Diller ve Gerçekler
Diller ve Gerçekler

Diller ve Gerçekler (20 Gerçek)

Sizlere bu yazımızda konuşulan ve bilinen diller hakkındaki gerçekleri “Diller ve Gerçekler” başlığı altında aktarmaya çalışacağız.

1. Sadece 8 Kişinin Konuştuğu Dil

Bunu düşünebiliyor musunuz? Busuu dili dünyada sadece sekiz kişi tarafından konuşulmaktadır! Bu dil, Kamerun’daki Güney Bantoid’in dilidir. 1986’da 8 ve 2005’te 3 kişi konuşmaktadır.

2. ABD’de 300’den fazla dil konuşulmaktadır

ABD, dil açısından dünyanın en çeşitli ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Burada, kıta kongresi tarafından yasalar oluştururken resmi dili seçmede sorun yaşayacak kadar çok sayıda özgün dil var.

3. ABD’de resmi bir dil yoktur

ABD’de bu kadar çok dil varken resmi bir dil yok, bazıları İngilizcesini düşünüyor ama öyle değil.

4. Dünya nüfusunun yarısı 23 dil konuşmaktadır

Küresel nüfusun yarısından fazlası yalnızca 23 dil konuşuyor. Bu, yedi binden fazla dile kıyasla ilginçtir.

5. Dünyanın yarışı en az iki dili ana dil olarak bilmektedir

Dünya nüfusunun en az yarısından fazlası birden fazla dili ana dil olarak bilmektedir.

6. Bir ülkede 800’den fazla dil var

Papua Yeni Gine, dünyada en çok dile sahip ülkedir. 841 dili var, ancak bu dillerden 40’ının yalnızca birkaç kişi tarafından konuşulduğundan dolayı önümüzdeki zamanda geçersiz olacağı öngörülüyor.

7. En çok çevirisi yapılan eser

İncil, en çok tercüme edilen eserdir ve onu yakından takip eden Pinokyo’dur. İncil 683 dile çevrildi ve bazı bölümleri 3000’den fazla dile çevrildi.

8. En eski yazı dili

Sümer dili, MÖ 3500’e dayanan en eski yazılı dildir ve bunu MÖ 3300’e kadar uzanan Mısır dili takip eder. Eski Çin dili MÖ 1250’ye kadar uzanıyor

9. Aşk dili

Fransızca bugün dünyada aşk dili olarak bilinmektedir. Sadece aksanı nedeniyle değil, Fransa ve İtalya’nın güzel aşk ülkeleri olduğu bilinmektedir.

10. En Kısa Alfabe

Papuan dili, Rotokas dilindendir ve yalnızca 11 harfli olduğu bilinmektedir.

11. Bask dili dünyadaki başka herhangi bir dille bağlantısı olmayan tek dildir

İspanya ile Fransa arasındaki dağlarda konuşuluyor ve buradaki insanlar bulundukları bölgeden çok fazla dışarı çıkmadığı için diz izolasyona uğradı.

12. En çok resmi dil

ABD’nin resmi bir dili olmamasına rağmen, toplamda 11 resmi dili olan Güney Afrika ile birlikte en çok resmi dillere sahip olduğu biliniyor. Tüm bunlar, ülkenin çeşitliliği ve kültürü sayesinde olmaktadır.

13. En çok konuşulan dil

Çin mandarin dili, 1,3 milyardan fazla kişi ile dünyada en çok konuşulan dildir. Ancak, bunlar daha çok anadili İngilizce olan kişilerdir ve bu dil dünyada iyi bir şekilde benimsenmemiştir.

14. En Baskın Dil

Dünyada en çok konuşulan dil olmasa da, İngilizce en baskın dildir. Dünyada iyi karşılandı ve benimsendi, birçok insan bu dili öğrenmeyi kolay buluyor ve çoğu ülkede resmi dildir.

15. En Uzun Alfabe

Kamboçya dili, 73’ten fazla karakterle en uzun alfabeye sahiptir. Aynı zamanda öğrenilmesi en zor dillerden biridir.

16. Sembollerin Dili

Çin Mandarin dili alfabeler yerine sembollerden oluşur. Bunlar farklı harfleri temsil eder ve farklı yazılır. Çoğu insanın bu sembolleri kullanamadığı öngörülür

17. Öğrenmesi En Zor Dil

Çin Mandarin dili, dünyada öğrenilmesi en zor dil olarak kabul edilir. Alfabe yerine semboller vardır ve bir gazete okumak için 3000’den fazla sembol bilmeniz gerekirken, ortalama bir Çinli yerel halkın 8000’den fazlasının sembol bildiği tahmin ediliyor.

18. İlk Basım Dili

Almanca. İlk yazım dili değildir ancak ilk kitap Almanca dilinde basılmıştır.

19. Nijerya’da İngiltere’den daha fazla İngilizce konuşan vardır

Afrika, İngilizcenin iyi benimsendiği kıtalardan biridir. Nijerya’da, yaklaşık olarak 60 milyon olan İngiltere’ye kıyasla yaklaşık 90 milyon kişi kadar İngilizce konuşan vardır.

20. İngilizcenin ilk çıkış yeri İngiltere değildir

İngiltere, İngiliz dilinin ülkesi olsa da, dilin kendisi Almanya’daki köklerini Batı Almanya sahillerinde yaşayan Angles’tan alır.

Ankara Yeminli Çeviri & Ankara Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir