Estonca Nedir?

Estonca

Estonca, Estonya Cumhuriyeti dahil dünya üzerinde 1.5 milyon kişi tarafından konuşulan Ural-Altay Dil Ailesi’nin Fin-Ugor dilleri grubunda olan bir dildir.

Merkezi Estonya olmasına rağmen, komşu ülkelerinde (Baltık Devletleri, Rusya, Finlandiya ve Letonya gibi ülkelerde) de konuşulmaktadır.

DİL YAPISINA ÖRNEKLER

  • Tonlamalardaki ses uzunlukları birbirinden farlı formlarda değişir.
  • Genelde vurgu ilk hece ile yapılmaktadır. Nadire ikinci hece ile vurgu yapılır.
  • (Kısa, uzun ve çok uzun) 3 çeşit tonlama bulunmaktadır.
  • Sondan eklemeli diller ile kaynaşmalı diller arasında geçiş görünümü verir.
  • İsimlerde cinsiyet yoktur.
  • 14 adet durum eki bulunmaktadır.
  • Gelecek zaman kullanılmak istendiğinde geniş zaman kullanılır.
  • Sözcüklere birçok ek getirilerek uzun sözcükler kurulabilir.
  • Ünlü uyumu bulunmamaktadır.
  • Özne – yüklem- nesne düzenine sahiptir ve bir çok durak vardır.

Lehçeler

Estonca lehçeler Güney ve Kuzey lehçeleri olmak üzere iki gruba ayrılır. Kuzey Estonca lehçeleri başkent Tallinn çevresinde konuşulurken ülkenin de resmi dili olan Estonca bu lehçelerdendir. Güney Estonca lehçeleri ise Tartu ve çevresinde konuşulur. Bu ana lehçelerin dışında bir de ülkenin kuzeydoğusunda konuşulan kirderanniku lehçesi mevcuttur.

Kuzey lehçeleri kesk veya orta lehçesini de içine alır. Batı lehçeleri veya lääne, Läänemaa, Pärnumaa, Saaremaa ve Hiiumaa’nın bulunduğu saarte (adalar) ile kuzeybatı kıyılarının ida (doğu) lehçelerine karşılık gelir.

Güney grubu Tartu, Mulgi, Võro ve Seto lehçelerini kapsar. Bunlardan bazıları Güney Estonca lehçelerinin birer parçasıyken, bazıları başlı başına bir dildir. Özetle Võro başlı başına bir dilken Seto da bu dilin bir lehçesi durumuna gelmiştir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri olarak 102 dilde ihtiyacınıza göre ve siz değerli müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla, belgelerinizin çevirileri noter onayı yapılıp, apostil işlemi ve gerekli olduğu durumlarda Dışişleri Bakanlığı ve Elçilik onayından sonra Türkiye’nin herhangi bir şehrine veya yurtdışına kargo ile gönderim yapılmaktadır.

Siz değerli müşterilerimize kolaylık sağlamak amacıyla, Whatsapp uygulaması, e-posta gibi uygulamaları kullanmaktayız. Bahse konu uygulamalardan herhangi biri vasıtasıyla belgenizi veya belgelerinizi göndererek tercüme hizmeti alabilirsiniz. Belgeleriniz alanında uzman yeminli tercümanlarımız tarafından tercüme edilmektedir.

İletişim : BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir