Okuma Yazma Öğrenme Güçlüğü (Disleksi)

Okuma yazma öğrenme güçlüğü (disleksi), nörolojik gelişimsel bozukluktan kaynaklanan bir öğrenme bozukluğudur. Okuma yazma öğrenme güçlüğü bulunan kişiler fiziksel, psikolojik ve sosyokültürel bozukluklar göstermez. Kelimeleri görselleştirme ile ilgili bir bozulma sonucu okumada zorluk yaşarlar. Okuma yazma öğrenme güçlüğü bulunan kişiler genellikle kelimeleri tamamen veya kısmen tersine çevirirler, harfleri karıştırırlar, aynı kelimeyi farklı şekilde yazarlar, ve diğer belirtiler arasında sol tarafı sağdan ayırt etmekte zorluk çekerler.

Okuma yazma öğrenme güçlüğü, kişinin zekası ile ilgili değildir ancak öğrenmeyi etkiler. Bir kişi akranları kadar zeki olabilir. Ancak, çoğu eğitim sisteminde, çocuklar sadece dil ve edebiyatı değil tüm konuları okuma yoluyla öğrendikleri için, disleksi olan öğrenciler derslere çalışırken kendilerini dezavantajlı bulabilirler çünkü okurken çabalarının çoğunu yazılı kelimeyi deşifre etmeye harcarlar. Çoğu zaman, ebeveynler ve öğretmenler bu zorluğu yanlış ilgi olarak algılarlar ve çocuğa daha fazla çaba göstermeleri için baskı yaparlar ancak gerçekte işleri daha da kötüleştirdiklerinin farkında olmazlar.

Ancak, bir kişinin okuma yazma öğrenme güçlüğü olması gelişim göstermeyeceği anlamına gelmez. Okuma yazma güçlüğü olmasın rağmen başarılı olanlar arasında; Whoopi Goldberg, Steven Spielberg, Gavin Newsom ve Tommy Hilfiger gibi kişiler yer almaktadır. Ancak bizim için en önemlisi, disleksi bulunan başarılı kişiler arasında, Dilbilimi mezunu ve bilgisayar bilimi doktoru, dilbilimci Luz Rello da yer almaktadır.

Çocukluğunda öğrenciyken pek çok sıkıntı yaşamasına rağmen, bu iki eğitim derecesi sayesinde, bu İspanyol dilbilimci, disleksi olan çocukların İspanyolca okuma ve yazma sorunlarını aşmalarına yardımcı olan cep telefonu uygulaması, “Dyseggxia”, geliştirmiştir. Ayrıca, bu uygulama ebeveynlere, çocukların en sık nelerde hata yaptığını gösteriyor. Bu uygulamayı oluşturarak, 2016 yılında Avrupa’nın en iyi genç araştırmacısı ödülünü kazanmıştır.

Okuma yazma öğrenme güçlüğü olan bir kişinin hayatını dil çalışmasına adadığını hayal etmek zor, değil mi? İmkansız gibi görünüyor ancak Sn. Rello bize bunun mümkün olduğunu gösterdi.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir