde “among” kelimesine göre daha az tercih edilirken, Amerikan İngilizcesinde neredeyse hiç kullanılmaz.
  3. Marvelous (Harika, olağanüstü); “Amazing” kelimesini “marvelous” yerine kullanabilirsiniz, ancak “marvelous” daha etkili bir vurgu katar.
  4. Fortnight (iki hafta, on dört gün); İki haftada bir olan şeyler için kullanılır.
  5. Cheers; İngiltere İngilizcesinde “cheers” kelimesi çoğunlukla bir şeyler içerken “şerefe” anlamında kullanılır. Bilinen diğer kullanımı ise “teşekkürler” anlamındadır.
  6. Rubbish (çöp, döküntü); “Garbage” kelimesinin eş anlamlısıdır. Aynı zamanda, bir kişi için kullanılırken “işe yaramaz” anlamındadır.
  7. Blimey (Vay canına!, vay be!) “Wow” kelimesiyle birebir aynı anlamdadır.
  8. Hoover (Elektrik süpürgesi ile temizlemek); Bir yüzeyi elektrik süpürgesi ile temizlemek anlamında kullanılır.
  9. Bespoke (Siparişle yapılan, ısmarlama); Özellikle elbiseler için “custom-made” kelimesinin yaygın olarak kullanılmasından önce “bespoke” kullanılırdı. “Ismarlama elbise”
  10. Chap (Adam, dost, kanka); Günlük konuşma diline özgü bir erkeğe hitap etme şeklidir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir