Uluslararası kuruluşların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri süreçlerini ve bilgi akışını yerel düzeyde tutarlı tutmaktır. Bu biraz çaba gerektirebilir, ancak işimizi güçlü ve hedef odaklı tutmak kesinlikle çok önemlidir.

Geniş çaplı ve uluslararası ölçekte araştırmalar ve anketler yürütüyorsak, dilsel kodlama hizmetlerine güvenmemiz gerekir. Dilsel kodlama, açık uçlu soruların cevaplarını tercüme etmek, bunları ilgili kriterlere göre düzenlemek ve veri analiz yazılımının çalışabileceği dosyalara derlemekten oluşur. Bu işlem aynı zamanda açık uçlu kodlama veya açık soru kodlaması olarak da bilinir.

Dilsel kodlama sayesinde, belirli dilbilimsel farklılıkların altında yatan eğilimleri ve çok dilli kaynaklardan ölçülebilir, analiz edilebilir verileri toplayabilir ve anlayabiliriz.

Anketlerin işimdeki önemi?

Müşteri merkezli işletmeler benzer şirketlerden daha iyisini yapar. Müşterilerimizi proaktif olarak yaptığımız her şeyin merkezi haline getirerek, onlara hitap eden, işi yapan ve geri bildirimlere göre ilgili değişiklikleri uygulayabileceğimiz bir ürün oluşturduğumuzdan emin oluyoruz.

Müşteri deneyimi satın alma işlemi bittiği zaman bitmez. Her şeyden önce, gelir açısından belirli bir istikrar ve öngörülebilirlik sağlar. Ayrıca, pazarlama yatırımınızı bütçe dahilinde tutar.

Memnun bir müşteri ile irtibat halinde kalmanın sayısız yolu vardır. Bunlardan biri onlara ürününüz hakkında ne düşündüklerini sormaktır. Anketler, müşterilerle etkileşim kurmak, kuruluşumuzun merkezinde olduklarını ve görüşlerinin önemli olduğunu bilmeleri için harika bir araçtır. Ayrıca, belirli eğilimleri açıklamanıza ve teklifinizi daha da optimize etmenize yardımcı olabilir.

Açık Uçlu Sorular

Açık uçlu sorular takdir edilmelidir. Bu sorular aracılığıyla, müşterilerimize duygularını ve düşüncelerini kendi sözleriyle paylaşma fırsatı veriyoruz.

Ancak, anketin tamamlanması için gereken süreyi uzatırlar ve daha uzun bir anket müşterileriniz için sıkıcı olabilir. Bu nedenle anketlere daha az yanıt alabilirsiniz.

Açık uçlu sorular, geri bildirim toplama çalışmalarımızı destekleyen deneyimli bir anket çeviri hizmetleri sağlayıcısına ihtiyacımızın en büyük nedenidir. Doğru dilbilimsel kodlama sayesinde çeviriler nitel verilerimizi (müşterilerimizin yazılı cevapları) nicel verilere dönüştürebilir.

Dilsel Kodlama Nasıl Yapılır?

Dilsel kodlama, tüm anket cevaplarının hassas bir çevirisi ile başlar. Bu en karmaşık adımdır, çünkü eldeki yanıtlardaki incelikleri anlayan son derece deneyimli çevirmenler tarafından yapılmalıdır.

Çevrilen yanıtlardan, müşterilerinizin görüşlerini sıralamak için bir ölçüt oluşturabiliriz. Bu kriter cevapladıkları soru ve bilmek istediklerimiz tarafından belirlenecektir.

Dilsel kodlama, kısmen insan kaynaklı ve kısmen otomatikleştirilmiş bir süreçtir. Dilsel kodlamayı tercih ediyorsanız, hizmet sağlayıcınızın yüksek eğitimli dilbilimcilere ve uzman veri bilimcilerine dayandığından emin olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir