ÇEVİRİ VE DEŞİFRE ARASINDAKİ FARKLAR

DEŞİFRE

Önce deşifreye bakalım. Bir şeyin yazılı bir forma dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir ve belgelerdeki veri analizinden önce anahtar süreçlerden biridir. Ses / video dosyasının yazılı olarak kaydedilmesi gerektiğinde, deşifre oluşturma devreye girer.

ÇEVİRİ

Çeviri, belgelerin bir dilden diğerine dönüştürülmesidir. Sadece tek dil içeren deşifrenin aksine, çeviri birden fazla dil içerdiği için farklıdır. Örneğin, çeviri Fransızcadan İngilizce’ye, İngilizce’den Arapçaya veya Çince’den İspanyolca’ya vb

Bununla birlikte, deşifrenin aksine, çeviri biraz zor ve karmaşık olabilir, çünkü çevirmenlerin çeviriyi doğru yapmaları için konuşmacının ifadelerinin ve ruh hallerinin farkında olmalıdır.

ÇEVİRİ VE DEŞİFRE ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

Her ikisi de dil dünyasında olmasına rağmen, tanımlarına ve ilgili dillerin sayısına bağlı olarak çeviri ve deşifre arasında önemli farklılıklar vardır.

Bir diğer önemli fark, kendi ana dili hakkında yeterli bilgiye sahip olması gereken deşifre uzmanının becerisidir, çevirmelerin ise söz konusu çeviri sürecinde yer alan tüm diller hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

KELİMELER VE ANLAMLAR

Çeviri ve deşifre arasındaki fark iki kelimeyle açıklanabilir – anlamlar ve kelimeler. Dolayısıyla, bir kişinin yazılı metne dönüştürülmesi gereken bir ses kaydı varsa, bu deşifredir.

Metnin anlamını koruyarak bir dilde başka bir dile çevrilmiş kelimelere ihtiyaç duyuyorsa, bu çeviridir. Çeviri ve deşifre arasındaki bu farklılıklara rağmen, her ikisi de bir tercüme bürosunun işinin önemli parçaları olduğunu ve aynı zamanda dünyadaki coğrafi sınırların belirlediği dil engellerini azaltmak için gerekli olduğunu bilmek önemlidir.

Bunların ikisinden biri olmasaydı, sınır ötesi ve kültürler arası bağlardan bahsetmek mümkün olmazdı.

Ses- Video gibi dosyalarınızın deşifresine ve çevirisine ihtiyaç duymanız halinde tek yapmanız gereken bizimle iletişme geçmektir.

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir