Elçilik Onayı

Elçilik onayı Lahey anlaşmasını imzalayan ve taraf olan ülkeler dışında kalan veya Apostil tasdikinin geçerli olmadığı ülkelerde, apostil onayı yerine geçen onama şeklidir.

Elçilik onayı ne zaman gereklidir ve nasıl yapılır?

Apostil onayının geçerli olmadığı bir ülkeye evrak/evraklar gönderirken konsolosluk veya elçilik tasdiki gereklidir.

Elçilik onayı için gerekli olan şartlar nelerdir ?

Konsolosluk tasdiki yapılacak belge kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti resmi kurum veya Türkiye Cumhuriyeti faaliyet gösteren firmalara ait olmalıdır. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti uyruklu şahıs evrakları da konsolosluk tasdiki için uygundur. Yurt dışından temin edilen ve bir başka ülke için kullanılacak belgeler için konsolosluk tasdiki yapılamaz.  Yurt dışından temin edilen belge, öncelikle belgenin düzenlendiği ülke konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır.

İşlem Sırası

  • Evraktaki imzanın sahibi olan kişinin, imzalama yetki belgesi (imza sirküsü), valilik veya kaymakamlıklarda bulunmalıdır. Örneğin; Ticaret odaları, Noterler, Bakanlıklar v.b. gibi kurumlar adına imzalayan kişilerin imza örnekleri, il valiliği veya kaymakamlıklarda hazırda bulunmalıdır.
  • Tercüme yapılan bir belgeye konsolosluk tasdiki / elçilik onayı almak için işlemler sırası ile tercüme, tercüme bürosu tasdiki, noter tasdiki, il valiliği veya kaymakamlık onayı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı konsolosluklar şubesi tasdiki alınır. Sonrasında ilgili ülke konsolosluk onayına sunulur.
  • Konsolosluk – Elçilik onayı için evrakın veya evrakların gönderileceği ülkenin Lahey anlaşmasını imzalayan veya taraf olan ülkelerden birisi olmaması gereklidir. Aksi takdirde apostil yeterli olur.

Kosolosluk Onayı

Noter onayı, apostil ve elçilik onayı işlemleriniz ve gerekli çeviri ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir