Fransız Kültürü

FRANSIZ KÜLTÜRÜNE DAİR BİLMEDİĞİNİZ 10 ŞEY

Işıklar. Romantizm. Aksiyon. Hayır, bu bir film değil, Fransa! Işıklar şehri – Paris! Ayrıca, aklınızı başınızdan alacak ilginç ve benzersiz Fransız geleneklerine de ev sahipliği yapmaktadır.

1.            ÖPÜCÜK, ÖPÜCÜK VE YİNE ÖPÜCÜK

Fransa’ya gittiğinizde sürekli olarak dudaklarınızı büzmeniz gerekir (faire la bise.) İnsanlarla selamlaşırken insanları her iki yanağından da öpmek oldukça yaygın bir davranıştır. Bu herkese öpücükler konduracağınız anlamına gelmez, söz konusu öpücükler yakın arkadaşlarınız ve uzun süredir birlikte çalıştığınız arkadaşlarız içindir.

2.            BİR YERLERDEN BALIK KOKUSU GELİYOR

Dikkat edin, balık yağıyor! Evet, Fransa’da kelimenin tam anlamıyla durum bu. Peki nerede? Ocak ayından Mart ayına kadar yaklaşık iki buçuk ay devam eden Dunkirk festivalinde. Belediye binasının önündeki etkinlikte 450 kilo sarılmış ringa balığı ile düzinelerce insan adeta balık duşu almaktadır. Bayramlıklarınızı asla girmeyin ve şemsiyenizi unutmayın.

3.            NİSAN BALIĞI ŞAKASI

Dünyadaki tüm insanlar 1 Nisan şakası yaparken yani kısacası balık gibi avlarken, Fransa’da gerçekten balık şakası yapılır.  Nisan Balığı Günü’nde (Poisson d’avril) bir arkadaşınızı veya tanıdıklarınızı onlara balık (yapabilirseniz canlı balık daha iyi olur) gafil avlayabilirsiniz.

4.            FRANSIZ ÇOCUKLARI BİRER MİNİK GASTRONOTTUR.

Fransa’da çocuklara ketçap, mayonez, hamburger veya patates kızartması verilmez. Çocuklar tıpkı yetişkinler gibi beslenirler. Pek çok yeşilliik ve sebze ile beslenirler.  2011 Halk Sağlığı Kanunun ikinci maddesi uyarınca yemeğin yanında verilen ketçap, mayonez gibi soslara sınırlandırılma getirilmiştir. Bu durum sağlıklı diyetleri teşvik eder ve 2010 tarihinde UNESCO tarafından “Somut Olmayan Dünya Mirası” listesine girdiği açıklanan geleneksel Fransız mutfağını korur.

5.            PEYNİR DE

Camembert, Bleu d’Auvergne, Fourme de Cantal, Reblochon ve bu sadece bir başlangıç. Fransa peynirin başkentidir. Bu nedenle yemekten sonra peynirli bir tatlı yemeniz kuvvetle muhtemeldir. 1200’den fazla çeşidiyle ve üretilen milyonlarca ton peynirle, Fransız bir aile yılda ortalama 26 kilo peynir tüketir. Yılın her gününde ayrı bir çeşit peynir yeme ihtilimaniz de oldukça yüksektir.

6.            ŞARAP TATİLİ

Fransa kendi yaptığı şaraplara bayılır. Beaujolais’I o kadar çok sever ki bu şarabın kendi tatili bile vardır. Evet, yanlış duymadınız. Kendi tatili var. Beaujolais nouveau şarap üretiminin son haftası olan Kasım ayının üçüncü Perşembe günü kutlanan bir tatildir.

İnsanların şarap satın almak için sıraya girdikleri ve kadehleri kaldırıp tokuşturdukları bir tatildir. Üretimin yapıldığı Beaujeu şehrinde üretilen ilk şarapların varilleri sokaklarda yuvarlanır ve ardından varile bir delik açılır ve tüketilir.

7.            BAGET

Fransızlar normalde yolda yürürken yemek yemekten pek haz etmezler. Onlar için yemek, restoranda veya evlerinde doyasıya tadını çıkardıkları bir unsurdur.

Ancak baget bu durum için bir istisnadır. Taze bagetler eve dönüş yolunda afiyetle yenir.

8.            YEŞİL VE SARI, YEŞİL VE SARI

Hayır, Brezilya bayrağından söz etmiyorum.  Saint Catherine Günü kutlamalarında evlenmemiş 25 yaşından büyük kadınlara (Catherinettes) evli olan arkadaşları ve akrabaları tarafından verilen yeşil ve sarı renkli şapkalardır. Her yıl 25 Kasımda düzenlenen bu kutlamalarda Saint Catherine rengi olan sarı ve yeşilin inanç ve bilgeliği temsil ettiği düşünülmektedir. Eskiden bu renklerin kocaları cezbettiğine inanılmaktaydı. Evet, muhtemelen cinsiyet eşitliği aykırı olduğunu düşünüyorsunuz (doğru düşünüyorsunuz), ancak rue de Clery köşesinde Saint Catherine heykeli önünde Catherinettes’lerin iyi bir eş dileğinde bulunduğunu görene dek beklemelisiniz. Fakay herhangi bir yorum yapmadan önce Saint Catherine’in İmparator Maximus’a geldiğini ve onunla evlenmeyi reddettiğinde idam edildiğini bilmek iyi olabilir.

9.            BEKARLIĞA VEDA /RETTE PARTİSİNİN KARANLIK YANI

Endişelenmeyin, Amerika’da yapılan bekarlığa veda partisinin aksine Fransa’da yapılanların farklı bir teması var. Le enterrement de vie de garçon / jeune kelimesi “ genç kadının/erkeğin genç yaşta toprağa gömülmesi anlamına gelir. Nükteli bir anlam taşır. Tekken sahip olduğunuz özgürlüğün artık öldüğüne inanılır.

10.          KENDİN PAKETLE

Alışveriş yaptıktan sonra eşyalarınızın poşetleneceğini düşünüyorsanız, büyük bir hüsrana uğrayacaksınız arkadaşlar ( mon ami).

Fransa’da aldıklarınızı kendinizin paketleyeceği marketler bulunmaktadır. Bunun nedeninin kendine güven kazandırmak olduğunu düşünenler de var ancak bazıları bunun Fransız gururu ile alakası olduğunu düşünmektedir. Aldığınız yiyeceklere başkalarının dokunması veya paketlemesi konusunda hassassanız aslında sizin için iyi olabilir. Eve gidip paketi açtığınızda kırık yumurtalarla karşılaştığınız zaman paketleyen kişi olduğunuzu bilmek sizi rahatlatır.

Ankara Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir