Danca

Tanım

Kuzey Germen dili olup, 5.5 Milyon konuşmacı tarafından Danimarka, Grönland ve Faroe Adalarında kullanılmaktadır. Kuzey Almanya (Schleswig-Holstein), Norveç, İsveç, İspanya, ABD, Kanada, Brezilya ve Arjantin’de de kullanılmaktadır.

Danimarka ve Faraoe Adaları’nın resmi dili olup, Grönland ve Almanya’da küçük bir kesim tarafından resmi dil olarak tanınmıştır. 1830’lu yıllardan itibaren Norveç’in de resmi dili olmuştur. Ayrıca 1944 yılından itibaren İzlanda’nın da resmi dili olmuştur. Danca, İzlanda da öğrenilen ilk yabancı dildir.

Etkileşim

Orta çağ döneminde eski Almanca lehçelerinden fazlasıyla etkilenmiştir. 17. yüzyılda Danca’ya Fransızcadan çok sayıda yabancı kelimeler geçmiştir. 19 yüzyıldan sonra çok sayıda İngilizce kelime Danca’dan alınmıştır.

Edebiyat

Danimarka edebiyatının ilk yazılı eseri olan Gesta Danorum (Danimarka tarihi) 1200’lü yıllarda Saxo Grammaticus tarafından Latince olarak yazılmıştır.Bu yazılı eser Danimarka tarihini 1186 tarihine kadar anlatmaktadır ve Hamlet hikayesinin ilk hali de dahil olmak üzere İskandinav efsaneleri ve destanlarının Danca/Danimarka türlerini (Hristiyan türünde) içermektedir.

Gesta Danorum orjinal Latin dilinde çevrimiçi versiyonunu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.kb.dk/elib/lit/dan/saxo/lat/or.dsr/

16. yüzyılda Danimarka edebi dil olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1514 yılında Christian Pedersen, Gesta Danorum’un Danca versiyonu yayımlamıştır. Pedersen ayrıca 1531 yılında Yeni Ahit’in ilk Danimarka dilinde çevirisini yayımlamıştır.

Alfabe

C, Q, W,  X ve Z hargleri sadece yabancı kelimelerde kullanılmaktadır. 1948 yılından önce å sesi aa olarak yazılmaktadır. Buna birkaç yer ismini örnek verebiliriz. Aalborg ve Aabenraa gibi.

Danca hakkında daha detaylı bilgili ve çeviri ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir