Hint Dili / Hintçe
Hint Dili / Hintçe

Hindistan’da Konuşulan Diller

Hint Dili / Hintçe

Kriket şampiyonları, başarılı film yapımcıları ve dünyadaki en çeşitli dil türlerinden biri… Bugün, ‘Hindistan’da kaç dil konuşuluyor?’ sorusunu açıklamaya çalışacağız.

Bazı temel gerçeklerle başlayalım. Hindistan 1,3 milyar nüfusa sahip. Aynı bölgede yaşayan birçok insanın tek bir dili konuştuğunu düşünmek zor olsa gerek. Bazıları Hindistan’da yaklaşık 450 dil konuşulduğunu söylüyor. Hindistan Halk Dil Araştırması’na göre, ülkede toplam 780 dil / lehçe konuşuluyor. Sayılardaki tutarsızlıklar, bir lehçenin aksine bir dili neyin oluşturduğuna dair farklı fikirler olmasından kaynaklanıyor Ayrıca, Hindistan’da, bölgeye veya etnik kökene bağlı olarak farklı isimlerle anılan diller de var.

Hint-Aryan Dil Ailesi

Bu aslında Hint-Avrupa dil ailesinin bir grubudur ve bugün oradaki dillerin yaklaşık% 78’inin kökenleri gibi Kuzey Hindistan’da da baskındır.

Hint-Aryan dilleri eklemeli dillerden değildir ve dil ​​tonları Pencap dilidir. (birkaç ton Hint-Avrupa dilinden biridir). Hint-Aryan dilleri ile ilgili ilginç bir detay, Farsça ve hatta Türk ve Arapçadan ne kadar etkilendikleridir. Büyük ölçüde bu bölgelerde yüzlerce Türk Müslüman yönetiminden kaynaklanmaktadır.

Aslında, Delhi sultanlığı ilk olarak 13. yüzyılda edebi geleneği de dahil olmak üzere Farsça dilini tanıttı ve bu 16. yüzyıldan İngiliz yönetiminin başlangıcına kadar Babür İmparatorluğu ile devam etti. Bu yolla Farsça, İmparatorluğun resmi dili oldu.

Kuzeydoğu Hindistan bugün ülkenin dilinin neredeyse %75’ini oluşturan ve dil olarak zaman içinde çok karmaşık bir hal alan bölgedir. Bölgedeki diyalektik çeşitlilik insanların birbirleriyle anlaşmaları için bir ortak dil ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Dravid Dil Ailesi

Bu dil ailesi, güney Hindistan’da baskındır ve yaklaşık 73 dil içerir. Dravid dilleri arasında daha az Farsça etkisi vardır.

Dravid dilleri bükümlü dillerdendir. 1856’da Robert Caldwell, Dravidian veya Güney Hindistan dil ailesinin Karşılaştırmalı Dilbilgisini yayınladı. Bu çalışma Dravid dil ailesinin dünyanın en büyük dil gruplarından biri olarak yayılmasını sağladı.

Ülkede hangi dilin yaygın olarak konuşulduğu konusuyla, daha önce bahsettiğimiz ülkenin tarihi ve bugünkü Hindistan’ı etkileyen farklı kültürel ve politik yönlerle çok ilgisi var. Basitçe söylemek gerekirse, Hindistan’ın ulusal düzeyde iki resmi dili vardır: Hintçe ve İngilizce.

Neredeyse 425 milyon kişi Hintçeyi anadil olarak konuşuyor ve ayrıca, Hindistan’da neredeyse 120 milyon kişi Hint dili ikinci dil olarak konuşuyor.

Buna ek olarak, Hindistan’ın diğer 22 programlı dili vardır ve düzenlemelerine ve devletin dil örgütlenmesine göre, her bir Eyalet veya Birlik bölgesi kendi resmi dillerini belirlemekte özgürdür.

Bunun sonucu olarak, birçok çocuk iki dil konuşulan bir ortamda büyür. Ebeveynlerinin birden fazla dil konuşması çok muhtemeldir.

Çoğu özel okul, ilkokuldaki eğitimlerinin başlangıcından itibaren çocukların birden çok dil öğrenmeleri için eğitim sağlamaya çalışmaktadır.

Ankara Yeminli Tercüme & Ankara Ticari Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir