Fransa ve Eğitim

1. Akademik Yıl ne zaman başlamaktadır?

Fransa ve Eğitim: Fransa’da yükseköğrenim kurumları Eylül-Haziran ayları arasında olmak üzere iki akademik dönem sürer. Yılda iki kez başvuru yapılabilir.

  • 1 Şubat ve 1 Nisan (Güz dönemi)
  • 15 Eylül (Bahar Dönemi)

Kontenjan olması halinde başvurular bu tarihlerden sonraki tarihlerde de yapılabilir.

2. Başvuru için gerekli belgeler

– Doldurulmuş başvuru formu

– Online başvuru formu

– Referans yazısı

– Akademik transkript

– Dil Yeterlilik sınav sonuçları (Örn: İngilizce için TOEFL ve IELTS, Fransızca için DELF ve DALF)

– Ders/program açıklamaları

– Motivasyon yazısı

– Özgeçmiş / CV (yarı zamanlı çalışmak istiyorsanız)

– Kimlik bilgileri / oturma izni

– Pasaport nüshası

Ticaret okuluna başvurmak istiyorsanız, iş deneyimi sertifikası veya yazısına ihtiyacınız olabilir.

 3. Öğrenim ücretleri ne kadar?

Ülke genelinde devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri hemen hemen aynıdır. Genellikle, lisans derecesi için 185 EURO/yıl, yüksek lisans için 260 EURO ve doktora eğitimi için 309 EUR. Eylül 2019’dan başlamakla birlikte, yeni öğrenim ücretleri sırasıyla 2770 EUR, 3770 EUR ve 380 EURO’dur.

4. Vize gerekli midir?

Fransa’ya Avrupa’dan gelen öğrenciler, Avrupa Ekonomi Bölgesi veya ülkelerinden gelen öğrenciler ve İsviçre’den gelen öğrenciler için vize gerekli değildir. 90 gün veya daha kısa süren eğitimler için yalnızca geçerli bir kimlik veya pasaport gereklidir.

Bu kategoride değilseniz, öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Eğitim kurumunuzdan kabul yazısı aldıktan sonra, Fransa Elçiliğine başvurabilirsiniz.

90 gün veya daha kısa bir süre kalmak istiyorsanız, kısa dönem vizesine ihtiyacınız olacaktır. 3-6 ay ise, geçici uzun dönem vizesi almanız gerekir. Altı aydan uzun süren eğitim için uzun dönem öğrenci vizesine (VLS-TS) başvurmanız gerekir. Bu, 4 aydan 1 yıla kadar bir süre için oturma izni görevi görür; eğitim süresi boyunca yenilenebilir (çok yıllı ikamet izni).

VLS-TS vizesi, ayrıca haftada 20 saat çalışma izni verir.

5. Fransa ülkesinde geçim maliyeti nedir?

Fransa’da bir öğrenci için yaşam standardı çok yüksek görünebilir, ancak aslında İngiltere gibi çoğu ülkeden daha ucuzdur. Paris’te yaşamaması avantaj olur. Paris kadar güzel ve daha kolay geçim standardı olan başka şehirler de var. Ortalama olarak, Fransa’da uluslararası bir öğrenci aylık geçim standardı için ayda 500-600 EURO’ya ihtiyacı olacaktır.

6. Fransızca Öğrenmek Zorunlu mudur?

Çoğu Fransız vatandaşın İngilizce konuşması nedeniyle çok gerekli değildir, ancak yine de Fransızcaya özgü söylemleri anlayabilmeniz için öğrenmeniz tavsiye edilir. Eğitiminiz sonrası Fransa’da çalışmayı ve hatta iş kurmayı planlıyorsanız Fransızca öğrenmek önemlidir.

#Fransa #Fransızca #Fransa’da Eğitim

Ankara Yeminli Tercüme & Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir