Dilsel Enfeksiyonlar

Dilsel Enfeksiyon : Dünya nüfusu katlanarak büyümeye devam ettikçe, şehirlerdeki yüksek nüfus yoğunluğu gibi faktörler nedeniyle farklı hastalıkların salgınları da bireyler arasında virüslerin ve bakterilerin yayılmasını, mikropların farklı ilaçlara karşı direncinin artması, içme suyuna erişimin olmaması, ormansızlaşma, beraberinde yeni kötülüklerin serbest bırakılması, hayvan yemlerinde ve çiftlik hayvanlarının üreme yerlerinde aşırı kalabalıklaşmayı sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü, diğerleri arasında, kolera, çiçek hastalığı, domuz gribi ve dang( sivrisineklerin bulaştırdığı bir hastalık) gibi yeni hastalık salgınlarını önlemek için sürekli olarak çeşitli alanları izlemektedir. Kısacası, enfeksiyon kapmak daha kolay hale geliyor ve değerli sağlığımızın güvende kalması için uyanık olmalıyız.

Ancak insan ırkının gezegen üzerindeki etkisi halk sağlığı ile sınırlı değildir; aynı zamanda dünya çapında konuşulan binlerce dili de etkiliyor. Dillerin de kirlenebileceğini, hastalanabileceğini ve hatta öldüğünü söyleyebiliriz.

Dillerin “sağlığına” yönelik tehditler arasında şu ana faktörleri ayırt edebiliriz:

Küreselleşme 

Bir ticaret küresel olarak genişledikçe, dil de değişir . Ticaret her zaman karma dilleri gördü ve iki kültürün birleştiği yerde teknik dil ortaya çıktı. Bunlar, basit ticari işlemlerde gerekli olanın ötesinde çok az anlam ifade eden, basitleştirilmiş yapılara sahip dillerdir.

Teknoloji 

Yeni dijital dünya herhangi bir dilin yazım ve dilbilgisini siliyor, e-posta, Sohbet, SMS veya WhatsApp ile hızlı bir şekilde yazmanın basit ihtiyacı, yalnızca kısaltmalar, ifadeler, görüntüler vb. kullanarak yazma alışkanlığına yol açıyor. Yeni kuşakların artık kelimelerin nasıl iyi yazıldığını hatırlamadığı ve kısa formları ve diğer değişkenlikleri ile değiştirdikleri noktaya gelebilir böylece, geri dönüşü mümkün olmayan dilsel bir değişikliğe neden olabilir.

Günbatımında Okuma

Zaman geçirmek için okuma alışkanlığı olan birçok insan olduğu kadar, halkın bir kitap okumak için oturmak yerine, kendilerini eğlendirmek için filmler, bilgisayarlar veya akıllı telefonlara daha fazla çekildiğini hissediyor. Okuyuculukta bir düşüş, geniş bir kelime haznesi ve karmaşık dil bilgisi sağlamak korkunç sonuçlar doğurabilir. İnsanların hayatlarındaki bu kitap açığından kaynaklanan yanlış yazımların ve yanlış kullanılan terimlerin artan salgınını fark etmek kolaydır.

Şehirlerin Yükselişi

Küçük toplulukların, geleneklerinin, törelerin ve tabii ki kendi dillerinin nesilden nesile güvenli aktarıldığı doğa ile çevrili farklı uzak yerlerde özerk olarak yaşayabileceği eski güzel günler vardı. Ancak kentleşmenin durdurulamaz ilerlemesi ve ekosistemlerin yıkılması, pek çok toplumu daha fazla iş fırsatı ve temel ihtiyaçlara erişim olan büyük şehirleri birleştirmeye zorlamaktan başka bir şey yapmaz. Birçok insan değişime uyum sağlamak zorunda kalıyor ve yüzlerce dil her yıl ölüyor.

Güvenilir çevirilerde, yerelleştirme çalışmalarımızda maksimum kaliteyi sağlamak ve dünya dillerinin ömrünü uzatmak için en son teknolojileri ve prosedürleri kullanarak, yüksek eğitimli dil bilimciler geniş bir ağ üzerinden dillerin “sağlık” lehine insan evrimini kullanmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir